سوزاک چیست ؟
سوزاک چیست ؟

سوزاک چیست ؟

سوزاک چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on May 22Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی بیماری سوزاک می پردازیم , بیماری سوزاک یکی از بیماری های مقاربتی مشترک در میان زنان و مردان محسوب میشود که میتواند منجر به بروز مشکلات جنسی متعددی شود و علاوه بر عوارض خود سبب بروز اختلالات جنسی دیگری شود که تاثیر منفی بر زندگی زناشویی زوجین دارد . در ادامه این مقاله به بررسی موضوعاتی همچون علل بروز سوزاک و علائم بیماری سوزاک می پردازیم .

سوزاک چیست ؟

سوزاک چیست ؟ سوزاک یک عفونت مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی و نزدیکی گسترش پیدا میکند که در هر دو جنس مرد و زن در اندام و دستگاه تناسلی شیوع پیدا میکند همچنین علاوه بر دستگاه تناسلی این عفونت میتواند سبب آلودگی گلو و روده و معقد و حتی لگن نیز شود . سوزاک در مردان در مجرای ادراری بوجود می آید و در زنان در مجرای خروجی مثانه و گردنه رحم بوجود می آید یا هر دوی این عضو ها را الوده میکند که برای پیشگیری از شیوع سوزاک باید هر چه زودتر به درمان آن اقدام نمود در غیر اینصورت سوزاک در زنان میتواند اندام های دیگر مانند خود رحم , لوله های تخمدان و خود تخمدان را آلوده کند که این حالت میتواند منجر به بیماری های التهابی لگن ( PID ) شود که این نوع بیماری میتواند همانند واژینیت و عوارض آن سبب نازائی و بارداری خارج از رحم شود .

علت بروز سوزاک

نوع خاصی از باکتری ها منجر به بروز سوزاک میشوند و این نوع باکتری از راه تماس جنسی منتقل میشود یعنی اگر یکی از طرفین موجود در رابطه زناشویی مبتلا به سوزاک باشد با مقاربت میتواند این باکتری را به شریک جنسی خود نیز منتقل کند . لازم به ذکر است افرادی که رابطه جنسی معقدی دارند در معرض مبتلا شدن به بیماری سوزاک هستند زیرا باکتری های موجود در معقد سبب بروز سوزاک در آلت مرد میشوند و مرد با دخول از راه واژن سبب انتقال سوزاک به واژن زن نیز میشود که برای اطلاع بیشتر به مطلب عوارض رابطه جنسی معقدی مراجعه کنید .

علائم بیماری سوزاک

علائم سوزاک در مردان بیشتر قابل تشخیص تر است زیرا بیشتر در قسمت های خرجی آلت تناسلی نیز بروز میکند و در زنان چون در قسمت هایی همچون لوله رحم و گردنه رحم ایجاد میشود پس تشخیص کمی سخت تر خواهد بود و ممکن است با عفونت واژن اشتباه گرفته شود . زمان بروز علائم بیماری سوزاک از ۲ تا ۵ روز متفاوت است و این بازه زمانی حتی میتواند تا ۳۰ روز نیز طول بکشد . اما بطور عمومی بیماری سوزاک دارای علائمی همچون درد در هنگام ادرار کردن و ترشحات غیر طبیعی از آلت مردانه و مهبل باشد و در صورت عدم درمان ممکن است این درد هایی در پایین شکم و اطراف لگن نیز بوجود بیاید .

پیشگیری از سوزاک

حتما جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است را بار ها شنیده اید پس با رعایت موارد زیر میتوانید سبب پیشگیری از بیماری سوزاک شوید .

درمان سوزاک

برای درمان سوزاک ابتدا باید مرحله پیشرفت بیماری تشخیص داده شود که به این منظور ادرار و یا ترشحات دفعی عفونی مورد آزمایش قرار میگیرد و یا تست پاپ اسمیر نیز انجام شود . در درمان سوزاک بیشتر از آنتی بیوتیک ها استفاده میشود زیرا عامل بوجود آورنده عفونت است از این رو باید از پیشرفت عفونت جلوگیری شود . برای درمان قطعی سوزاک حتما به پزشک مراجعه کنید و از مصرف خود سر دارو ها خودداری کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه جدید ترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *