خانه / تنظیم خانواده / قرص های ضد بارداری یاز – یاسمین – روکین – کنتراسمین – دروسپیل
قرص های ضد بارداری یاسمین و یاز و دروسپیل
قرص های ضد بارداری یاسمین و یاز و دروسپیل

قرص های ضد بارداری یاز – یاسمین – روکین – کنتراسمین – دروسپیل

قرص های ضد بارداری یاز - یاسمین - روکین - کنتراسمین - دروسپیلReviewed by زناشویی برتر on Jun 21Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت خانواده به بررسی موضوع قرص های ضد بارداری یاز و قرص یاسمین و روکین و کنتراسمین و قرص ضد بارداری دروسپیل می پردازیم , خانواده ها بخصوص زوجینی که در ابتدای زندگی زناشویی قرار دارند و تازه ازدواج کرده اند باید برای میزان تولد و تعداد فرزندان و زمان تولد آنها برنامه ریزی های لازم برای تنظیم خانواده را انجام بدهند که در این مورد میتوانید به مطلب تنظیم خانواده چیست ؟ مراجعه کنید . همانطور که میدانید پیشگیری از بارداری های ناخواسته یکی از اهداف تنظیم خانواده است که با سلامت زنان و روش های پیشگیری از بارداری آنها ارتباط مستقیم دارد پس تنظیم خانواده با معرفی انواع قرص های ضد بارداری و سایر روش ها برای جلوگیری از بارداری ناخواسته به خانواده ها کمک های زیادی میکند و در ادامه به بررسی موضوعی با عنوان یکی از روش های پیشگیری از بارداری بنام قرص یاسمین می پردازیم .

قرص های ضد بارداری یاز – یاسمین – روکین – کنتراسمین – دروسپیل

در میان روش های پیشگیری از بارداری استفاده از دارو های جنسی همچون قرص ال دی و مواردی که در ادامه معرفی میشود به عللی همچون عدم نیاز به مراقبت های روزانه از ابزاری همچون آمپول ضد بارداری دپوپروورا و کاندوم رایج تر است پس در ادامه این مطلب به بررسی موضوع قرص های نامبرده می پردازیم و از آنجایی که ترکیب قرص های ضد بارداری روکین و موارد نامبرده همانند قرص پیشگیری از بارداری یاسمین است و در همه آنها ۳ میلی گرم دروسپیرنون و ۰.۰۳ میلی گرم اتینیل استرادیول موجود است پس فقط به بررسی یکی از آنها به نام داروی ضد بارداری یاسمین می پردازیم البته باید اشاره کرد که قرص های یاسمین در بسته بندی ۲۸ تایی شامل ۷ قرص غیر فعال عرضه میشوند و قرص های روکین و کنتراسمین و دورسپیل شامل بسته بندی ۲۱ عددی فعال می باشند .

قرص ضد بارداری یاسمین
قرص ضد بارداری یاسمین

اثر گذاری قرص یاسمین

کنتراسپتیو موجود در قرص ترکیبی با اثر گذاری مهار کننده گونادوتروپین ها و جلوگیری از تخمک گذاری و با کاهش دادن موکوز سرویککال و آندومتر مانع بارداری میشود . دروسپیرنون یک آنالوگ اسپیرونولاکتون است که فعالیت آنتی مینرالوکورتیکوئیدی دارد اما اثرات آندروژنیک و استروژنیک را ندارد و همچنین دارو مقداری اثرات آنتی آندروژنیک نیز دارد .

قرص ضد بارداری یاسمین
قرص ضد بارداری یاسمین

مزایای مصرف قرص یاسمین ( روکین – کنتراسمین – دروسپیل )

قرص ضد بارداری دروسپیل
قرص ضد بارداری دروسپیل
 • درمان نشانگان پیش قاعدگی یا PMS
 • کاهش مو های زائد به علت تغییرات هورمونی
 • در درمان جوش ها و آکنه های ناشی از عادت ماهانه نا منظم و قاعدگی موثر است

عوارض مصرف قرص یاسمین ( روکین – کنتراسمین – دروسپیل )

قرص های یاسمین نیز همچون سایر قرص های ضد بارداری دارای عوارض بخصوص خود هستند که برای اطلاع از عوارض رایج تمامی گروه های قرص های ضد بارداری میتوانید به مطلب عوارض قرص های ضد بارداری مراجعه کنید و در ادامه به بررسی موضوع عوارض قرص های یاسمین می پردازیم :

 • بوجود آمدن بیماری های قلبی عروقی و کلیوی
 • ترومبوز
 • مشکلات گوارشی
 • نازایی موقت بعد از قطع مصرف
 • کاهش ترشح شیر در هفته های اول بعد از زایمان
 • میگرن
 • کاندیدیاز
 • تغییر در وزن
 • و …

موارد منع مصرف قرص یاسمین

قرص های پیشگیری از بارداری یاسمین در برخی از موارد باید مصرف نشوند همچون وجود بیماری های ترومبو , نقص کلیوی و کبدی , بیماری های قلبی عروقی , دیابت , خونریزی غیر عادی رحمی , نئوپلازی وابسته به استروژن , زردی و یرقان , احتمال حاملگی و شک به حامله بودن و افراد سیگاری که بالای ۳۵ سال سن دارند .

دوز مصرف قرص یاسمین و سایر قرص ها

مقدار مصرف قرص یاسمین : نحوه مصرف قرص های یاسمین باید به گونه ای باشد که از همان روز اول قاعدگی تا روز ۲۱ روزی یک عدد مصرف شود و هفت قرص غیر فعال در ادامه این دوره مصرف شوند که رنگ این قرص ها با ۲۱ قرص فعال متفاوت است و جالب است بدانید که این قرص ها از بارداری پیشگیری نمیکنند ولی به جایگزینی استروژن کمک میکنند .

نحوه مصرف قرص کنتراسمین و دروسپیل و روکین : این قرص ها باید از روز اول دوره ماهانه مصرف شوند و بعد از اتمام دوره ۲۱ روزه ۷ روز مصرف قطع شود و بعد از آن مصرف را از سر بگیرید .

قرص ضد بارداری کنتراسمین
قرص ضد بارداری کنتراسمین

نحوه مصرف قرص یاز : از روز اول شروع عادت باید مصرف شوند و بدون وقفه بسته دوم باید مصرف شود , توجه داشته باشید که قرص های سفید دارای هورمون نیستند و خنثی هستند .

قرص ضد بارداری یاز
قرص ضد بارداری یاز

نکاتی در مورد مصرف قرص های یاسمین و سایر قرص های نامبرده

 • در طی مصرف دارو ها مصرف سیگار را متوقف کنید و از سیگار کشیدن پرهیز کنید زیرا این دارو ها با داشتن عوارض قلبی ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش میدهند .
 • در صورت مشاهده لکه بینی مصرف دارو ها را قطع نکنید و با مشاهده خونریزی شدید به پزشک مراجعه کنید .
 • اثرات دارو ممکن است با آنتی بیوتیک ها و دارو های ضد صرع کم شود .
 • در صورت داشتن عمل جراحی با پزشک مشورت کنید و حداقل ۴ هفته قبل از عمل مصرف دارو ها را قطع کنید .
 • دارو با تاثیر بر شیر دهی باید تا ۴ الی ۶ هفته بعد از زایمان مصرف نشود .
 • دارو ها ممکن است سبب ایجاد لک بر روی صورت شوند از این رو از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید .
 • ممکن است مصرف دارو ها در بیماران دیابتی سبب افزایش فشار خون شود .
 • این دارو با قرص هایی همچون استامینوفن , آنتی بیوتیک , آتروواستاتین , اسید آسکوربیک و دارو های ضد صرع تداخل دارند پس از مصرف همزمان این دارو ها خودداری کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *