خانه / سلامت خانواده / سقط جنین در بارداری
سقط جنین در بارداری
سقط جنین در بارداری

سقط جنین در بارداری

سقط جنین در بارداریReviewed by bestmarital on Aug 9Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع سقط جنین در حاملگی می پردازیم , برخی از زوجین در زندگی زناشویی بدون استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری مانند انواع قرص های ضد بارداری و کاندوم به برقراری رابطه جنسی می پردازند و در هنگام رابطه جنسی دچار بارداری ناخواسته میشوند و از بارداری خود راضی نیستند و یا بدلیل وجود مشکلات جنسی و جسمی مانند فلج بدنیا آمدن فرزند از بارداری خود ناراضی باشند و بخواهند جنین را از بین ببرند که در این صورت به روش های سقط جنین روی می آورند .

سقط جنین در بارداری

سقط جنین در بارداری چیست ؟ سقط جنین (miscarriage ) به معنایس از دست دادن جنین در بیست هفته اول بارداری است که طبق امار ها حدود بیست درصد از این بارداری ها که شناخته میشوند به سقط منجر میشوند و حدود هشتاد درصد از این سقط ها در قبل از دوازده هفتگی صورت میگیرد . بسیاری از خانم ها که قصد دارند سقط جنین داشته باشند استفاده از روش هایی مانند قرص سقط جنین و آمپول سقط جنین را بیشتر ترجیح میدهند زیرا این روش ها مانند خوردن قرص مخفیانه است و از آنجایی که خانم ها بدلایلی همچون مسائل خانوادگی و بارداری ناخواسته دوست ندارند کسی از سقط آنها مطلع شود پس در میان روش های سقط جنین بیشتر به خوردن قرص سقط جنین روی می آورند و دوست دارند سقط جنین با قرص را انجام بدهند .

سقط جنین طبیعی

یکی از روش هایی که برای سقط جنین مورد استفاده قرار میگیرد روش طبیعی سقط جنین است که فرد با استفاده از دارو های گیاهی مختلف و روش های طبیعی اقدام به از بین بردن جنین میکند که لازم به ذکر است که ۵۰ درصد از این روش ها نمیتواند موفقیت آمیز باشد یعنی در ۵۰ درصد از موارد جنین هیچگونه آسیبی نمی بیند و به رشد طبیعی خود ادامه میدهد . از مزیت های روش طبیعی برای از بین بردن جنین میتوان به کم هزینه بودن آن و عدم وارد کردن سیب به سلامت زنان اشاره کرد , روش طبیعی برای سقط جنین باید قبل از سه ماهه اول بارداری صورت گیرد و پس از اینکه جنین از سه ماه بزرگتر شد این روش ها دیگر کار آمد نیست . از روش های طبیعی برای سقط جنین با گیاهان دارویی میتوان به سقط جنین با زعفران , سقط جنین با زرشک , سقط جنین با آب زرشک , سقط جنین با زرد چوبه و … اشاره کرد .

موارد منع استفاده از روش طبیعی برای سقط جنین

در مواردی ممکن است این روش ها باعث تشدید بیماری ها شوند و موجب بروز اختلالات جنسی و جسمی متعددی در افراد شوند از این رو افرادی که بیماری هایی همچون فشار خون بالا , بیماری کلیوی , کبدی , قلبی و صرع و دیابت دارند باید در استفاده از این روش ها محتاط باشند . اگر از قرص های ضد بارداری و دارو های جنسی استفاده میکنید باید مراقب باشید تا این گیاهان دارویی برای سقط جنین باعث تداخل دارو ها نشوند , همچنین اگر از وسیله آی یو دی استفاده میکنید و بیماری های جنسی همچون آندومتریوز و فیبروم رحم و التهاب لگنی دارید از روش های طبیعی سقط جنین استفاده نکنید .

آمادگی برای سقط جنین

قبل از اینکه به سقط جنین اقدام کنید بهتر است بدنتان با دریافت مقادیری از ویتامین c برای سقط اماده شود از این رو میتوانید با استفاده از قرص های ویتامین ث و میوه هایی همچون آناناس و سبزی جعفری میزانی از این ویتامین را دریافت کنید همچنین میتوانید روغن گل پامچال را به صورت خوراکی مصرف کنید و یا آنرا در دهانه سرویکس قرار دهید .

سقط جنین با گیاهان دارویی

  • سقط جنین با زعفران

زعفران یکی از گیاهانی است که موجب سقط جنین میشود البته باید توجه داشته باشید که مصرف زیاد زعفران نیز میتواند سمی باشد پس باید مقدار کنترل شده ای از این گیاه را مصرف کنید از این رو میتوانید با استفاده از خیس کردن یک تا دو گرم زعفران در آب گرم به اندازه یک استکان استفاده کنید و آنرا روزی سه الی چهار مرتبه به مقدار یک یا دو قاشق میل کنید .

  • سقط جنین با سنبل ختایی

سنبل ختایی نیز یکی از گیاهانی است که میتواند موجب سقط جنین شود و باید مقدار کنترل شده ای از این دارو مصرف شود زیرا ممکن است در افرادی که خونریزی دارند موجب تشدید خونریزی شود و یا برای افرادی که دارو های رقیق کننده خون مصرف میکنند با مشکلاتی همراه باشد , اگر از تنطور سنبل ختایی استفاده میکنید میتوانید ۵ الی ۱۵ قطره از آنرا در آب گرم ریخته و بخورید و اگر از قرص این گیاه استفاده میکنید میتوانید از کپسول های ۱۰۰۰ میلی گرمی این گیاه استفاده کنید و آنها را هر ۴ ساعت یکبار استفاده کنید .

  • سقط جنین با تخم شوید

تخم شوید با داشتن موادی که موجب تحریک قاعدگی و تغییرات هورمونی میشود میتواند موجب سقط جنین شود .

  • سقط جنین با پونه

پونه یکی از گیاهانی است که موجب میشود تا جنین از رشد باز بماند و سقط شود البته این گیاه میتواند یک سم بسیار بزرگ باشد پس در مصرف ان و میزان مصرف توجه لازم را داشته باشید , اسانس آنرا به صورت خوراکی استفاده نکنید اگر از تنطور استفاده میکنید ۲۰ الی ۳۰ قطره آنرا رد هر ۳ الی ۴ ساعت یکبار استفاده کنید و اگر از قرص ها استفاده میکنید هر ۳ الی ۴ ساعت یک قرص پونه سایز ۰# مصرف کنید .

از مصرف همزمان گیاهان نامبرده خودداری کنید . برخی از روش های دیگر برای سقط جنین نیز وجود دارند که میتوان به ورزش های سنگین و حمام آب داغ اشاره کرد , همچنین برقراری رابطه زناشویی و رسیدن به اوج لذت جنسی و انجام رفتار های پر خطر جنسی و پوزیشن های دردناک و خطرناک میتواند موجب سقط جنین شود , لکه بینی میتواند از نشانه های شروع سقط جنین باشد اگر لکه بینی مشاهده کردید میتوانید دوز مصرفی گیاهان را افزایش دهید و ممکن است خونریزی در اثر سقط جنین چند هفته ادامه داشته باشد . اگر با مصرف گیاهان دارویی هیچگونه تغییری احساس نکردید باید از یکی از روش های سقط جنین مانند سقط جنین با قرص و سقط جنین با شیاف و سقط جنین با آمپول و یا سقط جنین با جراحی استفاده کنید .

قرص سقط جنین

  • قرص سقط جنین میزوپروستول

قرص میزوپروستول که با نام تجاری قرص سایتوتک یا سیتوتک ارائه میشود یکی از انواع داروی سقط جنین است و به شکل قرص خوراکی ۲۰۰ میکرو گرمی وجود دارد و اولین بار برای درمان زخم معده مورد استفاده قرار گرفت و بعد از آن مشخص شد مصرف ۶۰۰ میکرو گرم از آن بصورت واژینال و ۸۰۰ میکروگرم بصورت خوراکی موجب سقط جنین تا ۹۵ درصد میشود .

قرص سقط جنین
قرص سقط جنین

عوارض سقط جنین

  • سوراخ شدن رحم

در هنگام انجام سقط جنین ممکن است ۲ تا ۳ درصد زنان دچار سوراخ شدن رحم شوند که ممکن است این مورد را خودشان هم متوجه نشوند تا زمانیکه عمل لاپاراسکوپی انجام میشود

  • پارگی دهانه رحم

ممکن است در هنگام انجام سقط جنین پارگی هایی در سیستم باروری زن رخ بدهد و دهانه رحم پاره شود و فرد دچار شلی دهانه رحم و زایمان زود رس و زایمان ناقص شود .

  • بچه دار نشدن

ممکن است به علت آسیب هایی که در سقط جنین به فرد وارد میشود او دیگر هیچوقت نتواند فرزند سالمی بدنیا آورد .

توجه داشته باشید که سقط جنین در اسلام جایگاهی ندارد و قتل محسوب میشود پس سقط جنین در ماه اول و سقط جنین دو ماهه و سقط جنین در ماه دوم و ماه های بیشتر از نظر اسلام نادرست است و هدف از انتشار این مطلب آشنایی با موادی بود که موجب سقط جنین میشوند تا خانم های باردار با توجه به اهداف تنظیم خانواده دچار بارداری های ناخواسته نشوند و یا در حوزه تنظیم خانواده دچار مشکلاتی از قبیل فرزند ناقص نشوند . پس دارو های گیاهی و قرص سقط جنین که در مطلب به آنها اشاره شد با هدف اجتناب از خوردن این مواد و اطلاع از خطرات آنها برای بارداری در طی مطلب ارائه شدند .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *