خانه / زناشویی / نشانه های اختلال هورمونی در زنان
نشانه های اختلالات هورمونی زنان

نشانه های اختلال هورمونی در زنان

نشانه های اختلال هورمونی در زنانReviewed by زناشویی برتر on May 9Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به مشکلات جنسی به بررسی موضوع نشانه های اختلال هورمونی در زنان می پردازیم , هورمون های موجود در بدن بخصوص هورمون های جنسی نقش زیادی در بروز و نمایان کردن صفات تعیین جنسیت دارند و باعث میشوند تا فرد با رسیدن به دوران بلوغ از نظر اندام های جنسی و سایر صفاتی که او را از جنس مخالف متمایز میکند دارای تفاوت های جدیدی باشد . هورمون ها تاثیرات زیادی در عملکرد بدن دارند برای مثال در تنظیم چرخه قاعدگی و حتی در بوجود آمدن بیماری هایی همچون درد و خارش سینه نیز میتوانند تاثیر گذار باشند . در ادامه این موضوع به بررسی موضوعاتی همچون علائم اختلال هورمون های جنسی در زنان و … می پردازیم .

نشانه های اختلال هورمونی در زنان

همانطور که گفته شد هورمون های زنانه هستند که زن بودن فرد را تعیین میکنند و این تعیین جنسیت از طریق بروز صفات و اندام های زنانه صورت میگیرد و این تغییرات در هر لحظه ای از زندگی قابل مشاهده است زیرا هورمون ها علاوه بر تنظیم عوامل جنسی حتی در تنظیم خلق و خو و روابط عاطفی زناشویی نیز تاثیر دارند و میتوانند سبب تحکیم یا سست شدن روابط بین زوجین هم شوند . تغییرات هورمون ها از آغاز دوران بلوغ شدت بیشتری پیدا میکند و تا دوران یائسگی این شدت همچنان ادامه دارد و با شروع این دوران دیگر مانند سابق هورمون ها تاثیر چندانی در بدن ندارند . هر اختلالی با بروز علائمی همراه است که که این علائم نشان دهنده آغاز یا وجود این اختلال و بیماری جنسی را گوشزد میکنند که در ادامه به بررسی نشانه های اختلال هورمونی در زنان که یکی از اختلالات جنسی محسوب میشود می پردازیم .

  • بی خوابی

از آنجایی که هورمون ها بی ارتباط با یکدیگر یستند و در طی فعالیت گروهی به اندام های هدف غالب میشوند پس اختلال در هورمون ها میتواند سبب بی خوابی یا کم خوابی شوند که کاهش هورمون پروژسترون در نیمه های سب امری طبیعی است ولی کاهش سطح استروژن در این میان میتواند نگران کننده باشد و سبب گر گرفتگی و پریدن خواب از چشم شما و تعریق زیاد و همچنین بروز عادت ماهانه نا منظم بشود .

  • احساس خستگی

اگر کار سنگین و فعالیت بدنی شدیدی دارید این طبیعی است که خسته شوید اما اگر بدون انجام کارهای سنگین احساس خستگی زیادی میکنید و در صیح ها و خواب های بعد از ظهر به حدی خسته میشوید که نمیتوانید از سر جایتان بلند شوید احتمال اینکه شما مبتلا به اختلال هورمونی باشید زیاد است زیرا خستگی زیاد میتواند ناشی از بر هم خوردن عملکرد هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون و غد فوق کلیوی باشد .

  • تجریک پذیری زیاد

اگر شما بدون هیچ مشکل و عصبانیتی پرخاشگر شوید و به مسائل مختلف و کوچک بیش از حد حساسیت نشان دهید دچار تحریک پذیری زیادی شده اید البته نباید فراموش کرد که تحریک پذیری در روز های ابتدای چرخه قاعدگی میتواند طبیعی باشد و ناشی از اختلال هورمونی نباشد ولی در بقیه موراد میتواند ناشی از اختلال هورمونی باشد .

  • ریزش مو

مو ها یکی از عواملی هستند که به وفور اختلالات هورمونی را نشان میدهند و تغییر در تراکم آنها و یا نازک شدن آنها میتواند حاکی از وجود اختلال هورمونی باشد که نازک شدن مو های بالای سر میتواند ناشی از اختلال در تیروئید و نازک شدن مو های اطراف شقیقه میتواند ناشی از وجود اختلال در هورمون های استروژن و پروژسترون باشد . در صورت نازک شدن تمامی مو ها میتوان گفت که این اختلال مربوط به هورمون آندروژن یا DHT باشد .

  • افزایش وزن

افزایش ناگهانی وزن میتواند یکی دیگر از نشانه های اختلال هورمونی باشد . چاقی شکم و بازو ها میتواند نشان دهنده مقاومت بدن به انسولین باشد و چاقی ناحیه سینه میتواند مربوط به تغییرات استروژن و چاقی باسن میتواند مربوط به اختلال در هورمون تیروئید باشد .

در صورت مشاهده هر یک از نشانه های اختلال هورمونی که در بالا به آنها اشاره شد با مراجعه به پزشک متخصص میتوانید از تشخیص قطعی آن آگاه شوید و اقدامات لازم برای درمان اختلال هورمونی را انجام دهید .

منیع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات سلامت خانواده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *