خانه / تنظیم خانواده / قرص های ضد بارداری مارولون – دزوسپتیو – دایسینل
قرص های ضد بارداری مارولن
قرص های ضد بارداری مارولن

قرص های ضد بارداری مارولون – دزوسپتیو – دایسینل

قرص های ضد بارداری مارولون - دزوسپتیو - دایسینلReviewed by زناشویی برتر on Jun 22Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع قرص های ضد بارداری دزوسپتیو و مارولون و قرص ضد بارداری دایسینل می پردازیم , خانواده ها مخصوصا افرادی که به تازگی ازدواج کرده اند باید از همان ابتدای زندگی زناشویی به فکر ایجاد برنامه خاصی برای تولد فرزندان و تعداد موالید و … بپردازند در حالیکه همگی این موارد در حوزه تنظیم خانواده قرار میگرید و باید توجه خاصی به این مسئله داشته باشند که در رابطه با تنظیم خانواده میتوانید به مطلب تنظیم خانواده چیست ؟ مراجعه کنید . همانطور که گفته شد کنترل بارداری و تولد فرزندان و جلوگیری از بارداری های ناخواسته از اهداف تنظیم خانواده محسوب میشود از این رو این بحث با معرفی روش های موثر پیشگیری از بارداری به خانواده ها کمک میکند تا بهترین روش ها را برای جلوگیری از حاملگی انتخاب کنند .

قرص های ضد بارداری مارولون – دزوسپتیو – دایسینل

در میان روش های پیشگیری از بارداری استفاده از انواع قرص های ضد بارداری مانند قرص ال دی و … رایج ترین روش است  هر چند استفاده از وسایلی مانند کاندوم به دلایلی مثل جلوگیری از انتقال ایدز و … موثر تر هستند اما این قرص ها به دلیل عدم نیاز به مراقبت و موثر تر بودن بیشتر مورد استفاده افراد قرار میگیرند . داروی ضد بارداری دزوسپتیو ( Desoceptive ) که با نام تجاری مارولون ( Marvelon ) به بازار عرضه میشود با داشتن ترکیب ۳۰ میکرو گرم  اتینیل استرادیول و ۱۵۰ میکرو گرم دزوجسترول یکی از موثر ترین دارو های پیشگیری از بارداری محسوب میشود که ممکن است با نام های مختلف نیز برای شما تجویز شود که دزوسپتیو در بسته بندی های ۲۱ عددی وجود دارد .

قرص ضد بارداری مارولون
قرص ضد بارداری مارولون

نحوه مصرف قرص مارولون و دزوسپتیو و دایسینل

روزی یک عدد قرص جلوگیری از بارداری مارولون بعد از روز ۵ قاعدگی تا ۱ روز مصرف شود و بسته بعدی باید ۷ روز بعد از اتمام یک بسته مصرف شود و اگر زمان شروع بعد از روز پنجم بود باید تا ۱۰ روز از یک روش دیگر مثل کاندوم استفاده کنید . از مزیت های قرص های ضد بارداری مارولون بر سایر کنتراسپتیو ها میتوان به کمتر بودن عوارض و نداشتن عوارضی همچون چاقی و اضافه وزن و … اشاره کرد .

موارد احتیاط در مصرف قرص دزوسپتیو ( مارولون و دایسینیل )

افرادی که در میان مواردی که نام برده میشود قرار دارند باید با احتیاط و مشورت پزشک این دارو ها را مصرف کنند : سابقه حمله قلبی , سابقه سرطان سینه , دیابت , افراد سیگاری , افراد چاق و دارای اضافه وزن , سابقه بیماری کلیوی و کبدی , میگرن , آنمی , فلج و … .

موارد منع مصرف قرص دزوسپتیو ( مارولون و دایسینل )

افرادی که در دسته بندی که به آن اشاره خواهد شد قرار بگیرند نباید این دارو را مصرف کنند : حامله بودن , ترومبوز های عمقی و آمبولی , بیماری های انعقادی همچون کمبود فاکتور ۸ , دیابت شدید , سابقه بیماری های قلبی و عروقی , زن بالای ۵۰ سال , میگرن , سرطان مثانه و سرطان سینه .

قرص های ضد بارداری دزوسپتیو
قرص های ضد بارداری دزوسپتیو

عوارض قرص های دزوسپتیو ( مارولون و دایسینل )

قرص ضد بارداری دزوسپتیو نیز همچون سایر قرص های ضد بارداری دارای عوارضی است که در رابطه با عوارض قرص های ضد بارداری میتوانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید تا از عوارض شایع تمامی قرص ها مطلع شوید و در ادامه نیز به عوارض جدی قرص دزوسپتیو می پردازیم :

 • درد شکم  و در مواردی نفخ
 • درد و خارش سینه ها و تورم
 • سرگیجه و تورم پا ها
 • درد معده بصورت موقتی یا ادامه دار
 • از دست دادن هماهنگی بدن و از دست دادن بینایی بطور موقت و ناگهانی
 • تنگی نفس و احساس درد در نواحی مختلف بدن

نکاتی درباره مصرف قرص های دزوسپتیو ( مارولون و دایسینل )

 • اگر مصرف قرص های دزوسپتیو را فراموش کردید در روز های بعدی نیازی به مصرف اضافه قرص ها نیست .
 • اگر مصرف قرص های مارولون را در سه نوبت فراموش کردید آخرین دوز آنرا مصرف کنید و از یک روش ضد بارداری دیگر نیز مانند کاندوم زنانه استفاده کنید .
 • در صورت داشتن استفراغ بعد از دو ساعت و بهبودی دارو را مصرف کنید .
 • در صورت قطع شدن پریود بعد از دو ماه از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده نمایید .
 • مصرف این دارو بالای ۵ سال احتمال ابتلا به بیماری هایی همچون سرطان رحم و سینه را افزایش میدهد .
 • در صورت لخته شدن خون و یا سابقه داشتن این مشکل به پزشک مراجعه کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *