خانه / زناشویی / بیماری های جنسی / پولیپ دهانه رحم
پولیپ دهانه رحم
پولیپ دهانه رحم

پولیپ دهانه رحم

پولیپ دهانه رحمReviewed by bestmarital on Jul 13Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع پولیپ دهانه رحم در زنان می پردازیم , رحم یکی از اندام های مهم و یا مهمترین اندامی است که همراه با تخمدان ها در بارداری نقش بسزایی دارد و وجود مشکل در این بخش میتواند باعث بروز مشکلات متعددی در روابط جنسی و حتی باروری افراد شود پس برای جلوگیری از بروز اختلالات جنسی و مشکلات متعدد در رابطه زناشویی و باروری افرد باید مشکلاتی از قبیل پولیپ دهانه رحم با ارائه راهکار های مفید برای درمان پولیپ رحم برطرف شوند .

پولیپ دهانه رحم

قبل از اینکه به بررسی موضوع اصلی یعنی پولیپ دهانه رحم بپردازیم به بررسی آناتومی خود رحم می پردازیم , گردن رحم یا دهانه رحم ( servix ) به قسمت پایینی و باریک رحم که به شکل استوانه و مخروط می باشد و به انتهای بالایی مهبل متصل است گفته میشود . در معاینات پزشکی تقریبا نصف دهانه رحم با ابزار پزشکی قابل مشاهده است و مابقی قسمت ها در بالای مهبل قابل دید نیست . پولیپ گردن رحم چیست ؟ پولیپ گردن رحم عبارت است از رشد بافتی کوچک , انگشتی به اندازه یک سانتی متر , بنفش رنگ و پیاز مانند که به صورت آویزان از سطح رحم رشد میکند که تعداد پولیپ ها میتواند متعدد باشد و چندین عدد پولیپ از رحم آویزان شود . پولیپ رحم بیشتر در دوران بارداری به علت افزایش استروژن بروز میکند . مبتلایان به پولیپ رحم معمولا یک عدد پولیپ دارند اما در مواردی هم چندین عدد از ۲ الی ۴ عدد پولیپ نیز مشاهده شده است و تشخیص پولیپ رحم به صورت قطعی از طریق سونوگرافی امکان پذیر است .

پولیپ دهانه رحم
پولیپ دهانه رحم

علائم پولیپ دهانه رحم

  • ترشحات غیر طبیعی واژن
  • لکه بینی پس از دفع ادرار یا رابطه جنسی
  • لکه بینی های ناگهانی در بین قاعدگی ها
  • خونریزی شدید در عادت ماهانه و گاها بروز عادت ماهانه نا منظم

علل پولیپ رحم

در رابطه با علل بروز پولیپ رحم میتوان گفت که پولیپ دهانه رحم بر اثر التهاب گردن رحم ناشی از بروز عفونت رحم و یا تغییر بافت پوششی رحم و حتی دیابت بوچود می آید اما بطور معمول این عارضه همراه با عفونت های واژن بروز میکند . پولیپ دهانه رحم همچون فیبروم رحم بیماری خوش خیمی محسوب میشود اما ممکن است در مواردی زمینه بروز سرطان دهانه رحم را بوجود آورند .

راه های پیشگیری از پولیپ دهانه رحم

همانطور که بیان شد پولیپ رحم بر اثر عقونت بوجود می اید و از این رو با استفاده از راهکار هایی برای جلوگیری از بروز عفونت میتوان این مشکل را تا حد زیادی برطرف کرد , برای جلوگیری از بروز عفوت و در نتیجه جلوگیری از بروز پولیپ رحم میتوان از وسایلی همچون کاندوم برای جلوگیری از انتقال بیماری های عفونی جلوگیری کرد و در دوران قاعدگی به نکات بهداشتی در دوران قاعدگی توجه کرد و توصیه های مهم برای قاعدگی را مد نظر داشت و زنان با استفاده از لباس زیر نخی و مناسب میتوانند مشکل تجمع رطوبت در قسمت واژن را تا حد زیادی برطرف سازند و با رعایت بهداشت جنسی زنان از بروز این مشکلات جنسی جلوگیری کنند .

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم با استفاده از یک عمل جراحی کوچک صورت میگیرد و در این عمل جراحی با استفاده از یک حلقه سیمی و یا سوزاندن الکتریکی و یا استفاده از نیتروژن مایع این پولیپ برداشته میشود که در صورت برداشتن پولیپ احتمال دارد گردن رحم کوتر شود تا از بروز و رشد مجدد این مشکل جلوگیری شود . از عوارض انجام عمل جراحی برای برداشتن پولیپ رحم میتوان به دل پیچه تا یک الی دو ساعت بعد از انجام عمل و مشاهده لکه بینی در دو الی سه روز پس از عمل اشاره کرد .

درمان پولیپ دهانه رحم
درمان پولیپ دهانه رحم

توصیه های لازم در درمان پولیپ رحم

  • فقط در صورت دستور پزشک از دوش واژینال استفاده کنید .
  • از بالش های بهداشتی برای مراقبت از لباس هایتان در برابر کرم ها و شیاف ها استفاده کنید .
  • در صورتی که پولیپ رحم همراه با عفوت رحم باشد ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی گسترده تری باشد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *