خانه / تنظیم خانواده / واکسن های دوران بارداری
واکسن های دوران بارداری
واکسن های دوران بارداری

واکسن های دوران بارداری

واکسن های دوران بارداریReviewed by زناشویی برتر on Jun 25Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع واکسن های تزریقی دوران بارداری می پردازیم , سلامت کودک و مواردی همچون تجویز دارو و واکسن برای حفظ این سلامت علاوه بر اینکه به بحث سلامت خانواده مربوط میشود در حوزه تنظیم خانواده نیز قرار میگیرد زیرا یکی از اهداف تنظیم خانواده کنترل موالید و ارائه راهکارهایی برای حفظ سلامت فرزند و سایر اعضای خانواده است از این رو تجویز دارو ها و واکسن ها لازم دوران بارداری از سوی پزشکان و کلینیک های سلامت به مادران توصیه میشود تا فرزندان سالم بدنیا بیاید و در نتیجه موج سلامت بر جامعه حاکم باشد .

واکسن های دوران بارداری

در خصوص واکسن های دوران بارداری باید گفت که مادران باردار از همان لحظه ای که رابطه جنسی برای بارداری برقرار میکنند به فکر انجام کار ها و روش هایی برای حفظ سلامت فرزند خود هستند و از این رو در هنگام مصرف هر نوع قرص و دارویی این سوال که آیا دارو برای جنین ضرر دارد ؟ در ذهنشان بوجود می آید . مادران باید توجه داشته باشند که با انجام تست های مخنلف زود متوجه بارداری خود شوند تا در صورت استفاده از دارو های جنسی و انواع قرص های ضد بارداری مانند قرص ال دی مصرف این دارو ها را متوقف کنند تا آسیبی به جنین نرسد . همچنین در مورد شک برای تزریق واکسن در دوران بارداری باید گفت که واکسن هایی وجود دارند که باید با تجویز پزشک و مراکز سلامت در دوران بارداری تزریق شوند و تزریق واکسن در دوران بارداری اگر زیر نظر پزشک باشد نه تنها خطرناک نیست بلکه لازم و ضروری است و عدم تزریق این واکسن های ضروری در دوران بارداری میتواند موجب بوجود آمدن مشکلاتی برای مادر و جنین شود . واکسن های روتینی در دوران بارداری توصیه میشود شامل واکسن آنفولانزا و واکسن کزاز , واکسن دیفتری , واکسن هپاتیت ب می باشد .

واکسن های ضد بارداری
واکسن های ضد بارداری

واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

آنفولانزا یکی از رایج ترین بیماری ها در میان جمعیت هاست که گریبان گیر افراد زیادی است و میتواند موج بروز مشکلات جدی در خانم های باردار شود از این رو بهتر است کسانی که در دوران بارداری به سر میبرند دوز ضعیفی از این آمپول را با مشورت پزشک تزریق کنند بخصوص اگر دوران بارداری آنها در ماه هایی بین آبان تا اسفند باشد . خانم هایی که مبتلا به بیماری هایی همچون آسم و نقص سیستم ایمنی و … هستند باید در هر ماه برای تزریق این واکسن به پزشک مراجعه کنند و در صورت صلاح دید پزشک این واکسن را تزریق کنند .

عوارض واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

عوارض کمتر و بی خطری واکسن های بارداری در سه ماهه دوم و سوم نسبت به سه ماهه اول ثابت شده است و میتوان این واکسن را برای دوران شیردهی نیز تجویز کرد . با توجه به اهمیت تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری باید این نکته را متذکر شد که تزریق واکسن آنفولانزا زیر نظر پزشک هیچگونه عوارضی برای جنین و مادر ندارد و باعث کاهش خطر ۶۳ درصدی ابتلا به آنفولانزا میشود و تنها عارضه آنرا میتوان تورم و قرمزی اطراف ناحیه تزریق به شمار آورد .

واکسن های ضد بارداری
واکسن های ضد بارداری

واکسن کزاز و واکسن دیفتری ( دوگانه در بزرگسالان )

بیماری کزاز یکی از بیماری های عفونی است که با علائمی همچون گرفتگی و سفت شدن عضلات مختلف بدن همچون عضله گردن و قفل شدن دندان ها بروز میکند و معمولا بدنبال زخم ها و بریدگی های عمیق با باکتری کلستردیوم تتانی بوجود می آید . واکسن کزاز باید در خانم هایی که در سنین باروری قرار دارند و خانم های باردار تزریق شود تا خود و نوزادشان نسبت به این بیماری مقاوم شوند .

  • مادرانی که قبل از بارداری واکسن کزاز دریافت نکرده اند باید در دو نوبت این تزریق را انجام دهند که اولین تزریق در هفته های ۱۶ الی ۲۰ و واکسن دوم در هفته های ۲۰ الی ۲۴ انجام میشود . بین تزریق های اول و دوم بهتر است که یک ماه فاصله بیفتد و بهتر است تزریق دوم در یک ماه پیش از زایمان انجام شود .
  • مادرانی که قبلا این واکسن را دریافت کرده اند در یک نوبت این کار را انجام میدهند و اگر ۱۰ سال از آخرین تزریقشان میگذرد باید این تزریق را در هفته ۲۸ بارداری انجام دهند .

واکسن هپاتیت ب در دوران بارداری

بیماری هپاتیت ب یکی از بیماری های عفونی است که از طریق رابطه جنسی و انتقال خون و در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل میشود و عامل آن ویروسی است که کبد را درگیر میکند از این رو با استفاده از وسایلی همچون کاندوم میتوان از انتقال این بیماری و بیماری های دیگر همچون ایدز و سیفلیس و … در رابطه جنسی جلوگیری کرد . با انجام آزمایش آنتی بادی هپاتیت میتوان به نیاز بدن به واکسن هپاتیت پی برد که اگر میزان آنتی بادی خون شما باشد در حالیکه آنتی ژن اش منفی باشد یعنی اینکه شما مصونیت دارید .  در اولین مراجعه به مراکز بهداشت نوبت اول واکسن هپاتیت تزریق میشود و نوبت دوم نیز یک ماه بعد از نوبت اول تزریق میشود و نوبت سوم ۶ ماه بعد از نوبت اول تزریق میشود .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *