خانه / تنظیم خانواده / قرص شیر دهی
قرص شیر دهی
قرص شیر دهی

قرص شیر دهی

قرص شیر دهیReviewed by زناشویی برتر on Jun 27Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع قرص های شیر دهی می پردازیم , بحث تنظیم خانواده برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته و برای موفقیت آمیز واقع شده برنامه ریزی های زوجین در زندگی زناشویی در هر شرایطی برای خانواده ها راهی برای پیشگیری از بارداری را قرار داده است تا بتوانند به اهداف تنظیم خانواده و خود برسند و در این راه با چالش هایی همچون بارداری ناخواسته رویرو نشوند از این رو در این مقاله به معرفی قرص های ضد بارداری شیر دهی می پردازیم تا مادران شیرده نیز توانسته باشند از این قرص ها به عنوان یکی از انواع قرص های ضد بارداری استفاده کرده باشند .

قرص شیر دهی

قرص شیر دهی چیست ؟ در میان روش های پیشگیری از بارداری برای مادران شیر ده ممکن است استفاده از دارو های جنسی و قرص های ضد بارداری همچون قرص ال دی و … با خطراتی برای نوزاد و خود مادر همراه باشد از این رو برای مادرانی که شیر دهی به نوزاد دارند و به شرطی که این شیر دهی انحصاری باشد و از هیچ ماده دیگری برای سیر کردن بچه استفاده نکنند قرص های پیشگیری از بارداری شیر دهی وجود دارد و با نام های لاینسترول و مینی پیل و … موجود هستند و مادرانی که تمایل به باردار شدن ندارند از این قرص ها استفاده میکنند . مواد بکار رفته در این قرص ها فاقد استروژن است و در آن از هورمون لاینسترنول استفاده شده است که تاثیر منفی بر میزان شیر دهی ندارد . قرص های جلوگیری از بارداری شیر دهی در بسته های حاوی ۲۸ عدد قرص وجود دارند .

قرص شیر دهی مینی پیل
قرص شیر دهی مینی پیل

تاثیر گذاری قرص شیر دهی

 • یکی از مهم ترین اثر گذاری های این قرص را میتوان افزایش موکوز ترشحی از گردنه و دهانه رحم دانست که این امر مانع ورود و حرکت اسپرم به بالا و رسیدن به تخمک میشود .
 • تاثیر قرص های شیر دهی پس از مدتی سبب نازک شدن لایه آندومتر میشود و از این رو مانع لایه گزینی تخمک لقاح یافته میشود .
 • در مواردی باعث عدم تخمک گذاری میشود ولی این راهکار از اثر گذاری های همیشگی این قرص محسوب نمیشود .
 • میزان تاثیر گذاری این قرص ها اگر به طور کامل و درست تا اتمام دوران شیر دهی استفاده شوند حدود ۹۹ درصد است یعنی از هر ۱۰۰۰ خانمی که در طول دوران شیر دهی از این قرص ها استفاده کنند فقط یک نفر دچار بارداری میشود .

مزایای استفاده از قرص های شیر دهی

 • افرادی که منع استفاده از استروژن را دارند نیز میتوانند از این قرص ها استفاده کنند .
 • این قرص ها تاثیر منفی بر کیفیت و کمیت شیر دهی ندارند .
 • عدم نیاز به قطع مصرف قرص ها قبل از انجام عمل های جراحی .
 • این قرص ها باعث افزایش مدت زمان شیر دهی میشوند .

معایب استفاده از قرص های شیر دهی

 • میزان با شکست همراه بودن این قرص ها بیشتر از قرص های ترکیبی است .
 • هر روز باید سر ساعت مقرر مصرف شوند و قطع نشود در دوران شیر دهی .
 • از عوارض قرص های شیر دهی میتوان به خونریزی های نامرتب رحمی یا لکه بینی اشاره کرد .
 • همچنین این قرص ها ممکن است با عوارض دیگری همچون کیست تخمدان , بارداری خارج از رحم , حساسیت پستان ها و خونریزی شدید همراه باشد .

موارد منع مصرف قرص های شیر دهی

 • داشتن خونریزی های به دلایل نامشخص
 • داشتن سرطان پستان
 • داشتن اختلالات کبدی
 • مصرف همزمان با قرص های ضد تشنج و ریفامپین
 • داشتن سابقه کلستاز بارداری
 • چاقی مفرط
 • سابقه حاملگی خارج رحمی

نحوه مصرف قرص های شیر دهی

از آنجایی که عدم قاعدگی به معنی عدم تخمک گذاری نیست پس باید در صورتی که پس از زایمان قاعدگی رخ نداده است ۶ هفته بعد از زایمان مصرف این قرص ها آغاز شود و در صورتی که قبل از ۶ هفته فرد با قاعدگی رویرو شد از همان روز اول خونریزی این قرص ها را مصرف کند . برای جوابدهی قطعی و دقیق باید هر روز یکی از این قرص ها در ساعت مشخصی مصرف شوند و در صورت اتمام بسته ۲۸ عددی بلافاصله بسته دیگری را مصرف کنند . در صورتی که افراد بعد از زایمان میخواهند برای مثال بجای استفاده از آی یو دی از این قرص ها استفاده کنند باید مصرف این قرص ها را بلافاصله بعد از قطع روش قبلی شروع کنند و بهتر است برای اطمینان بیشتر در روز های اول از روش دیگری مانند استفاده از کاندوم همراه با مصرف این قرص ها استفاده شود . توجه داشته باشید که مصرف قرص های شیر دهی فقط تا زمانی که کودک از شیر مادر استفاده میکند توصیه میشود یعنی پس از ۶ ماه و یا بیشتر که کودک غذا های دیگری نیز مصرف میکند مصرف این قرص توصیه نمیشود باید قطع شود و از روش های دیگری استفاده کرد .

فراموشی قرص های شیر دهی

همانطور که در طی مقاله بار ها اشاره شد باید این قرص ها در زمان مشخصی مصرف شوند و اگر مصرف این قرص ها را در ساعت مشخص فراموش کردید و کمتر از ۳ ساعت از زمان همیشگی مصرف گذشته باشد فورا آنرا به محض یاد آوری مصرف کنید و قرص های بعدی را در روز های بعدی در سر ساعت همیشگی و مانند قبل مصرف کنید . اگر فراموش کردن مصرف قرص های شیر دهی بیشتر از ۳ ساعت طول بکشد باید به محض یاد آوری آنرا مصرف کنید و بهتر است تا دو روز از نزدیکی پرهیز کنید و یا از روش های دیگری همچون کاندوم زنانه و یا کاندوم مردانه استفاده کنید . در صورتی که مصرف دو قرص را در دو روز فراموش کردید به محض یاد آوری دو عدد از این قرص ها را مصرف کنید و قرص های بعدی را در ساعات مشخص شده قبلی بخورید و بهتر است تا هفت روز از روش های کمکی همچون کاندوم استفاده کنید و در صورت عدم استفاده از این روش ها و داشتن نزدیکی با نظر پزشک از قرص ضد بارداری اورژانسی استفاده کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر ارائه دهنده بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *