سیفلیس چیست ؟
سیفلیس چیست ؟

سیفلیس چیست ؟

سیفلیس چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on Jun 9Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع بیماری سیفلیس چیست ؟ می پردازیم , بیماری سیفلیس یکی از بیماری های نسبتا رایج در میان مردان و زنان محسوب میشود که ممکن است در هر سن و سالی در هر دو جنس مرد و زن رخ دهد و ممکن است با بروز این بیماری مشکلات جنسی دیگری نیز در زندگی زناشویی زوجین بروز کند و از این رو این بیماری میتواند تاثیرات منفی زیادی در زندگی زناشویی افراد داشته باشد .

سیفلیس چیست ؟

سیفلیس چیست ؟ بیماری سفلیس یکی از بیماری هایی است که به شدت مسری بوده و از راه های مختلفی همچون تماس جنسی انتقال پیدا میکند از این رو در دسته بندی بیماری های منتقله از تماس جنسی محسوب میشود که این بیماری علاوه بر تماس جنسی از راه تماس طولانی مدت بدن فرد مبتلا با شخص دیگر نیز انتقال پیدا میکند پس افراد مبتلا به سیفلیس باید تحت مراقبت های ویژه باشند تا این بیماری را به شخص دیگری انتقال ندهند  . سیفلیس با نام مقلد بزرگ نیز شناخته میشود زیرا دارای علائم و نشانه های متعددی است که تشخیص سیفلیس را از بقیه بیماری ها دشوار کرده است و از طرف دیگری زخم های ناشی از سیفلیس ممکن است تا مدتی بروز نکنند و فرد در این مدت با برقراری رابطه جنسی با فرد سالم او را نیز به سیفلیس آلوده کند هر چند خودش هم از وجود این بیماری خبر نداشته باشد . بیماری سیفلیس هم اکنون در میان زنان در حال کاهش و در میان مردان به علت برقراری رابطه مرد با مرد در حال شیوع بیشتری است .

راه های انتقال سیفلیس

زخم های سیفلیس بیشتر در نواحی تناسلی خارجی , واژن , معقد , مجرای معقد و یا لب ها و داخل دهان بروز  میکنند و در صورت برقراری رابطه جنسی دهانی و رابطه جنسی معقدی و رابطه واژینالی فرد سالم با فرد مبتلا به سیفلیس و تماس زخم ها با فرد سالم او نیز به این بیماری مبتلا میشود و همچنین مادران مبتلا به سیفلیس نیز میتوانند این بیماری را به جنین خود منتقل کنند . سیفلیس از طریق هایی مانند وان حمام و استخر و نشستن بر روی توالت فرنگی که فرد مبتلا از آن استفاده کرد منتقل نمیشود .

سیفلیس مرحله اول

سیفلیس در مرحله اول با یک زخم که با نام زخم شانکر شناخته میشود شتاخته میشود و ممکن است زمان بین آلوده شدن به عفونت و بروز زخم بین ۱۰ روز تا ۹۰ روز متفاوت باشد . زخم شانکر معمولا گرد و بدون درد و سفت است و این زخم نیز مانند زخم های اصلی سیفلیس در تمامی نواحی نامبرده بروز میکند و در طی گذشت چند هفته ( سه الی شش هفته ) بدون اقدامی برای درمان خود بخود رفع میشود که با رفع این زخم بیشتر افراد فکر میکنند که سیفلیس بطور خود بخودی درمان شده است و نیازی برای اقدامات لازم برای درمان سیفلیس وجود ندارد که در اینصورت اگر برای درمان سیفلیس اقدامی صورت نگیرد این بیماری وارد مرحله دوم میشود .

سیفلیس مرحله دوم

در مرحله دوم سیفلیس زخم های قرمز و قهوه ای ممکن است در نواحی مختلف بدن مانند کف دست و پا بروز کند . این زخم ها نیز همانند زخم شانکر ممکن است در حدود ۴ الی ۶ هفته بعد از عفونت بروز کنند که اندازه برخی از زخم ها گاها تا دو سانتی متر هم میرسد و گاها نیز آنقدر کوچک هستند که فرد از وجود آنها تا مدت ها مطلع نمیشود .

علائم سیفلیس

معمولا سیفلیس مرحله اول دارای علائم زیادی نیست و وجود زخم شانکر حاکی از مبتلا شدن به این بیماری است اما در مرحله دوم نشانه ها و علائم سیفلیس کم کم بروز میکنند که از این علائم میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تب و گلو درد
 • تورم غدد لنفاوی بدن
 • ریزش مو بیشتر در نواحی ابرو و مژه
 • کاهش وزن
 • درد در نواحی مختلف مانند سر
 • درد عضلانی و احساس خستگی دائمی

این موارد در صورت درمان یا عدم درمان پس از مدتی برطرف میشوند ولی اگر درمان نشوند این بیماری وارد مرحله های سیفلیس پنهانی و سیفلیس مرحله آخر مشود که مرحله سیفلیس پنهانی ممکن است تا پنج الی بیست سال ادامه داشته باشد و فرد در این مدت ناقل بیماری باشد و فکر کند که درمان شده است .

سیفلیس مرحله آخر

اگر بیماری در مرحله های قبل درمان نشود وارد مرحله آخر میشود که در این مرحله فرد همچنان ناقل بیماری است و آسیب هایی به ارگان های مهم بدن همچون مغز و قلب و کبد و استخوان ها وارد میشود که دیگر درمان را بسیار مشکل میکند و ممکن است فرد با مرگ هم روبرو باشد , از علائم سیفلیس مرحله آخر میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • اختلال در هماهنگی حرکت
 • فلج و بی حسی اندام ها
 • کوری تدریجی
 • فراموشی ( دمانس )

تشخیص سیفلیس

در صورت مشاهده زخم شانکر برخی از پزشکان با استفاده از میکروسکوپ به تشخیص نهایی سیفلیس می پردازند و اگر باکتری عامل سیفلیس را مشاهده کردند به مبتلا بودن فرد یقین پیدا میکنند . راه دیگری که برای تشخیص سیفلیس بکار میرود انجام آزمایش خون است زیرا اگر بدن شخصی مبتلا به سیفلیس باشد پس از مدتی آنتی بادی مربوط به این باکتری را خواهد ساخت و این آنتی بادی در آزمایشات قابل تشخیص خواهد بود .

درمان سیفلیس

در اقدامات اولیه که برای سیفلیس مرحله اول بکار گرفته میشود بیشتر از پنی سیلین استفاده میشود و برای افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند آنتی بیوتیک های مشابه تجویز میشود , توجه داشته باشید که در صورت درمان سیفلیس فقط از گسترش زخم ها و پیشروی باکتری مولد جلوگیری میشود و درمان این بیماری تاثیری در آسیب های وارد شده مانند زخم هایی که بوجود آمده است ندارد و باعث میشود که دیگر هیچگونه زخمی در بدن فرد ایجاد نشود .

نکاتی در رابطه با بیماری سیفلیس

 • شخصی که مورد درمان برای بیماری سیفلیس قرار میگیرد باید تا بهبودی کامل از نزدیکی جنسی خودداری کند .
 • تنها راه تشخیص اولیه و قبل از ایجاد زخم سیفلیس آزمایشات است پس آزمایشات خونی را در بازه های زمانی مشخص انجام دهید .
 • شریک جنسی فرد مبتلا به سیفلیس نیز باید مورد آزمایش قرار گیرد .
 • مبتلا شدن به بیماری سیفلیس و درمان یکباره آن برخلاف بیماری هایی همچون آبله مرغان از بروز دوباره آن جلوگیری نمیکند پس با فکر اینکه یکبار مبتلا شده ام و دیگر مبتلا نمیشوم به برقراری رابطه و هر کاری که دوست داشتید بکنید نپردازید زیرا امکان بروز دوباره این بیماری در شخصی که یکبار به آن مبتلا شده است وجود دارد .

پیشگیری از بیماری سیفلیس

استفاده از کاندوم همواره بهترین راه برای پیشگیری از مبتلا شدن به انواع بیماری های جنسی مانند سوزاک و ایدز و … بوده است پس استفاده از کاندوم تا حد زیادی میتواند از بروز سیفلیس در فرد جلوگیری کند , همچنین انجام آزمایشات مرتب برای تشخیص سیفلیس نیز میتواند در جلوگیری از ابتلا و انتقال سیفلیس موثر باشد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *