سرطان رحم
سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحمReviewed by bestmarital on Jul 14Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع سرطان رحم در زنان می پردازیم , در میان بیماری های مربوط به اندام تناسلی و دستگاه جنسی خانم ها مشکلات مربوط به رحم یکی از بزرگترین بخش این مشکلات را شامل میشود و بروز این مشکلات باعث بروز مشکلات جنسی دیگری همچون نازایی میشود و فرد مبتلا به چنین مشکلاتی علاوه بر خود این مشکلات با اختلالات جنسی متعددی روبرو میشود که میتوانند تاثیرات منفی زیادی بر زندگی زناشویی فرد داشته باشند از این رو باید این مشکلات از قبیل سرطان رحم هر چه زود تر درمان شوند .

سرطان رحم

قبل از اینکه به بررسی موضوع اصلی یعنی سرطان رحم زنان بپردازیم به بررسی موضوع آناتومی رحم می پردازیم , رحم اندامی است که در پایین شکم بین مثانه و راست روده قرار گرفته است و شکل آن شبیه گلابی است و اندامی توخالی است که دیواره های آن از دو لایه بافتی بنام آندومتر ( لایه داخلی رحم ) لایه خارجی ( میومتر ) تشکیل شده است . از دو طرف بالایی رحم دو لوله ظریف و نرم و قابل انعطاف بنام لوله های فالوپ به سمت دیواره جانبی لگن کشیده شده است و در انتها به شکل شیپور در داخل حفره شکمی آزاد است که وظیفه این لوله ها انتقال تخمک ها از تخمدان به رحم است . در سنینی که خانم ها قابلیت باردار شدن را دارند لایه داخلی رحم یعنی آندومتر هر ماه رشد میکند و ضخیم تر میشود و با این کار برای بارداری آماده میشود و اگر در این زمان بارداری رخ ندهد و رابطه جنسی برای بارداری صورت نگیرد و اسپرم ها به واژن وارد نشوند  این دیواره ریزش میکند و به حالت قبلی باز میگردد که به این اتفاق قاعدگی میگویند .

سرطان رحم
سرطان رحم

سرطان رحم چیست ؟

سرطان رحم عبارت است از رشد غیر عادی سلول ها در ناحیه رحم , سرطان ناحیه رحم یکی از قابل درمان ترین سرطان هاست به شرط اینکه زود تشخیص داده شود و اقدامات درمانی برای رفع این مشکل زود صورت گیرد . در بیماری سرطان رحم تومور هایی در داخل این اندام توخالی بوجود می آیند و هر کدام از این با عملکرد و تاثیرات متفاوتی همراه هستند و بر دو نوع تومور خوش خیم رحم و تومور بد خیم رحم تقسیم بندی میشوند :

 • تومور های خوش خیم رحم

مهمترین و شایع ترین نوع تومور های خوش خیم رحمی فیبروم های رحمی هستند که این نوع تومور ها رشد های خوش خیمی هستند که میتوان آنها را انجام عمل های جراحی برداشت و درمان کرد . تومور های خوش خیم رحمی مانند فیبروم ها بعد از ۴۰ سالگی بروز میکنند و ممکن است در آن واحد یک خانم چندین فیبروم رحم خود داشته باشد که فیبروم ها بیشتر با علائم خاصی همراه نیستند ولی از علائم مربوط به فیروم ها میتوان به مواردی همچون خونریزی نا منظم و تکرر ادرار و ترشحات غیر طبیعی در زنان اشاره کرد . فیبروم ها در موارد نادری موجب بروز مشکلات جنسی جدی میشوند و باید آنها را دمان کرد در غیر اینصورت اکثر فیبروم ها پس از رسیدن فرد به سن یائسگی از بین میروند .

 • تومور های بد خیم رحم

تومور های بدخیم را میتوان همان سرطان دانست چرا که این تومور ها با حمله به بافت های مجاور سبب گسترش سرطان در نواحی مختلف بدن میشوند و امکان متاستاز را به همراه دارند یعنی امکان دارد این تومور ها را به نواحی دیگری همچون کبد و استخوان ها و سایر بافت های مهم انتقال دهند . سرطان رحم ممکن است به علت تغییرات لایه آندومتر در پی گذشت سال ها قبل و یا بعد از یائسگی باشد .

علائم سرطان رحم

سرطان رحم معمولا پس از یائسگی بروز میکند و از مهمترین و آشکار ترین علائم آن میتوان به خونریزی های غیر عادی پس از رسیدن به یائسگی اشاره کرد . از سایر علائم سرطان رحم میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ترشح و خونریزی غیر عادی در نزدیکی یائسگی و بعد از رسیدن به سن یائسگی
 • خونریزی زیاد در دوره های قاعدگی
 • اگر بیمار به یائسگی نرسیده باشد ممکن است در اثر این سرطان عادت ماهانه نا منظم در او بروز کند .
 • بروز درد در هنگام دفع ادرار
 • بروز درد های لگنی
 • دخول دردناک یا همان دیسپارونی

علت سرطان رحم

سرطان رحم یکی از بیماری هایی است که پزشکان هنوز هم نتوانسته اند دلیل بروز سرطان رحم را شناسایی کنند و بفهمند چرا یک خانم سرطان رحم میگیرد و دیگری نه , اما عوامل زمینه ساز سرطان رحم را میتوان به صورت زیر ارائه داد :

 • افزایش سن : همانطور که گفته شد سرطان رحم پس از رسیدن به یائسگی بروز میکند پس افزایش سن میتواند یکی از عوامل بروز سرطان رحم باشد .
 • مصرف استروژن : خانم هایی که برای پیشگیری از بروز درد پس از یائسگی و مبتلا نشدن به بیماری های قلبی و پوکی استخوان و … اقدام به مصرف استروژن میکنند و به طور کلی استروزن بدون پروژسترون مصرف میکنند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سرطان رحم هستند .
 • مصرف تاموکسفین : لازم است که بدانید که مصرف قرص تاموکسفین برای جلوگیری و درمان سرطان پستان میتواند از عوامل بروز سرطان رحم باشد اما لازم به ذکر است که مزایای استفاده از این قرص برای سرطان پستان مهمتر از بروز سرطان رحم است .
 • دیابت و فشار خون
 • چاقی : خطر ابتلا به بیماری سرطان رحم در زنان چاق دو برابر زنان با وزن و تناسب اندام معمولی است .
 • در زنانی که سرطان پستان و یا روده بزرگ و راست روده داشته باشند احتمال بروز سرطان رحم نیز بیشتر است .
 • یائسگی دیر رس
 • خطر ابتلا به سرطان رحم در زنان سفید پوست بیشتر از زنان سیاه پوست .

تشخیص سرطان رحم

در صورتیکه علائم سرطان رحم را مشاهده کردید برای مطمئن شدن از وجود یا عدم وجود سرطان رحم میتوانید با مراجعه به پزشک و یا راهکار های زیر از این بیماری مطلع شوید :

 • انجام هیستروسکوپی برای معاینه خود رحم و انجام معاینات دستگاههای ادراری و تناسلی و گوارشی برای مطمئن شدن از عدم گسترش تومور
 • نمونه برداری از بافت رحم و انجام آزمایشات بر روی نمونه
 • انجام آزمایش پاپ اسمیر
 • انجام معاینه لگن که در این معاینه هر گونه تغییر در اندام های دستگاه تناسلی توسط پزشک تشخیص داده میشود

درمان سرطان رحم

روش درمانی برای برداشتن سرطان رحم بستگی به سن بیمار و شرایط جسمی و … میتواند متفاوت باشد و روش درمان سرطان رحم توسط پزشک انتخاب میشود و برای درمان این عارضه از راه های زیر استفاده میشود :

 • جراحی رحم

در این نوع عمل جراحی رحم و لوله هیا رحمی و تخمدان برداشته میشود که به آن هیسترکتومی میگویند و بعد از انجام این عمل فرد دیگر توانایی باروری ندارد و نمیتواند بچه دار شود پس اگر قصد به بچه دار شدن دارید میتواند از روش های دیگر استفاده کنید . البته توجه داشته باشید که اگر تخمدان همزمان با رحم برداشته شود خنم فورا یائسه میشود و علائم یائسگی زود رس همچون گر گرفتگی و درد در نواحی مختلف بدن بروز میکند .

 • پرتو درمانی

پرتو درمانی همراه است با جراحی همراه باشد و یا بعد و قبل از جراحی برای از بین بردن زائده های سلولی و سلول های سرطانی مورد استفاده قرار گیرد که پرتو درمانی به دو روش انجام میگیرد :

پرتو درمانی خارجی : در پرتو درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی از دستگاه بزرگی استفاده میکنند و اشعه مستقیما به محل سلول های سرطانی برای از بین بردن آنها تابانده میشود و در این روش خانم ها با مراجعه ۵ روز در هفته و به صورت سرپایی درمان میشوند و در این روش هیچگونه ماده رادیواکتیو و مضری در بدن قرار داده نمیشود .

پرتو درمانی داخلی : در این روش مقدار کمی از مواد رادیواکتیو را برای مدت مشخصی در رحم قرار میدهند تا سلول های سرطانی از طریق قرار گرفتن در معرض این مواد از بین بروند و در این روش سلول های سالم دچار تغییرات آنچنانی نمیشوند و لازم به ذکر است که در مدت قرار گرفتن این مواد در داخل بدن فرد مبتلا به سرطان رحم باید با افراد دیگر تماس و ملاقات نداشته باشد .

 • هورمون درمانی

در این روش با استفاده از هورمون پروژسترون از رسیدن مواد مفید به سلول های سرطانی جلوگیری میشود و ممکن است فرد در طول درمان با این روش دچار بی اشتهایی و لاغری و کاهش وزن شود .

 • شیمی درمانی

در این روش با استفاده از دارو های خوراکی و تزیقی اقدام به درمان سرطان رحم میشود و زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که سرطان در اکثر بخش های بدن منتشر شده باشد و راه دیگری برای از بین بردن و جلوگیری از شیوع آن وجود نداشته باشد . در این روش بیماران بیشتر در معرض عفونت و ابتلا به بیماری های دیگر هستند و انتخاب این روش برای درمان سرطان با عوارضی همچون بی اشتهایی , استفراغ , کاهش وزن , ریزش مو های بدن و زخم های دهانی همراه است .

در رابطه با مقالات مربوط به شناخت بیماری های جنسی و سایر بیماری های مربوط به دستگاه تولید مثلی زنان و سلامت زنان مطالب متعددی در وب سایت زناشویی برتر ارائه شده است که از این مقالات میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *