خانه / سلامت خانواده / علل لکه بینی در زنان
علل خونریزی در زنان
علل خونریزی در زنان

علل لکه بینی در زنان

علل لکه بینی در زنانReviewed by bestmarital on Jul 13Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع علل لکه بینی واژن می پردازیم , با توجه به اینکه دخول از طریق واژن انجام میشود و زوجین در زندگی زناشویی رابطه جنسی برای بارداری را با توجه به سلامت واژن برقرار میکنند و بسیاری از وابستگی های جنسی خود را بر روی واژن معطوف میکنند پس باید هر گونه تغییر در این اندام اعم از لکه بینی و خونریزی مورد بررسی قرار گیرد و برای درمان آن اقدامات لازمه انجام شود .

علل لکه بینی در زنان

در طی فرآیند قاعدگی یا بعد و قبل از آن ممکن است خونریزی های جزئی یا زیادی مشاهده شود که این خونریزی ها میتواند در اثر عوامل مختلفی باشد و حتی وجود لکه های خون نشان دهنده بیماری های جنسی و اختلالات متعددی باشد که با استفاده از این نوع خونریزی ها و لکه بینی ها میتوان به وجود اختلالات جنسی زیادی پی برد , از این رو خونریزی ها و لکه بینی های زنانه میتواند در تشخیص و شناسایی و حتی درمان برخی از عوامل بیماری زا موثر باشند . در رابطه با علل لکه بینی در زنان باید گفت که لکه بینی در زنان ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد و این لکه بینی ها بیشتر خطر آفرین نیستند و زمانیکه در طی بارداری لکه بینی و یا خونریزی صورت گیرد یا خونریزی های نا مرتبی برای فرد بوجود بیاید میتوانند نشانه هایی از خطر باشند . در ادامه به بررسی مواردی که سبب لکه بینی میشوند می پردازیم .

  • در وهله اول افزایش میزان خونرسانی در دوران بارداری به رحم را میتوان علت لکه بینی در زنان دانشت و بعد از آن لکه بینی در مواردی همچون انجام آزمایش پاپ اسمیر و سایر معاینات با وسیله های مختلف و رابطه جنسی ممکن است مشاهده شود .
  • همچنین ممکن است در طول بارداری لکه بینی به علت لایه گزینی باشد که خونریزی کم ناشی از لایه گزینی در روز های ۱۰ الی ۱۲ روز بعد از باروری انجام میشود و حدودا بعد از اینکه شما متوجه این شوید که قاعدگی رخ نداده است و باردار هستید این اتفاق می افتد اما لازم به ذکر است که تعداد کمی از خانم ها این نوع لکه بینی را دارند و اگر اتفاق بیفتد در طی یک الی دو روز متوقف میشود .
  • لکه بینی در زنان میتواند ناشی از حاملگی نا بجا یا سقط خود بخود باشد که حدود یک چهارم خانم ها دچار چنین عارضه ای میشوند و اگر این لکه بینی همراه با کرامپ و درد شکمی در بارداری باشد احتمال اینکه فرد دچار حاملگی نابجا شده باشد بیشتر میشود اما اگر با انجام سونوگرافی در بین هفته های ۷ الی ۱۱ قلب جنین بطور طبیعی کار کند به احتمال ۹۰ % حاملگی ادامه داشته باشد و مشکلی رخ ندهد .
  • ممکن است لکه بینی و خونریزی در بارداری ناشی از وجود عفونت های مختلف و بوجود آورنده بیماری مانند گنوره و کلامیدیا باشد و این موارد باعث التهاب دهانه رحم و بروز خونریزی و لکه بینی شوند .
  • لکه بینی در حاملگی را میتوان به مورد دیگری مانند پولیپ دهانه رحم ( غده خوش خیم ) نسبت داد زیرا وجود بافت های غیر طبیعی نیز میتواند سبب بروز چنین مشکلی شود .
  • در برخی از موارد لکه بینی در سه ماهه دوم و سوم بارداری میتواند ناشی از مشکلات مربوط به جفت همچون جفت سر راهی و جدا شدن جفت باشد و یا نشانه ای از خطر زایمان زود رس باشد زیرا افرادی که دچار زایمان زود رس شوند اکثرا در طول دوره بارداری دچار خونریزی و یا لکه بینی میشوند .
  • ممکن است لکه بینی شما در اثر مشاهده و ترشح موکوسی باشد که در اثر خون تغییر رنگ داده است و این موکوس میتواند بعد از ۳۷ ماهگی نشانه ای از زایمان طبیعی باشد که در صورت مشاهده چنین موردی بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

در صورت مشاهده هر گونه لکه در دوران بارداری و لکه های غیر طبیعی در طول زندگی زناشویی به پزشک مراجعه کنید , توجه داشته باشید که اگر  Rh خون شما منفی باشد باید هر زمانی که دچار لکه بینی شدید ایمنو گلوبین Rh تزریق کنید مگر اینکه مطمئن باشید که Rh خون پدر بچه نیز منفی است .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *