خانه / تنظیم خانواده / قرص ضد بارداری اورژانسی
قرص ضد بارداری اورژانسی
قرص ضد بارداری اورژانسی

قرص ضد بارداری اورژانسی

قرص ضد بارداری اورژانسیReviewed by زناشویی برتر on Jun 25Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع قرص های ضد بارداری اورژانسی می پردازیم , همانطور که در مطالب گذشته بیان شد تولد نوزادان و حتی زمان و تعداد تولد فرزندان در بحث تنظیم خانواده قرار میگیرد و پیشگیری از بارداری های ناخواسته نیز یکی از اهداف تنظیم خانواده محسوب میشود که که باید مورد توجه قرار گیرد از این رو حوزه تنطیم خانواده به بررسی راهکار هایی برای پیشگیری از این نوع بارداری ها می پردازد تا برنامه ریزی هایی که زوجین در زندگی زناشویی داشته اند به هم نخورد از همین جهت روش اورژانسی پیشگیری از بارداری در ادامه این مقاله مورد بحث و بررسی قرار میگیرد . در رابطه با موضوع تنظیم خانواده میتوانید به مطلب تنظیم خانوده چیست ؟ مراجعه کنید .

قرص ضد بارداری اورژانسی

قرص ضد بارداری اورژانسی در مواقعی که روش مورد استفاده برای پیشگیری از بارداری نتیجه دهی نداشته است و برای مثال کاندوم در طول رابطه پاره شده باشد و مقداری مایع منی در واژن زن ریخته شده باشد و زوجین از بارداری ترس داشته باشند مورد استفاده قرار میگیرد . متاسفانه در رابطه با مصرف داروی ضد بارداری اورژانسی که به روش پیشگیری بعد از نزدیکی نیز معروف است اطلاعات غلطی در میان مردم وجود دارد و از جمله این باور های غلط در میان مردم میتوان به این اشاره کرد که خانم ها قرص های اورژانسی را همیشه و به طور خودسر همانند آب نبات مصرف میکنند و هیچ اهمیتی برای تعداد و نحوه مصرف آن قائل نیستند و از سوی دیگر افرادی فکر میکنند که با مصرف یکبار قرص جلوگیری از بارداری اورژانسی تا چندین روز دیگر نیازی به استفاده از روش های دیگر همچون کاندوم زنانه و کاندوم مردانه ندارند و این امر باعث بارداری دوباره آنها و مصرف مجدد قرص اورژانسی میشود .

لوونورژسترول
لوونورژسترول

توجه داشته باشید که روش قرص اورژانسی را نباید یک روش دائمی و همیشگی برای ضد بارداری به شمار اورد بلکه هر شخصی در طول سال مجاز به استفاده ۲ الی ۳ بار از این قرص هست پس با خیال اینکه بعد از رابطه قرص اورژانسی ضد بارداری مصرف میکنم به برقراری رابطه نپردازید و فراموش نکنید که این قرص باعث بروز اختلالات سنگین تخمدان میشود تا بارداری صورت نگیرد پس مصرف متوالی آن میتواند موجب بروز اختلالات زیادی در تخمدان شود اگر زیاد از این قرص استفاده کنید .

معرفی قرص های ضد بارداری اورژانسی

برای اینکه افراد دچار بارداری های ناخواسته نشوند برای عدم عمل کردن دقیق روش های موثر نیز روش دیگری بنام روش اورژانسی پیشگیری از بارداری ابداع شده است تا اهداف تنظیم خانواده به تحقق بپیوندد و در این روش قرص ها و دارو های جنسی ساخته شده است که میتوانند از بارداری جلوگیری کنند این قرص ها به قرص های after pill morning نیز مشهور هستند و مصرف آنها تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه و ورود اسپرم به واژینال میتواند موثر باشد البته هر چه این قرص ها زود تر و در ۲۴ ساعت اول مصرف شوند اثر گذاری بهتر و بیشتری دارند . قرص های جدیدی که برای پیشگیری از بارداری در بازار موجود هستند با نام های لونژیل و اووسیز موجود هستند و دارای لوونورژسترول هستند .

لوونورژسترول
لوونورژسترول

روش مصرف لوونورژسترول : لوونورژسترول دارای دو دوز ۰.۷۵ و ۱.۵ است و در صورتی که به استفاده از این قرص ها نیاز پیدا کردید مصرف یکی از این قرص ها با دوز ۱.۵ در اولین فرصت کافیه و نیازی به انجام کار های بیشتری برای پیشگیری از بارداری نیست . و اگر دوز ۰.۷۵ آنرا مصرف میکنید دو عدد از این قرص ها را مصرف کنید و آنها را باهم مصرف کنید و یا بین مصرف هر دو قرص ۱۲ ساعت فاصله بیندازید . توجه داشته باشید که در صورت مصرف قرص باید بعد از ۱۴ روز بعد از مصرف آن قاعدگی یا لکه بینی داشته باشید و در برخی از افراد ممکن است این مدت بیش از ۱۴ روز طول بکشد و در این صروت بهتر است آزمایش خون بدهید .

لوونورژسترول
لوونورژسترول

قرص های جایگزین روش ضد بارداری اورژانسی

در صورتی که به قرص های اورژانسی دسترسی نداشتید میتوانید از دو قرص اچ دی همزمان استفاده کنید و بعد از ۱۲ ساعت دو عدد از این قرص ها را نیز دوباره با هم مصرف کنید البته توجه داشته باشید که این چهار قرص در مجموع باید قبل از ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شوند . در روش دیگری که اگر به قرص اچ دی دسترسی نداشتید میتوانید از قرص ال دی استفاده کنید اما توجه داشته باشید که در صورت استفاده از قرص ال دی باید در مجموع ۸ قرص ال دی مصرف کنید یعنی در هر بار ۴ قرص ال دی با هم مصرف کنید .

مزایای استفاده از روش اورژانسی

 • استفاده از این قرص ها آسان است .
 • میتوان بعد از رابطه جنسی نیز از آن استفاده کرد .
 • در بارداری های بعدی مشکلی بوجود نمی آورد .

معایب استفاده از روش اورژانسی

 • باید حتما ۷۲ ساعت بعد از رابطه جنسی مصرف شوند .
 • دارای عوارض جانبی متنوعی می باشد .
 • از انتقال بیماری های مقاربتی همچون ایدز و سیفلیس و … جلوگیری نمیکند .
 • از این روش فقط در مواقع اورژانسی باید استفاده شود .

نکاتی در رابطه با مصرف قرص های اورژانسی

 • بهتر است با شکم خالی این قرص ها مصرف نشوند .
 • در صورت استفراغ کردن تا دو ساعت از مصرف مجدد قرص ها خودداری کنید و در صورت نیاز میتوانید از قرص های ضد تهوع استفاده کنید .
 • در هر بار سیکل قاعدگی میتوانید یک بار از این روش استفاده کنید البته این به این معنا نیست که در هر دوره میتوانید از این روش استفاده کنید .
 • این روش برای جنین هیچگونه خطری ندارد و در بارداری های بعدی مشکلی بوجود نمی آورد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *