خانه / سلامت خانواده / کاهش قدرت باروری در مردان و عوامل آن
کاهش-باروری-در-مردان
کاهش قدرت باروری در مردان

کاهش قدرت باروری در مردان و عوامل آن

کاهش قدرت باروری در مردان و عوامل آنReviewed by زناشویی برتر on Apr 14Rating: 5.0

در این بخش از سلامت خانواده به مبحث کاهش قدرت باروری در مردان و عوامل آن می پردازیم . بیماری ها و عوامل متعددی وجود دارند که بر قدرت باروری مردان تاثیر میگذارند و برخلاف تصور عمومی که فکر میکنند برای زنان در حوزه ی جنسی بیماری های بیشتری وجود دارد باید گفت که همان اندازه که در زنان بیماری هایی وجود دراد که بر زندگی زناشویی آنها تاثیر گذار است به همان اندازه نیز برای مردان خطرات و اختلالاتی وجود دارد که میتواند بر اندام های جنسی و روابط مربوط به آن تاثیر گذار باشد . تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا عواملی که بر باروری مردان تاثیر گذارند را بشناسید .

کاهش قدرت باروری در مردان و عوامل آن

آمار ها نشان میدهد که حدودا ۴۰ درصد نازایی ها و مشکلات مربوط به باردارنشدن از جانب مردان می باشد اما هم اکنون نیز تصور میشود که مشکل نازایی بیشتر مربوط به زنان میشود و این یک باور غلط است که در میان عموم وجود دارد و برای اظهار نظر در رابطه با مشکل از سوی مرد یا زن باید هر دو طرف مرد و زن را در نظر گرفت و با انجام آزمایشات مختلف و مراجعه به پزشکین مختلف مشخص شود که مشکل از جانب چه کسی است و برای رفع مشکل اقدامات لازم را انجام داد . در بحث کاهش قدرت باروری در مردان و عوامل آن در ادامه به عواملی می پردازیم که سبب بروز این مشکل میشوند و باعث میشوند که فرد به نوعی ناتوانی جنسی مبتلا شود و نتواند قدرت باروری مناسبی برای بچه دار شدن داشته باشد .

کاهش قدرت باروری
کاهش قدرت باروری در مردان و عوامل آن

اسپرم های غیر طبیعی و ناقص

هر فردی دارای اسپرم های غیر طبیعی است و کسی نمیتواند بیان کند که در هر بار انزال اسپرم ناقصی وجود ندارد از این رو اسپرم های غیر طبیعی در مایع منی هر کسی وجود دارد اما نکته ی قابل توجه این است که باید تعداد اسپرم های طبیعی در هر انزال بیشتر از اسپرم های غیر طبیعی باشد و در صد بیشتری را اسپرم های طبیعی تشکیل دهند تا اسپرم ها قدرت باروری داشته باشند . طبیعی است که در هر بار انزال و خروج حدود دو میلیون اسپرم تعدادی از این اسپرم ها غیر طبیعی باشند , اسپرم های غیر طبیعی دارای نقص هایی هستند مثلا ممکن است که دو سر داشته باشند یا دم نداشته باشند و یا انرژی لازم برای رسیدن به تخمک را نداشته باشند . البته اسپرم های ناقص ممکن است توانایی رسیدن به تخمک را داشته باشند اما توانایی انجام لقاح و سوراخ کردن دیواره ی تخمک را نداشته باشند . مردانی که دارای تعداد اسپرم کمتر هستند به شرط اینکه تعداد سالم ها بیشتر باشد نسبت به مردانی که اسپرم های زیادی اما با تعداد اسپرم سالم کمتری دارند بیشتر در باروری موفق هستند و زندگی زناشویی موفق تری خواهند داشت .

بیماری واریکوسل

بیماری واریکوسل نیز یکی دیگر از اختلالات جنسی است و عبارت است از گشاد شدن سیاهرگ های اطراف بیضه , همانطور که میدانید بیضه ها در دمایی پایین تر از دمای بدن اسپرم سازی میکند و بیماری واریکوسل سبب میشود تا دمای بیضه ها بیشتر شود و عمل اسپرم سازی مختل شود و اسپرم های ناقصی تبدیل شوند و یا تولید اسپرم ها به مقدار کمی کاهش پیدا کند . برای رفع این مشکل میتوان از جراحی استفاده کرد که در بیشتر موارد باعث حل این مشکل میشود زیرا پاسخگویی عمل جراحی برای رفع وایکوسل در تمامی افراد پاسخگویی یکسان و مناسبی ندارد .

گرفتگی بخش های مختلف دستگاه تناسلی

گرفتگی بخش های مختلف دستگاه تناسلی مانند انسداد لوله های خروج منی و لوله های اسپرم ساز میتواند بر قدرت باروری مرد تاثیر منفی داشته باشد . این گرفتگی ها میتواند بر اثر عوامل و بیماری های دیگری مثل انواع عفونت ها مانند عفونت شدید کلیه ها ( نفریت ) ایجاد شود و از آنجایی که کلیه ها و اعضایی مانند پروستات و لوله های متصل به آن در هنگام انزال بی ارتباط به هم نیستند میتوانند تاثیر مستقیم بر کارکرد همدیگر داشته باشند . از سوی دیگر رفتار هایی مانند ورزش های پرخطر میتواند به بیضه ها آسیب بزند و حتی در اثر برخورد ضربه به بیضه ها اسپرم سازی برای همیشه در بدن فرد متوقف شود .

بیضه هایی که به کیسه بیضه نرفته اند

اصولا در هنگام جنینی و در ابتدای نوزادی بیضه های فرد از حفره ی شکم خارج شده و به کیسه های بیضه میروند و این عمل را اصطلاحا نزول بیضه ها می نامند . البته اگر بیضه ها به طور طبیعی به کیسه ی بیضه نروند باید با انجام عمل جراحی این کار را انجام داد و اگر این کار نیز در هنگام معین انجام نشود یعنی اگر زود تشخیص داده نشود و دیر برای عمل جراحی اقدام شود ممکن است تاثیر منفی در باروری داشته باشد و بیضه ها نتوانند رشد کافی داشته باشند و در نتیجه تولید اسپرم با مشکل روبرو شود .

بیماری های دیگر

علاوه بر بیماری های جنسی و اختلالاتی که در بالا ذکر شد ممکن است بیماری هایی که چندان به دستگاه تناسلی مربوط نیستند باعث عدم باروری شوند مانند دیابت و اختلالات هورمونی که در اثر دیابت بوجود می آید . عفونت های اپی دیدیم و پروستات و کیسه های ذخیره اسپرم نیز در عدم باروری بی تاثیر نیستند و هر کدام به نوبه ی خود میتوانند در کاهش باروری مردان تاثیر داشته باشند به علاوه مصرف سیگار و الکل زیاد هم میتواند در کاهش باروری موثر باشد پس از مصرف مخدر ها و مواد اعتیاد آوری مانند الکل خودداری کنید . مواردی که در بالا ذکر شد همگی مربوط به حوزه ی سلامت مردان در روابط زناشویی میشد و فرد در صورت بروز هر گونه مشکلی باید سریعا به پزشک مراجعه کند و برای درمان اقدام کند .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه ی مقالات سلامت خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *