خانه / زناشویی / بیماری های جنسی / واریکوسل چیست ؟
واریکوسل چیست ؟
واریکوسل چیست ؟

واریکوسل چیست ؟

واریکوسل چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on May 30Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع بیماری واریکوسل چیست ؟ می پردازیم , واریکوسل نیز یکی از اختلالات جنسی رایج در میان مردان محسوب میشود که با بروز علائم متعددی همراه است و ممکن است علاوه بر بروز عوارض خود سبب ایجاد مشکلات جنسی دیگری نیز شود و از این طریق در زندگی زناشویی افراد تاثیر منفی داشته باشد . در ادامه به بررسی موضوعاتی همچون علل بروز واریکوسل و عوارض بیماری واریکوسل و … می پردازیم .

واریکوسل چیست ؟

واریکوسل چیست ؟ اختلال واریکوسل عبارت است از بزرگ شدن ورید های درون کیسه بیضه ( اسکروتوم ) . اسکروتوم کیسه پوستی شلی است که بیضه ها درون آن قرار دارند که بیماری واریکوسل چیزی شبیه بروز بیماری واریس در پا است با این تفاوت که بیماری واریس در رگ های پا بروز میکند و واریکوسل در ورید های داخل کیسه بیضه . واریکوسل شایع ترین اختلال جنسی است که سبب کاهش تولید اسپرم و کاهش سلامت آنها میشود که در رابطه با افزایش سلامت اسپرم ها میتوانید به راه هایی برای مراقبت از اسپرم ها مراجعه کنید  گرچه واریکوسل در همه بر روی اسپرم ها تاثیر ندارد اما از آنجایی که بیماری جنسی واریکوسل در حدود یک ششم مردان بروز میکند پس میتوان درصد زیادی از مردان را به اختلال در تولید اسپرم مبتلا کند .

علائم واریکوسل

اصولا واریکوسل علائم خاصی ندارد و بر اثر بروز مواردی مانند ارگاسم خشک و کاهش قدرت باروری و … افراد میتوانند به آن پی ببرند ولی در برخی از موارد ممکن است که واریکوسل با بروز درد همراه باشد که اگر فرد فعالیت جسمی شدید در طول روز داشته باشد این درد میتواند تشدید شود و این درد با خوابیدن به پشت تسکین پیدا کند . اگر پیشگیری از واریکوسل صورت نگیرد ممکن است این بیماری پیشرفت کند و بزرگتر شود .

علل واریکوسل

جالب است که بدانید بیشترین سن احتمال بروز واریکوسل در سنین بین ۱۵ الی ۲۵ سالگی است , اگر چه دلیل قطعی بروز بیماری واریکوسل هنوز هم مشخص نیست اما پزشکان فکر میکنند که دریچه های غیر طبیعی درون ورید مانع جریان طبیعی خون در آنها میشود و پس زدن خون سبب گشادی ورید ها میشود . واریکوسل بیشتر در بیضه سمت چپ بروز میکند که علت این امر موقعیت قرار گیری ورید های بیضه چپ است و از سوی دیگر باید توجه داشت که واریکوسل با بروز در یک بیضه فعالیت اسپرم سازی را در هر دو بیضه برای مدتی مختل میکند .

عوارض واریکوسل

  • تحلیل بیضه ها ( آتروفی )

بیضه مجموعه ای از لوله هاست و هنگامی که بیماری واریکوسل به یکی از بیضه ها حمله کند این لوله ها آسیب می بینند و در نتیجه همین امر بیضه نرم میشود و تحلیل میرود . از سوی دیگر گشادی ورید ها و قرار گرفتن زیاد بیضه ها در معرض سموم موجود در خون باعث میشود تا بیضه ها آسیب بیشتری ببیند و تحلیل روند .

  • نا باروری

پزشکان معتقدند که ورید های بیضه با سرد نگه داشتن خون به حفظ درجه حرارت مناسب برای اسپرم سازی کمک میکنند وهنگامی که واریکوسل بروز کند این ورید ها گشاد شده و توانایی های خود را از دست میدهند از این رو واریکوسل میتواند سبب بروز نا باروری شود .

تشخیص واریکوسل

از آنجایی که بیماری واریکوسل علامت خاصی ندارد و از سویی بروز درد ممکن است در برخی موارد مشاهده شود پس تنها راه تشخیص واریکوسل معاینه پزشکی می باشد و پزشک میتواند تشخیص دهد که فرد مبتلا به چه بیماری است زیرا علاوه بر واریکوسل بیماری ها و مشکلات جنسی دیگری هستند که سبب بروز درد در بیضه ها شوند . در تشخیص واریکوسل بیضه ها معاینه میشوند که پزشک با معاینه بیضه ها و لمس کردن شبکه ای توده ای در بیضه های میتواند آنرا تشخیص دهد که اگر  واریکوسل داشته باشید و بزرگ باشد در حالت ایستاده پزشک میتواند تورم موجود در بیضه را لمس کند . اگر واریکوسل کوچکتر باشد پزشک از فرد میخواهد که نفس خود را کمی نگه دارد و بعد به پایین زور بزنید . در صورت تشخیص مشکل پزشک با انجام سونوگرافی از بیمار به تشخیص واریکوسل می پردازد .

درمان واریکوسل

واریکوسل اگر موجب نا باروری و درد زیاد نشود نیاز به درمان خاصی ندارد اما در صورت بروز ناراحتی هایی در اثر واریکوسل درمان این بیماری با هدف بستن ورید های غیر طبیعی و گشاد شده و هدایت جریان خون به سمت ورید های طبیعی صورت میگیرد . واریکوسل بیشتر در دوران جوانی بروز میکند اما اگر عوارض این بیماری در دوران جوانی موجب بروز مشکل نشود میتوان درمان آنرا تا چند سال به تعویق انداخت . درمان بیماری واریکوسل میتواند از طریق جراحی باز یا جراحی از طریق لاپاراسکوپی و یا بستن ورید از طریق بالون و یا غنر از راه پوست صورت بگیرد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *