قاعدگی

قاعدگی

قاعدگیReviewed by زناشویی برتر on May 3Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به دانستنی های جنسی به بررسی موضوع قاعدگی می پردازیم , قاعدگی یا همان پریود یکی از اتفاقات زندگی هر زنی است که با آن مواجه میشود و ممکن است زمان رخ دادن این اتفاق در هر زنی متناسب با شرایط و سایر عوامل متفاوت باشد یعنی سن شروع قاعدگی در همه زنان یکسان نیست و عواملی وجود دارند که در آغاز این دوره نقش دارند اما نکته قابل توجه این است که دیر یا زود این اتفاق برای هر زنی رخ میدهد .

قاعدگی

قاعدگی عبارت است از خروج خون از مهبل زن که این خروج خون به صورت دوره ای و منظم اتفاق می افتد و در زنان چرخه قاعدگی به منظور آمادگی برای بارداری و حاملگی رخ میدهد و چرخه قاعدگی توسط هورمون های جنسی که ترشح میشوند تنظیم میشود . لوتئینی هورمون و هورمون تحریک کننده فولیکول جنسی که از هیپوفیز ترشح میشوند باعث میشوند تا یک تخمک در فولیکول بالغ شود و آزاد شود , تخمک و فولیکول همراه با ترشح استروژن و پروژسترون سبب ضخیم شدن مخاط رحم میشوند و به این صورت رحم برای بارداری آماده میشود که اگر این تخمک بارور شود وارد دیواره رحم میشود و ادامه چرخه بارداری صورت میگیرد و اگر بارور نشود همراه با سایر سلول های همراه در هنگام قاعدگی از بدن خارج میشود که این اتفاق در حدود ۳ روز رخ میدهد و ممکن است در برخی از زنان این زمان متفاوت باشد و حتی از ماهی به ماهی دیگر ادامه داشته باشد . قاعدگی ممکن است در دخترانی که برای بار اول این اتفاق در آنها رخ میدهد تا یک سال به طور نامنظم صورت بگیرد و بعد از آن چرخه قاعدگی منظم شود .

عوامل موثر در شروع قاعدگی

عوامل مختلفی در زمان آغاز قاعدگی تاثیر دارند , عواملی مانند عامل ژنتیک و وراثت و همچنین عوامل محیطی مثل وضعیت جغرافیایی و میزان شدت نور و … و تغذیه و ورزش کردن و حتی نوع زندگی و کار نیز در قاعدگی میتوانند موثر باشند . بر اساس مطالعات دخترانی که در مناطق گرم و کم ارتفاع زندگی میکنند و یا چاق هستند زود تر از سایر افراد بالغ میشوند و طبیعتا زودتر قاعدگی را شروع میکنند و در پایان بلوغ تغییراتی در بدن آنها شکل میگیرد و چربی در بدن آنها توزیع میشود و به نحوی تمایزی بین هیکل آنها و هیکل مردانه بوجود می آید مانند اینکه سینه های برجسته تری خواهند داشت و استخوانهای لگن و ران پهن میشوند و همچنین سایر اعضای دستگاه تناسلی آنها به بلوغ کامل میرسند . در اثر شروع فعالیت هورمون های مختلف ممکن است تغییراتی از قبیل افزایش میزان چربی پوست و میزان عرق بوجود بیاید که با استفاده از لوسیون ها و کرم های مختلف میتوان این موارد را کنترل کرد .

سن شروع قاعدگی

همانطور که گفته شد شروع قاعدگی در زنان میتواند متفاوت باشد و در هر زنی بستگی به شرایط موجود دارد اما اصولا در دختران پریود از سن ۹ الی ۱۳ سالگی آغاز میشود و در برخی از موارد ممکن تا ۱۶ سالگی به تاخیر بیفتد .

بین دو قاعدگی چقدر فاصله است ؟

این مورد نیز در زنان متفاوت است و در برخی از زنان که عادت ماهانه نا منظم دارند ممکن است تفاوت داشته باشد و همچنین ممکن است زنانی که ازدواج کرده اند و رابطه زناشویی دارند با نزدیک شدن به یائسگی فاصله بیشتری را بین دو قاعدگی تجربه کنند اما اصولا ۲۸ روز است ولی فاصله بین ۲۵ الی ۳۴ روز نیز میتواند طبیعی باشد و مدت خونریزی بطور معمول ۳ الی ۷ روز است اما ۲ الی ۸ روز نیز میتواند طبیعی باشد .

علائم دوران قاعدگی

در بیشتر زنان شروع قاعدگی با پدیدار شدن علائمی همراه است که در ادامه به این موارد اشاره میکنیم که سر درد , احساس سنگینی , داشتن حالت تهوع و شکم در بیشتر زنان قابل مشاهده است . از تغییرات روحی دوران قاعدگی نیز میتوان به بی حوصلگی , خواب آلودگی , حالت موقت افسردگی و … اشاره کرد . این اختلالات موقتی بوده و با نزدیک شدن به پایان چرخه قاعدگی از بین میروند .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات زناشویی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *