خانه / سلامت خانواده / علائم بارداری
علائم بارداری
علائم بارداری

علائم بارداری

علائم بارداریReviewed by bestmarital on Jul 9Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع علائم اولیه بارداری می پردازیم , از آنجایی که بحث باردار بودن و تولد کودکان سالم یکی از اهداف تنظیم خانواده محسوب میشود پس در حوزه تنظیم خانواده مسائلی با عنوان تشخیص علایم اولیه بارداری وجود دارد تا خانم ها قبل از انجام آزمایشاتی همچون استفاده از بی بی چک و هورمون بارداری به حاملگی خود پی ببرند و از همان روز های آغازین به انجام روش ها و کار هایی برای حفظ سلامت کودک بپردازند از این رو در این مقاله به بررسی موضوع علایم اولیه بارداری می پردازیم .

علائم بارداری

در رابطه با علائم بارداری باید گفت که از آنجایی که دوران بارداری با تغییرات زیادی همراه است مسلما این تغییرات به شکل های مختلف در فرد بروز میکنند و افراد با مشاهده این تغییرات میتوانند دریابند که چیزی درون آنها عوض شده است از این رو برای هر خانمی که باردار است و یا تا کنون بارداری نداشته است و میخواهد رابطه جنسی برای بارداری برقرار کند این مسئله مهم است که علائم اولیه بارداری چیست ؟ از این رو در این مقاله به بررسی موضوع نشانه های بارداری می پردازیم البته توجه داشته باشید که این علائم و نشانه ها فقط زمانی به بارداری مربوط میشوند که چندین مورد از آنها با هم اتفاق بیفتد و لازم است بدانید که این نشانه ها فقط بر اساس شواهد و تجربیات شخصی افراد است .

 • تهوع با استفراغ و یا بدون استفراغ از نشانه های بارداری

تهوع و استفراغ ناشی از بارداری فقط در بعد از هفته ۶ رخ میدهد اگر چه بسیاری از افراد تهوع بعد از رابطه جنسی و بلافاصله یک روز بعد از رابطه را ناشی از بارداری میدانند اما باید گفت که این نوع تهوع های بعد از رابطه و قبل از ۶ هفته پس از رابطه جنسی در اثر مصرف دارو های جنسی و یا انواع قرص های ضد بارداری است و میتواند ناشی از بیماری های گوارشی نیز باشد .

علائم بارداری
علائم بارداری
 • تکرر ادرار از علائم حاملگی

تکرر ادرار در اثر بارداری ناشی از بزرگ شدن رحم است اما باید بدانید که رحم بعد از گذشت چندین هفته بزرگ میشود و بلافاصله بعد از ۳ الی ۴ روز بعد از رابطه جنسی تکرر ادرار نمیتواند ناشی از بارداری باشد .

 • خستگی و بی حالی از علائم اولیه حاملگی

خستگی و بیحالی در مواردی میتواند ناشی از حاملگی باشد اما بیشتر این علامت را اشتباه میگیرند و همین که فرد در روز ۲۰ تا ۲۵ سیکل باشد و احساس خستگی کند فکر میکند که باردار است و از آنجایی که منتظر حاملگی است این حس را بیشتر به خود تلقین میکند که خستگی او ناشی از حاملگی است , اصلا شاید خستگی و بی حالی شما ناشی از فعالیت زیاد شما برای برقراری رابطه جنسی برای بارداری باشد .

 • احساس نبض در زیر شکم از علائم اولیه بارداری

اصولا حرکات جنین و حس کردن نبض او بعد از ۳ الی ۴ ماه قابل تشخیص است و اینگونه نیست که بعد از گذشت یک ماه فرد با خیال بارداری به خود بگوید نبض زیر شکمی دارد , از طرفی این احساس نبض میتواند در اثر افزایش خونرسانی در رحم و آئورت شکمی باشد .

 • درد پستان و بزرگ شدن پستان از علامت های بارداری

مواردی وجود داشته که خانم در اولین بار مصرف انواع قرص های ضد بارداری مانند قرص ال دی و بعد از گذشت سه روز از قطع مصرف آن و پریود نشدن این احتمال را میدهد که به علت بزرگ شدن سینه ها و درد آنها باردار است که در این رابطه باید گفت که این مورد نمیتواند ناشی از بارداری باشد اگر چه بزرگ شدن سینه ها و بروز درد آنها از نشانه های بارداری است .

 • تغییر رنگ مخاط واژن از علائم بارداری

در خانم های باردار ممکن است به علت افزایش خونرسانی به رحم مخاط این ناحیه به رنگ آبی تیره و یا بنفش در آید اما باید گفت که رنگ مخاط واژن در افرادی که قرص های ضد بارداری مصرف میکنند نیز به همین رنگ در می آید که نمیتوان این مورد را به عوارض قرص های ضد بارداری نسبت داد و از طرفی این نوع علامت از راه چشمی و حدسی صورت میگرد پس نمیتواند دلیل محکمی در تشخیص بارداری باشد .

 • افتادن خط تیره بر روی شکم از نشانه های بارداری

در طی بارداری در برخی از زنان یک خط تیره در شکم ایجاد میشود که این خط از ناف تا پوبیس ادامه دارد و میتواد بعد از گذشت ماه ها از نشانه های بارداری باشد اما باید دانست افرادی که هورمون مصرف میکنند نیز این خط را دارند پس این خط یک نشانه اختصاصی برای تشخیص بارداری نیست .

علائم بارداری
علائم بارداری

علائم احتمالی بارداری

مواردی که در بالا اشاره شد را نمیتوان به طور قطع از علائم بارداری دانست زیرا این موارد در اثر اتفاقات دیگری نیز رخ میدهند پس باید به آنها به عنوان نشانه های بارداری تکیه نکرد , در ادامه به بررسی علائم احتمالی حاملگی می پردازیم که در صورت بروز این علائم فرد ممکن است به احتمال زیاد باردار باشد :

 • بزرگ شدن شکم : بزرگ شدن شکم میتواند از عوامل احتمالی بارداری باشد اما این بزرگ شدن رد روز های اول اتفاق نمی افتد و بعد از گذشت چندین هفته صورت میگیرد بطوریکه رحم بعد از ۱۲ هفتگی وارد شکم میشود و موجب بزرگ شدن آن میشود و تا این مدت در استخوانهای لگنی بوده است .
 • تغییرات شکل و اندازه رحم در معاینه : هنگامی که خانمی در سن باروری در هنگام معاینه رحمی نرم و بزرگ داشته باشد این احتمال زیاد است که او باردار باشد .
 • آزمایش hCG مثبت : آزمایش بارداری یا همان هورمون بارداری میتواند معیار مناسبی برای تشخیص بارداری باشد اما باید توجه داشت که هورمون بارداری نیز میتواند در اثر کیست تخمدان تولید و ترشح شود .

علائم قطعی بارداری

با شنیدن یا دیدن این موارد نمیتوان به چیز دیگری جز بارداری شخص فکر کرد :

 • شنیدن صدای قلب جنین
 • احساس حرکات فعال جنین در شکم مادر
 • شناسایی جنین در هنگام انجام آزمایش سونوگرافی

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *