خانه / زناشویی / دانستنی های جنسی / عادت ماهانه نا منظم
عادت ماهانه نا منظم
عادت ماهانه نا منظم

عادت ماهانه نا منظم

عادت ماهانه نا منظمReviewed by زناشویی برتر on May 3Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع عادت ماهانه نا منظم می پردازیم , همانطور که میدانید زنان پس از سن بلوغ در حدود هر ۳۰ روز یک بار به مدت ۳ الی ۷ روز عادت ماهانه میشوند البته این زمان ممکن است در هر زنی متفاوت باشد و  بعد از گذشت زمانی پس از ازدواج زنان حتی میتوانند وقت دقیق پریود شدن خود را تشخیص بدهند که برای اطلاع بیشتر درباره قاعدگی میتوانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید , در ادامه این مطلب به بررسی موضوعاتی همچون علل عادت ماهیانه نا منظم و … می پردازیم .

عادت ماهانه نا منظم

در هر بار شروع چرخه قاعدگی مقداری خون از مهبل زن خارج میشود که این مقدار خون در هر زنی میتواند متفاوت باشد برای مثال ممکن است برخی از زنان در ابتدای قاعدگی میزان خون زیادی را از دست بدهند و در برخی دیگر در ابتدا خونریزی خفیفی داشته باشند و در انتهای این چرخه میزان خون زیادی را از دست بدهند . در اینجا به تعریف عادت ماهانه نامنظم می پردازیم که عبارت است خونریزی ای که در مقایسه با پریود های قبلی و نرمال غیر طبیعی باشد و میتواند شامل خونریزی زیاد یا کم و حتی زود یا دیر شروع شدن عادت ماهیانه باشد حتی اگر علائم قاعدگی در فرد ظاهر شود ولی هیچگونه نشانه ای از آغاز چرخه قاعدگی نباشد باز هم عادت ماهانه نا منظم محسوب میشود .

علل عادت ماهیانه نا منظم

  • بارداری از علل عادت ماهانه نا منظم

بارداری میتواند از علت های عادت نامنظم ماهانه باشد زیرا با بارور شدن تخمک سطح ترشح هورمون ها در بدن زن تغییر میکند و همین هورمون ها میتوانند سبب شوند تا عادت ماهیانه زن به عقب بیفتد و یا حتی اختلالات دیگری مانند خونریزی کم و در روز های مختلف نیز پدید بیاید .

  • فشار روحی و تاثیر آن در نامنظمی عادت ماهانه

فشار های روحی از جمله استرس و اضطراب یکی از اصلی ترین علل برهم خوردن عادت ماهیانه محسوب میشوند , هورمون کورتیزول که تاثیر مستقیمی بر ترشح استروژن و پروژسترون دارد در هنگام فشار های روحی افزایش پیدا میکند و سبب کاهش سطح ترشح استروژن و سایر هورمون های جنسی میشود و از این طریق سبب بر هم زدن نظم عادت ماهانه میشود .

  • نوع تغذیه از علل عادت ماهانه نا منظم

نوع تغذیه و رژیم غذایی شما تاثیر مستقیمی بر نوع عادت ماهیانه دارد , افرادی که در رژیم غذایی خود کربوهیدرات زیادی مصرف میکنند و اضافه وزن دارند و حتی افرادی که در رژیم خود لاغری را برگزیده اند به علت تغییر سطح هورمون ها نامنظمی هایی در عادت ماهیانه آنها بوجود می آید .

  • ورزش و ارتباط آن با عادت ماهانه نامنظم

اگر فعالیت ورزشی سنگینی دارید و بسیاری از انرژی خود را در باشگاه های ورزشی صرف میکنید دچار قاعدگی نا منظم میشوید زیرا بدن برای دفع خون نیاز به انرژی دارد و این در حالی است که شما بخش اعظم انرژی بدن خود را از طریق ورزش سنگین از دست داده اید .

  • مصرف دارو و تاثیر در عادت ماهانه نا منظم

مصرف دارو های مختلف مانند دارو های ضد بارداری سبب میشوند که سطح هورمون ها تغییراتی داشته باشد و تا چند ماه این اثر در روی هورمون های شما برقرار باشد از این رو میتوانند بر عادت ماهیانه موثر باشند .

  • مصرف الکل و تاثیر آن بر عادت ماهیانه نا منظم

مصرف الکل تاثیر مستقیمی بر کبد دارد و از آنجایی که کبد در متابولیزه کردن استروژن و پروژسترون نقش دارد پس باعث مختل شدن این عمل و در نتیجه بروز مشکل در عادت ماهانه شود .

  • سندروم تخمدان عامل عادت ماهانه نا منظم

سندروم تخمدان سبب میشود تا کیست هایی در این ناحیه بوجود بیاید ومانع زا درست انجام شدن عمل تخمک گذاری شوند و همچنین این بیماری میتواند سبب بروز سایر اختلالات جنسی نیز شود .

  • یائسگی سبب نا منظمی عادت ماهانه

یائسگی نیز همچون بارداری سبب تغییر سطح ترشح هورمون ها شود . بر هم خوردن عادت ماهانه از چند سال قبل از یائسگی میتواند نمایان شود .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات سلامت خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *