خانه / زناشویی / بیماری های جنسی / واژینیسموس چیست ؟
واژینیسموس چیست ؟
واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on May 21Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع بیماری واژینیسموس چیست ؟ می پردازیم , واژینیسموس نیز یکی دیگر از اختلالات جنسی رایج در میان زنان است که با بروز علائم این بیماری فرد مبتلا دچار مشکلات جنسی متعددی میشود که مهمترین این مشکلات را میتواند عدم داشتن رابطه جنسی بیان کرد و از انجایی که رابطه جنسی نقش مهمی در کیفیت زندگی زناشویی دارد پس فرد در زندگی مشترک نیز دچار مشکلاتی میشود .

واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس چیست ؟ اختلال واژینیسموس عبارت است از گرفتگی عضلات اطراف واژن به گونه ای که اسپاسم غیر ارادی عضلات اطراف مهبل مانع دخول و برقرار رابطه جنسی میشود , در این شرایط خود زن هیچگونه کنترلی بر روی عضلات خود ندارد و این انقباضات بصورت ناگهانی و غیر ارادی رخ میدهد و با تنگ شدن واژن و بروز درد و سوزش مانع ورود آلت و دخول میشود . درد ناشی از دخول در افراد مبتلا به واژینیسموس اگر شدید باشد میتواند به طور کلی از برقراری رابطه جنسی جلوگیری کند و مانع دخول شود و یا در صورت دخول زن درد زیادی را تحمل کند از این رو با تظاهر به ارگاسم یا مانع شدن از دخول از ادامه درد جلوگیری کند . اختلال واژینیسموس میتواند عاملی برای باکره ماندن متاهلین تا چند سال هم باشد که متاسفانه افرادی که واژینیسموس دارند بیشتر به سمت رابطه جنسی معقدی تمایل پیدا میکنند که این روش یکی از روابط خطرناک محسوب میشود که در این باره میتوانید به مطلب عوارض رابطه جنسی معقدی مراجعه کنید .

انواع واژینیسموس

درد واژن در هنگام رابطه جنسی یا همان واژینیسموس به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود که در صورتی که فرد حتی برای یکبار هم نتوانسته باشد که نزدیکی بدون درد را تجربه کند به آن واژینیسموس اولیه میگویند و این افراد قادر به استفاده از وسایلی مانند تامپون نیستند و ممکن است تا اواخر عمر نیز باکره بمانند . همچنین ممکن است اختلال واژینیسموس بعد از گذشت سالها نزدیکی بدون درد ناگهانی رخ دهد و مانع دخول شود که در این صورت به آن واژینیسموس ثانویه میگویند که این حالت نیز ممکن است سبب بروز مشکلات موقتی در زندگی زناشویی افراد شود و این نوع اختلال ممکن است در اثر عواملی همچون بچه دار شدن و زایمان طبیعی و زخم های اطراف واژن بوجود بیاید .

علل واژینیسموس

موارد زیادی وجود دارند که باعث بروز واژینیسموس میشوند که بیشتر افراد در شب اول ازدواج به علت اضطراب ناشی از اولین نزدیکی ممکن است به صورت موقتی به این اختلال مبتلا شوند که با کمی صبر و حوصله و نرمی میتوان این مشکل را برطرف نمود اما در برخی از موارد عواملی همچون نزدیکی خطرناک و سو استفاده های جنسی و رابطه های اجباری میتواند سبب بروز واژینیسموس شود که در ادامه به بررسی دقیق تر این موضوع می پردازیم .

  • استفاده از پوزیشن های جنسی نامناسب
  • سابقه بیماری های جنسی دیگر و عمل جراحی
  • تفاوت سلیقه های جنسی زن و شوهر
  • ترس و اضطراب ناشی از مقاربت
  • داشتن اطلاعات غلط در رابطه با اعمال جنسی
  • سابقه دخول ناموفق
  • استرس ناشی از داشتن اختلالاتی همچون عدم رسیدن به اوج لذت جنسی و …
  • ترس از بارداری
  • تحلیل عضلات اطراف لگن و واژن
  • و …

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *