خانه / سلامت خانواده / نکاتی برای بهداشت مردان
نکاتی برای بهداشت مردان
نکاتی برای بهداشت مردان

نکاتی برای بهداشت مردان

نکاتی برای بهداشت مردانReviewed by bestmarital on Jul 25Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت مردان به بررسی موضوع نکاتی برای بهداشت جنسی آقایان می پردازیم , موضوع بهداشت علاوه بر اینکه در حوزه سلامت خانواده قرار میگیرد یکی از مسائلی است که در بحث تنظیم خانواده بسیار با اهمیت است و یکی از اهداف تنظیم خانواده حفظ سلامت کودک و سلامت خانواده ها از طریق رعایت بهداشت است که در این رابطه مطالبی همچون بهداشت جنسی زنان و بهداشت جنسی مردان در وب سایت آموزش زناشویی , زناشویی برتر وجود دارد .

نکاتی برای بهداشت جنسی مردان

در رابطه با نکاتی برای بهداشت جنسی مردان باید گفت که از آنجایی که مردان بیشتر در معرض آلودگی ها و عوامل بیماری زا هستند و با بیماری های مختلفی مواجه هستند پس باید با انجام راهکار های موثر در جلوگیری از بیماری های جنسی و سایر بیماری ها و مشکلات مقاوم شوند و به بهداشت فردی مردان اهمیت بیشتری قائل شد , از سوی دیگر پوست مردان در مقایسه با پوست زنان کمی کلفت تر است از این رو مردان میتوانند بدون ترس از اینکه پوستشان حساسیت زیادی به کرم ها و مواد دیگر نشان دهد به استفاده از کرم ها و مواد مفید برای سلامت پوست نواحی مختلف بدن بپردازند .

مراقبت های بهداشتی در مورد پوست

بدن هر انسان به طور متوسط از ۱.۸ متر مربع پوست پوشیده است از این نظر پوست بزرگترین عضو بدن محسوب میشود که تمامی سطح بدن را می پوشاند از این رو در حفظ سلامت پوست باید کوشا بود تا اندام های زیر پوست نیز در سلامت به سر ببرند . اگر سطح پوست تمیز نباشد میتواند مکان مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها باشد و این باکتری های تجمع یافته در سطح پوست پس از بریدگی و یا خراشیدگی وارد خون شوند و موجب خارش و سوزش و … در نواحی مختلف پوست شوند پس باید افراد در پاکیزگی پوست خود کوشا باشند بخصوص افراد چاق که از اضافه وزن رنج میبرند . با استفاده از یک صابون و یک استحمام مناسب میتوان تا حد زیادی از تجمع باکتری ها بر روی پوست جلوگیری کرد .

مراقبت های بهداشتی در مورد پا ها

طبق آمار ها ۲۹ درصد از قارچ در انگشتان پا رنج میبرند که این قارچ در اثر برهنه راه رفتن در روی زمین و حمام های عمومی بوجود می آید که اگر درمان نشود میتواند به ناخن ها نیز سرایت کند و موجب بروز مشکلات دیگری نیز شود زیرا این قارچ از راه تماس نیز میتواند به سایر نقاط همچون کشاله ران منتقل شود , با استفاده از شستشوی مناسب و منظم پا ها و خشک کردن انها و استفاده از جوراب و کفش مناسب میتوان سلامت پا ها و انگشتان پا رتا تا حد زیادی تضمین کرد .

مراقبت های بهداشتی در مورد دست و ناخن

همواره دست هاای خود را با شستن و خشک کردن تمیز نگه دارید زیرا اکثر بیماری های تنفسی و گوارشی از طریق لمس دست ها با نقاطی همچون لب ها و دهان شیوع پیدا میکنند , همچنین لمس کردن چشم ها با دست میتواند موجب بروز عفونت در چشم ها شود از این رو شستشوی دست ها به مدت ۲۰ ثانیه و یا بیشتر موجب از بین رفتن باکتری ها و مواد مضر تجمع یافته در زیر ناخن ها میشود .

مراقبت های بهداشتی در مورد زیر بغل

در بدن هر شخصی حدود سه یا چهار میلیون غده چربی وجود دارد که این غدد ماده یا حاوی پروتئین و چربی ترشح میکنند و این ماده در تماس با پوست و سایر باکتری ها موجب بروز بوی بد و بروز لکه رد روی لباس ها میشود , استفاده از دوش آب و صابون میتواند تا حد زیادی مشکلات ناشی از عرق کردن زیر بغل ها را برطرف کند .

مراقبت های بهداشتی در مورد دهان , دندان و لثه ها

عدم استفاده از مسواک و نخ دندان میتواند موجب شود تا زمینه برای رشد باکتری ها و تولید اسید برای آسیب رساندن به دندان ها و لثه فراهم شود , مردانی که با بیماری های لثه بیشتر روبرو هستند با احتمال بیشتری با سرطان های کلیه کبد و پانکراس روبرو هستند . همچنین این افراد بیشتر با اختلال در نعوظ روبرو هستند و همچنین این افراد بیشتر با بیماری های آرتریت روماتوئید و دیابت روبرو هستند .

مراقبت های بهداشتی در مورد گوش ها

استفاده از ابزارهایی همچون سنجاق و گوش پاک کن برای پاک کردن گوش موجب آسیب رسیدن به گوش ها میشود پس استفاده از این ابزار ها را پس از حمام و در سایر موارد کنار بگذارید .

مراقبت های بهداشتی در مورد مو های سر

افرادی که مو های معمولی دارند باید شستشوی سر و مو ها را در هفته سه بار انجام دهند اما افرادی که در معرض آلودگی و کثیفی بیشتری هستند باید شستشوی روزانه مو ها را انجام دهند البته باید توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از شامپو سبب میشود تا مو ها چربی ضروری خود را از دست بدهند و حالت کرختی به خود بگیرند . فراموش نکنید که هیچ فرقی بین شامپو های زنانه و مردانه وجود ندارد و تنها تفاوت آنها در نوع بسته بندی و رنگ و مواد معطر بکار رفته در شامپو است .

مراقبت های بهداشتی در مورد کمر

به احتمال زیاد افراد بدلیل اینکه به ناحیه کمر دسترسی کمی دارند و خودشان نمیتوانند آنرا مشاهده کنند به بهداشت این ناحیه توجه کمتری داشته باشند اما با از بین بردن آکنه ها و جوش های این ناحیه که در اثر تجمع چربی ها در این ناحیه جمع شده اند میتوان بهداشت این ناحیه را رعایت کرد همچنین مطالبی در رابطه با کمر و درد های کمری با عنوان کمر درد و آثار آن بر رابطه جنسی و راه های رفع کمر درد بعد از انزال در وب سایت زناشویی برتر وجود دارد که میتوانید در این رابطه با مراجعه به مطالب مربوطه اطلاعاتی بدست آورید .

مراقبت های بهداشتی در مورد سینوس ها و بینی

سینوس ها جایگاه خوبی برای رشد باکتری ها مخصوصا استافیلو کوکوس ارئوس هستند پس با استفاده از دهان شویه و پاکسازی بینی با ضد احتقان ها میتوان رشد میکروب ها را در این نواحی متوقف کرد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه جدید ترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *