خانه / سلامت خانواده / یائسگی زنان
یائسگی در زنان
یائسگی در زنان

یائسگی زنان

یائسگی زنانReviewed by زناشویی برتر on May 8Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مطالب مربوط به مشکلات جنسی به بررسی موضوع یائسگی زنان می پردازیم , یکی از اتفاقاتی که دیر یا زود در طول زندگی هر زنی رخ میدهد پایان دوران قاعدگی و شروع یائسگی یا دوران منوپوز است . مسلما در ذهن هر زنی تصور و ترس کوچکی از شروع دوران یائسگی وجود دارد و فکر میکند با شروع یائسگی دوران لذت بردن از ازدواج و رابطه های جنسی زناشویی او نیز به پایان میرسد  و همین ترس و استرس ناشی از شروع این دوران میتواند سبب بوجود آمدن سولاتی نظیر سن شروع یائسگی چه زمانی است ؟ و یائسگی سبب بوجود آمدن چه مشکلاتی میشود ؟ و سوالاتی از این قبیل میشود که در ادامه به بررسی هر یک از این موضوعات می پردازیم .

یائسگی زنان

در ابتدا به بررسی تعریف اصطلاح یائسگی در زنان می پردازیم , یائسگی به معنای خاتمه دوران قاعدگی و باروری می باشد و با شروع این دوران دیگر تخمک هایی در زن آزاد نمیشوند تا با بارور شدن و لقاح منجر به تشکیل نوزاد شود . واژه یائسگی به چه معناست ؟ یائسگی یا دوران منوپوز در زبان یونانی از دو کلمه  men pausis گرفته شده است و در همین زبان نیز به معنای پایان سیکل قاعدگی است . یائسگی دورانی است که همه زنان پس از ۴۰ سالگی با شنیدن آن استرس وجودشان را فرا میگیرد . یائسگی در زنان بعد از ۴۰ سالگی شروع میشود و زمان دقیق این دوران ممکن است در زنان متفاوت باشد یعنی وقت معینی نمیتوان برای آن در نظر گرفت اما با پدید آمدن علائم آن میتوان فهمید که به این دوران نزدیک شده اید یا خیر .

همانطور که گفته شد تعیین زمان رخ دادن یائسگی را نمتوان به طور دقیق تشخیص داد و عواملی همچون ژنتیک و عوامل ارثی نیز میتوانند در زمان رخ دادن یائسگی تاثیر گذار باشند , هنگامی که نوزاد دختری به دنیا می آید حدود دو میلیون تخمک نابالغ در داخل دستگاه تناسلی او قرار دارد و این تعداد در طول زندگی او افزایش پیدا نمیکند . اگر در طول زندگی و بعد از بلوغ زنی با رعایت نکات بهداشتی در دوران قاعدگی به طور مرتب پریود شود در طول دوران باروری فقط سیصد تخمک او بالغ شده و بارور میشوند و بقیه آنها از بین میروند . اگر قرار باشد زنی یائسه شود ممکن است تخمک های او پنج سال قبل از شروع یائسگی کمتر شوند و این کم شدن تخمک ها باعث بروز عوارضی همچون عادت ماهانه نا منظم شود .

علل یائسگی در زنان

یائسگی میتواند علل مختلفی داشته باشد و ما در اینجا به عمده علت های شروع یائسگی می پردازیم :

  • کاهش هورمون های باروری و جنسی

پس از ۳۰ سالگی و با نزدیک شدن به یائسگی سطح ترشح هورمون های جنسی مانند استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و به این ترتیب تخمک های کمتری در داخل تخمدان بارور میشوند و به تدریج علائم یائسگی در فرد بروز میکنند و ممکن است قاعدگی های نامنظم و سنگینی و سایر علائم ناشی از یائسگی پدید آیند . در این موار میتوان با جایگزین کردن هورمون هایی مانند استروژن که کاهش یافته اند میزان علائمی که در اثر یائسگی ظاهر میشوند را کاهش داد .

  • عمل جراحی و خارج کردن رحم

در عمل جراحی هیسترکتومی که رحم فرد برداشته شود فرد دچار یائسگی نمیشود زیرا فقط رحم را برداشته اند و تخمدان ها سر جایشان هستند و هوز تخمک آزاد میشود و سطح هورمون ها همچنان مانند سابق خواهد بود ولی در نوع دیگری از این عمل جراحی تخمدان نیز برداشته میشود و در این صورت فرد ممکن است حتی قبل از ۴۰ سالگی نیز دچار یائسگی شود .

  • شیمی درمانی و مصرف دارو های مختلف

مصرف دارو های مختلف برای درمان سرطان و هم چنین درمان بوسیله پرتو های مضر میتواند سبب یائسگی زن شوند .

  • نقص مادرد زادی و عدم درست انجام دادن کار تخمدان

در حدود یک درصد از زنان تخمدان ها به صورت مادر زادی توانایی آزاد کردن تخمک های بارور را ندارند و نمیتوانند هورمون ها را به اندازه کافی ترشح کنند که در این موارد فرد علاوه بر اینکه قبل از ۴۰ سالگی یائسه میشود بلکه در طول روابط خود نیز نمیتواند به اوج لذت جنسی برسد و یک رابطه کاملا موفق داشته باشد و همچنین دچار بروز علائم پیش قاعدگی نیز میشوند که برای اطلاع بیشتر در این رابطه میتوانید به توصیه های مهم دوران قاعدگی مراجعه کنید .

علائم یائسگی

یائسگی دارای عوامل و علل مختلفی است که ممکن است این علائم در ابتدای یائسگی یا یک سال بعد از این دوران نمایان شوند :

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات زناشویی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *