خانه / زناشویی / دانستنی های جنسی / نکات بهداشتی در دوران قاعدگی
نکات بهداشتی در دوران قاعدگی
نکات بهداشتی در دوران قاعدگی

نکات بهداشتی در دوران قاعدگی

نکات بهداشتی در دوران قاعدگیReviewed by زناشویی برتر on May 3Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی مبحث نکات بهداشتی در دوران قاعدگی می پردازیم , آغاز چرخه قاعدگی با خونریزی همراه است و این خونریزی به مدت ۳ الی ۷ روز ادامه دارد البته این مدت در زنان میتواند متفاوت باشد . دوران قاعدگی دوره حساسی است که در  هر زنی بسیار قابل اهمیت است بخصوص در دختران جوانی که تازه به بلوغ رسیده اند و قاعدگی به تازگی در آنها شروع شده است که در ادامه این مطلب به بررسی توصیه های بهداشتی دوران قاعدگی می پردازیم .

نکات بهداشتی در دوران قاعدگی

هنگامی که دوران قاعدگی شروع میشود به علت خونریزی دهانه واژن باز است تا هیچ چیزی مسیر بیرون ریختن خون را مسدود نکند و از این رو دوران قاعدگی دوران حساسی است که عدم رعایت نکات بهداشتی در دوران قاعدگی میتواند سبب بروز بیماری های مختلفی شود و شرایط مناسبی برای ایجاد بیماری های عفونی ایجاد شود . با پیشگیری و رعایت موارد بهداشتی در قاعدگی میتوان از بروز سندروم های مختلف در دستگاه تناسلی جلوگیری کرد از این رو در ادامه به این نکات اشاره میکنیم .

  • در هنگام قاعدگی بهتر است از نوار های بهداشتی نرم و لطیف و تامپون های مناسب استفاده کنید و در صورت نامناسب بودن نوار بهداشتی میتوانید از پنبه بجای نوار وسطی آن استفاده کنید . فراموش نکنید که از تامپون ها و نوار های بهداشتی غیر معطر استفاده کنید .
  • معمولا خونی که در هنگام قاعدگی از زن خارج میشود دارای بوی مختص به خود است که برای جلوگیری از انتشار این بو میتوانید نوار ها را در هر ۳ الی ۴ ساعت یکبار تعویض کنید .
  • در هر بار اجابت مزاج ناحیه تناسلی را با آب ولرم بشویید و جهت شستن از عقب به جلو باشد و بعد از شستن ناحیه تناسلی را با دستمال نرم خشک کنید تا راهی برای رشد میکروب ها باقی نماند .
  • در هنگام قاعدگی در هر بار دسشویی رفتن خوب خود را تمیز کنید و بعد از شستن کامل خود محل را با دستمال تمیز خشک نمایید همچنین تا جایی که میتوانید از آب ولرم استفاده کنید .
  • در هنگام خونریزی میتوانید روزی یکبار به حمام بروید این کار موجب میشود تا خستگی از شما دور شود و همچنین بوی نا مطبوع نیز از بین برود , در حالت ایستاده خود را بشویید و از نشستن در وان حمام خودداری کنید .
  • سعی کنید از لباس های زیر نخی و گشاد استفاده کنید که موجب عرق کردن شما نشود .
  • سعی کنید که در این دوران از مواد غذایی مناسب و با ارزش مانند ویتامین ها و مواد مغذی مانند تخم مرغ و حبوبات و سبزی ها و میوه های مختلف استفاده کنید و از پرخوری پرهیز کنید .
  • در این هنگام از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید ولی ورزش های سبک را انجام دهید زیرا سبب میشود تا عادت ماهانه نا منظم در شما مشاهده نشود .
  • مایعات گرم مصرف کنید و سعی کنید که در هر روز دوش آب ولرم داشته باشید .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات سلامت خانواده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *