خانه / سلامت خانواده / نقش والدین در رشد جنسی فرزند
نقش-والدین-در-رشد-جنسی-فرزند
نقش والدین در رشد جنسی فرزند

نقش والدین در رشد جنسی فرزند

نقش والدین در رشد جنسی فرزندReviewed by زناشویی برتر on Apr 14Rating: 5.0

در این بخش از مبحث سلامت خانواده به بررسی موضوع نقش والدین و سایر عوامل موثر در رشد جنسی فرزند می پردازیم . همانطور که میدانید فرزندتان در سنین کودکی و نوجوانی مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی خود را تجربه میکند و این دوره بازه زمانی ای است که علاوه بر حساس بودن ممکن است دارای خطر ها و مشکلاتی برای فرزند شما باشد پس فرزندان در این دوره نیاز به توجه بیشتری دارند تا این دوران حساس را با موفقیت و بدون بروز هیچگونه مشکلی پشت سر بگذارند . از آنجایی که مهم ترین اتفاقاتی که در دوران نوجوانی برای یک فرد اتفاق می افتد تحولات جنسی از قبیل بلوغ و آشنایی با مسائل جنسی است پس فرد باید از این نظر کاملا مورد توجه والدین قرار گیرد تا دچار فریب و اشتباه نشود و این دوره از زندگی خود را با انجام کار های نادرست تباه نکند .

نقش والدین در رشد جنسی فرزند

از آنجایی که بیشترین گرایش فرد به مسائل جنسی در سن نوجوانی صورت میگیرد و در این دوران ممکن است فرد با برقراری روابط خطرناک آسیب های زیادی ببیند و این آسیب ها تا سال های زیادی عوارض روحی و زیادی برای او بوجود بیاورد , علاوه بر مشکلات روحی ممکن است فرد با برقراری روابط جنسی خطرناک به بیشتر بیماری های جنسی ( STD ) مبتلا شود . از دید بیشتر نوجوان ها برقراری روابط جنسی قبل از ازدواج هیچ که مضر نیست بلکه آنرا مفید میدانند و به این کار به چشم یک کار لازم و ضروری نگاه میکنند از این رو باید والدین با ارائه ی راهکار ها و مشاوره های لازم به فرزندشان از انجام برخی از کارها توسط او جلوگیری کنند و برخی از مطالبی را که فقط شنیده اند و انجام آنها را لازم میدانند را برای آنها روشن کنند . از آنجایی که نوجوان بیشتر وقت خود را رد خانه میگذراند پس والدین میتوانند تاثیر مهمی در رفتار و طرز فکر او داشته باشند و بهترین راه برای دوری فرزند از کارهای نادرست ارائه ی مطالب مفید در رابطه با مسائل جنسی است که متاسفانه بیشتر والدین به این مسئله بی توجه اند و  فقط رفتار های فرزند خود را تماشا میکنند و بدون ارائه ی هیچ راهکار و نصیحتی فقط نقش یک تماشاچی را بازی میکنند و هنگامی به فکر ارائه ی توصیه به فرزند خود می افتند که دیگر دیر شده و فرزندشان به بی بند و باری هایی که نباید کشیده میشد کشیده شده است .

نقش والدین در رشد جنسی فرزندان
نقش والدین در رشد جنسی فرزندان

سعی کنید که همواره با فرزندتان راحت باشید و رابطه صمیمی با او داشته باشید بطوریکه فرزندتان توانایی بیان مسائل را پیش شما داشته باشد و از این نترسد که شما او را سرزنش کنید زیرا هنگامی که دو فرد با یکدیگر روابط نزدیکی داشته باشند به درخواست های یکدیگر بهتر پاسخ میدهند و حرف های یکی در دیگری بسیار موثر است از این رو سعی کنید با فرزندتان تا جایی راحت باشید که او توانایی مطرح کردن مسائل جنسی و سوالات خود در این رابطه را داشته باشد . والدین باید در تلاش باشند که علاوه بر برقراری رابطه ی راحت با فرزندشان همزمان روابط اجتماعی و رفت و آمد های او را کنترل کنند و در صورت بد بودن یا نامناسب بودن این روابط فرزند خود را با ارائه ی نصیحت و مشاوره به فرزند از انجام این کار منصرف کنند و مطمئن باشید که با سخن گفتن و نصیحت کردن بیشتر میتوانید فرزندتان را متقاعد کنید تا اینکه او را از انجام کاری بترسانید . هیچگاه از ارائه ی نصیحت به فرزندتان کوتاهی نکنید و از انجام این کار دلسرد نشوید زیرا اگر میان والدین و فرزند مشکلی پیش بیاید موقتی است و با گذر کمی زمان حل میشود و روابطتان مثل سابق میشود .

علاوه بر تاثیر نقش والدین بر رشد جنسی فرزند عوامل دیگری نیز وجود دارند که میتوانند بر  رشد جنسی فرد تاثیر بد یا خوب داشته باشند که در ادامه به برخی از این عوامل اشاره میکنیم :

 • تاثیر دوستان و هم سن و سالان

مسلما پس از خانواده افراد دیگری که هستند و فرد وقتشان را با آنها میگذراند دوستان و هم سن و سالان او هستند که تاثیر بسیار موثری در اخلاق و رفتار او میگذارند و اگر فرد ببیند یکی از دوستانش کاری را انجام داده است و از لذت آن اگر صحبت میکند او نیز بدون در نظر گرفتن عواقب و مسائل مربوط به آن کار اقدام به انجام آن کار میکند و همین مورد باعث میشود که رفتار دوستان تاثیر مستقیم بر یکدیگر داشته باشد . بیشتر نوجوانان بر این عقیده استوارند که با انجام روابط جنسی با جنس مخالف حالت بزرگی و مرد بودن بدست می آورند و در جمع افرادی که این کار را انجام داده اند حرفی برای گفتن دارند اما این تصور اشتباهی است که در میان نوجوانان وجود دارد و انجام رابطه ی جنسی قبل از ازدواج دارای تاثیرات مخربی است که فرد در آینده متوجه آنها میشود و از انجام آن پشیمان میشود .

 • تاثیر رسانه ها و دنیای اینترنت

افرادی که بیشتر در رسانه هایی مانند ماهواره و در فضای مجازی دنبال اطلاعات در رابطه با مسائل جنسی هستند بیشتر بر این باور معتقدند که انجام رابطه ی جنسی قبل از ازدواج لازم و ضروری است پس افرادی با این طرز تفکر و با تماشای برنامه هایی از این قبیل بیشتر دچار اشتباه در زمینه ی روابط خود میشوند . با توجه به اینکه امروزه کشور های غربی با ارائه ی برنامه ها و فیلم های مخرب به تهدید فرهنگی جوانان می پردازند پس باید جوانان از پرداختن به چنین کار هایی خودداری کنند زیرا انجام چنین کار هایی جز ضرر و زیان چیزی بدنبال ندارند و باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیر به فرد میشوند .

برخی از عواملی که از انجام رابطه جنسی نوجوان جلوگیری میکنند :

 • بحث در مورد روابط جنسی در میان فرزندان و والدین
 • کنترل فرزندان و روابط آنها از طرف پدر و مادر
 • برقراری رابطه راحت و صمیمی با فرزندان
 • ارائه ی مطالبی که فرزند را متقاعد کند
 • عدم سرزنش فرزند پس از انجام کار اشتباهی
 • شرکت فرزند در مجالس مذهبی
 • کنترل والدین بر رسانه هایی که فرزند سراغ آنها میرود
 • کنترل رفت و آمد و معاشرت فرزند با دیگران
 • هشدار دادن از عواقب انجام رابطه ی جنسی
 • و …

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات سلامت خانواده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *