خانه / زناشویی / بیماری های جنسی / پریاپیسم یا نعوظ دائم
پریاپیسم یا نعوظ دائم
پریاپیسم یا نعوظ دائم

پریاپیسم یا نعوظ دائم

پریاپیسم یا نعوظ دائمReviewed by bestmarital on Jul 12Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع پریاپیسم یا بیماری نعوظ دائم می پردازیم ,  در میان اختلالات جنسی مربوط به سلامت مردان بیماری های مربوط به آلت تناسلی مردان همچون اختلال در نعوظ یکی از رایج ترین اختلالات محسوب میشوند که موجب بروز مشکلات متعددی در زندگی زناشویی افراد میشود از این رو این نوع اختلالات باید هر چه زودتر مورد بررسی و درمان قرار بگیرند . در ادامه این مقاله به بررسی موضوعلاتی همچون علل پریاپیسم می پردازیم .

پریاپیسم یا نعوظ دائم

پریاپیسم یا نعوظ دائم چیست ؟ پریاپیسم یا نعوظ دردناک به حالتی گفته میشود که در آن دچار نعوظ ناگهانی و ناخواسته و در عین حال دردناک میشود و این نوع نعوظ به هیچ وجه با لذت و برانگیختگی جنسی همراه نیست , این عارضه در صورت عدم درمان موجب آسیب های بافتی میشود و میتواند در آینده موجب بروز اختلال برانگیختگی جنسی و در نتیجه عدم راست شدن آلت تناسلی در مواقع رابطه جنسی شود که بیشتر در میان کودکان ۵ تا ۱۰ سال و مردان ۲۰ تا ۵۰ سال بوجود می آید . طبق تعریف ها اگر آلتی به طور ناخواسته و بدون هیچگونه تحریک جنسی به مدت ۶ ساعت و بیشتر به حالت نعوظ در آید مبتلا به پریاپیسم است پس اگر حالت نعوظ شما بطور ناگهانی و بدون تحریک زیاد جنسی بیش از ۴ ساعت طول کشید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به پریاپیسم مبتلا باشید .

انواع پریاپیسم

اخنلال پریاپیسم مانند بیشتر مشکلات جنسی دیگر دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی انواع نعوظ دائم می پردازیم :

  • پریاپیسم غیر ایسکمیک

پریاپیسم غیر ایسکمیک نوعی از پریاپیسم است که در اثر ورود بیش از حد خون به آت تناسلی بوجود می آید که از علائم این نوع از پریاپیسم میتوان به نعوظ ناخواسته ۴ ساعتی آلت تناسلی بدون سفت شدن تنه آلت و یا باقی ماندن آلت در حالت نعوظ در مواقعی که تحریک بیش از حد صورت گرفته باشد اشاره کرد .

  • پریاپیسم ایسکمیک

پریاپیسم ایسمسک یا پریاپیسم با جریان خون کم نوعی از اختلال است که در اثر اختلال در خروج خون از آلت تناسلی شما بوجود می آید که از علائم این نوع پریاپیسم میتوان به سفت شدن تنه آلت تناسلی به مدت ۴ ساعت و بیشتر و در عین حال نرم باقی ماندن نوک آلت اشاره کرد .

  • پریاپیسم عود کننده

پریاپیسم عود کننده نوعی از پریاپیسم ایسکمیک است که در آن این حالت پس از مدتی فروکش میکند و دوباره عود میکند که این حالت ممکن است با درد زیادی همراه باشد و کمتر از ۳ ساعت طول بکشد .

علل پریاپیسم

همانطور که میدانید نعوظ در پاسخ به یک نوع محرک جسمی و روانی ایجاد میشود و هنگمی که فرد با استفاده از محرک ها به برانگیحتگی جنسی رسید آلت او راست میشود و در جریان این شق شدن آلت جریان خون زیادی با استفاده از گشاد شدن رگ ها و ورید های این ناحیه منتقل میشود و سپس با استفاده از بسته شدن دریچه های این ناحیه خون در آلت بخصوص در ناحیه نوک آن به دام می افتد و از این طریق نعوظ کاملی در فرد صورت گرفته است و پس از اتمام نعوظ با خروج خون از ناحیه آلت و اطراف آن آلت تناسلی فرد به حالت شلی و سستی قبل از برانگیختگی باز میگردد اما در افراد مبتلا به پریاپیسم در عملکرد بخش های مختلف آلت مردانه و ورود و خروج خون اختلال بوجود می آید و این اختلال موجب بروز یکی از انواع پریاپیسم میشود که در ادامه به بررسی علل بروز پریاپیسم یم پردازیم .

  • بیماری های خونی یکی از علت های پریاپیسم

بیماری های خونی که سبب بروز پریاپیسم آن هم بیشتر از نوع ایسکمیک میشوند یعنی با عدم موفق بودن خروج خون از آلت سبب بروز این عارضه میشوند میتوان به کم خونی داسی شکل و لوسمی یا همان سرطان خون اشاره کرد .

  • دارو ها یکی از علت های بروز پریاپیسم

عارضه پریاپیسم میتواند در اثر مصرف برخی از دارو ها بوجود بیاید که از دارو هایی که سبب بروز پریا پیسم میشوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

دارو هایی مصرفی برای درمان اختلال در نعوظ همچون ویاگرا و سیالیس و لویترا

دارو های تزریقی برای درمان اختلال در نعوظ مانند پاپاورین

دارو های درمان افسردگی همچون فلوکستین و بوپروبیون

دارو های ضد استرس و اضطراب مانند دیازپام

دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین و هپارین

  • روان گردان های غیر مجاز از علل بروز پریا پیسم

مصرف دارو های روان گردان و مواد مخدر مختلف مانند تریاک و کوکایین و الکل و … میتواند موجب اختلالاتی در سیستم گردش خون و در نتیجه بروز پریاپیسم شوند .

  • جراحت ها و زخم ها از عوامل بوجود آورنده پریاپیسم

یکی از عوامل بوجود آرونده پریاپیسم آن هم از نوع غیر استیمیک بروز زخم و وارد شدن جراحت به آلت تناسلی و اندام های وابسته به این عضو است , همچنین این عارضه ممکن است در افرادی که همجنس بازی جنسی دارند و رابطه جنسی معقدی برقرار میکنند بروز کند زیرا وارد شدن آسیب به معقد یکی از عوارض رابطه جنسی معقدی است .

علاوه بر موارد بالا آسیب های نخاعی همچون وارد آمدن آسیب به دستگاه عصبی و همچنین بیماری هایی همچون ام اس و حتی دیابت و نیش زدن حشراتی همچون عنکبوت سیاه و عقرب ینز میتواند سبب بروز این مشکل شود .

عوارض پریاپیسم

همانطور که در بالا اشاره شد اگر فردی فردی بیش از ۴ ساعت در حالت نعوظ قرار داشت باید برای درمان این اختلال به پزشک مراجعه کند در غیر اینصورت اگر به یکی از انواع پریا پیسم مبتلا باشد خون به دام افتاده در این اندام های میتواند موجب آسیب های جدی و به طور کامل عدم نعوظ آلت فرد شود .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *