خانه / سلامت خانواده / فواید رابطه جنسی در دوران بارداری
فواید رابطه جنسی در بارداری
فواید رابطه جنسی در بارداری

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

فواید رابطه جنسی در دوران بارداریReviewed by bestmarital on Jul 13Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع مزایای رابطه جنسی در دوران بارداری می پردازیم , با توجه به اصول و اهداف تنظیم خانواده دوران بارداری یکی از مهم ترین دوره های زندگی یک فرد است که در این دوره باید بیشتر از هر موردی سلامت زن مورد توجه فرار گیرد تا مشکلی برای او پیش نیاید . همچنین در بحث تنظیم خانواده برای بهبود وضعیت سلامت کودک و مادر باید کار های مختلفی انجام شود تا سلامتی هر دو تضمین شود از این رو برقراری رابطه جنسی یکی از کارهایی است که میتواند موجب حفظ سلامتی فرد شود .

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

در رابطه با فواید رابطه جنسی در دوران بارداری باید گفت که عقیده رایج در میان مردم بر این است که انجام رابطه جنسی در طی دوران بارداری خطرناک است و موجب آسیب رسیدن به جنین میشود پس همواره افراد از انجام رابطه جنسی در دوارن بارداری خودداری میکردند و هنوز هم برخی از انجام این کار پرهیز میکنند که باید گفت که این مورد میتواند سبب بروز مشکلاتی در زندگی زناشویی افراد همچون سرد مزاجی در مردان و سرد مزاجی در زنان شود از این رو این باور غلط باید کنار گذاشته شود و با رعایت موارد احتیاط رابطه جنسی را در دوران حاملگی قطع نکرد مگر در مواردی که با توصیه پزشک از انجام رابطه منع شده باشید زیرا دوران حاملگی با تغییرات هورمونی زیادی همراه است و این تغییرات ممکن است در افرادی سبب افزایش میل جنسی و رسیدن به اوج میل جنسی آنها شود و در افرادی نیز سبب میل جنسی کم شود پس هر کسی با توجه به شرایط خود میتواند تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهد  . نکته قابل توجه در برقراری رابطه جنسی در حاملگی این است که این کار باید به آرامی انجام شود و از اعمال هرگونه فشاری خودداری شود . در ادامه به بررسی موضوع مزایای رابطه جنسی در حاملگی می پردازیم .

  • خواب راحت از فواید رابطه جنسی در بارداری

مادران ممکن است به علل مختلفی همچون حرکت های جنین و درد ناشی از بارداری و حتی تکرر ادرار که تا سه ماهه سوم با خانم های باردار همراه است نتوانند خواب های راحتی داشته باشند که برقراری رابطه جنسی در دوران حاملگی میتواند به افزایش کیفیت خواب مادر کمک کند زیرا رسیدن به اوج میل جنسی موجب میشود تا پرولاکتین در خون ترشح شود و فرد با احساس آرامش بیشتری به خواب برود .

  • تقویت سیستم ایمنی از مزایای رابطه جنسی در دوران حاملگی

تحقیقات نشان داده است که زنانی که در طی دوران بارداری رابطه جنسی داشته اند کمتر به بیماری های مختلف در این دوران مبتلا شده اند پس رابطه جنسی و معاشقه در دوران بارداری موجب تقویت سیستم ایمنی و افزایش آنتی بادی های بدن میشود و فرد در مقابل بیماری هایی همچون سرماخوردگی و آنفولانزا در امان می ماند .

  • تقویت عضلات کف لگن با رابطه جنسی در بارداری

بسیاری از خانم ها وجود دارند که با مواردی همچون عطسه و سرفه نشت ادرار پیدا میکنند و این نشت ادرار ممکن است در اثر ضعیف بودن عضلات کف لگن باشد و رابطه جنسی نیز میتواند موجب تقویت عضلات کف لگن شود زیرا رسیدن به ارگاسم باعث بروز انقباضاتی میشود که این انقباضات به خودی خود یک نوع از تمرینات کیگل محسوب میشود و موجب تقویت عضلات میشود .

  • کاهش درد از فایده های رابطه جنسی در بارداری

بسیاری از زنان ممکن است در اثر عواملی همچون افزایش سایز رحم احساس درد کنند و نتوانند به راحتی به استراحت دوران بارداری بپردازند که برقراری رابطه جنسی و رسیده به اوج لذت جنسی و در نتیجه ترشح هورمون اکسی توسین میتواند موجب افزایش آستانه درد شود و تحمل درد را بالا ببرد و فرد باردار درد کمتری را احساس کند .

  • بهتر شدن خلق و خو از فایده های رابطه جنسی در بارداری

بسیاری از خانم ها به دلیل تغییراتی که در بارداری در زندگی زناشویی و حتی میزان ترشح هورمون ها و نحوه فعالیت بدن آنها بوجود می آید دچار بد خلقی شوند که رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم با استفاده از لمس نقاط حساس بدن زنان همچون نقطه جی و کلیتوریس و حتی ارضا کردن همسر با دست میتواند موجب ترشح اندروفین و در نهایت بهتر شدن حال و هوای خانم باردار و افزایش تعاملات اجتماعی او شود .

  • کاهش فشار خون از فایده های رابطه جنسی در بارداری

از عواملی که موجب تنطیم فشار خون در دوران بارداری میشوند میتوان علاوه بر رژیم غذایی به رابطه جنسی و نحوه انجام آن و حتی مدت زمان رابطه جنسی از واژن اشاره کرد پس رابطه جنسی آرام با رعایت موارد احتیاط میتواند تضمین کننده فشار خون افراد باشد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *