زخم دهانه رحم
زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحمReviewed by bestmarital on Jul 6Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع زخم دهانه رحم در زنان می پردازیم , زخم دهانه رحم یکی از بیماری های رایج در میان زنان است که میتواند آنها را با مشکلات عمده ای روبرو سازد . زخم شدن دهانه رحم میتواند در مواردی مانع از برقراری رابطه جنسی شود و از این رو میتواند ممکن بروز آسیب هایی در زندگی زناشویی زوجین شود و موجب شود تا زن از برقراری رابطه جنسی سر باز بزند و شوهر با دیدن این رفتار از همسر خود به نوعی از سرد مزاجی در مردان مبتلا شود و نتواند آنطوری که بخواهد خود و شریک جنسی اش را با رساندن به اوج لذت جنسی ارضا کند .

زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم چیست ؟ دهانه رحم محلی است ما بین واژن و رحم که این دهانه در پایین ترین محل رحم و در بالاترین محل واژن قرار دارد , زخم دهانه رحم یکی از بیماری های رایج در میان زنان است که با بروز این بیماری رنگ مخاط واژن که به طور عادی دارای رنگ صورتی است به رنگ قرمز مخملی در می آید که بیشتر قرمزی این زخم زمانی بوجود می آید که لایه داخلی دهانه رحم تا بیرون کشیده شود . زخم دهانه رحم اصطلاحی است که برای رشد کردن لایه داخلی به سمت بیرون بکار گرفته میشود و ممکن است در هر دوره ای از زندگی زنان بوجود بیاید اما بیشتر در دوران بارداری بوجود می آید .

زخم دهانه رحم
زخم دهانه رحم

علل زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم باعث بروز مشکلاتی میشود اما با استفاده از ریشه یابی و یافتن علت مشخص آن میتوان این عارضه را به راحتی درمان کرد که در ادامه به بررسی موضوع علت زخم دهانه رحم می پردازیم :

علائم زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم در اثر معاینات پزشک و یا خود شخص و با مشاهده بافت قرمز مخملی تشخیص داده میشود و دارای علائم خاصی نیست اما در مواردی با علائمی همراه است همچون :

انجام آزمایش پاپ اسمیر ممکن است به تشخیص زخم دهانه رحم کمک کند ولی در مواردی ممکن است با وجود زخم دهانه رحم نتیجه این آزمایش منفی باشد . از عوارض زخم دهانه رحم میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • اگر خانم بارداری باشد و به زخم دهانه رحم مبتلا باشد ممکن است در صورت بروز عفونت زایمان زود رس در او رخ دهد .
  • برخی از زخم ها حالت پیش سرطانی دارند یعنی ممکن است بعد از بروز این زخم ها سرطان رخ دهد .

درمان زخم دهانه رحم

بافت مخاطی که در اثر زخم دهانه رحم به سمت بیرون کشیده میشود اکتروپیون نام دارد که در روش درمان زخم دهانه رحم از روش های سوزاندن با کوتر یا لیزر و فریز کردن ( کرایوتراپی ) این بافت را از بین میبرند تا بافت طبیعی رحم یعنی اسکواموس جایگزین این بافت شود که لازم به ذکر است در مواردی که این عارضه موجب بروز مشکلات جنسی جدی نشود و همراه با عفونت نباشد پزشکان درمان را بر عهده گذشت زمان قرار میدهند یعنی ممکن است به مرور زمان در زنان جوان این عارضه خود به خود از بین برود و بافت طبیعی یعنی اسکواموس رشد کند ولی اگر زخم دهانه رحم باعث بروز ترشحات غیر طبیعی در زنان مانند ترشحات سفید واژن شود و یا در هنگام رابطه جنسی خونریزی ایجاد شود باید روش کولپوسکوپی مورد استفاده قرار گیرد که در این روش با استفاده از ذره بین و میکروسکوپ مخصوص مخاط دهانه رحم را مورد آزمایش قرار میدهند و با استفاده از محلول خاص اسید استیک سلول ها و بافت های غیر طبیعی را شناسایی میکنند .

فریز کردن زخم دهانه رحم از روش های درمان زخم دهانه رحم

نگرانی بیشتر خانم های مبتلا به زخم دهانه رحم این است که تصور میکنند زخم دهانه رحم نشانه هایی از بروز سرطان در آینده است از این رو باید این عارضه هر چه زود تر درمان شود اما باید گفت که زخم دهانه رحم ارتباط کمی با بروز سرطان رحم دارد . در روش درمان زخم دهانه رحم با فریز کردن بافت غیر طبیعی با استفاده از فریز کردن از بین میروند و انجام این عمل طی دو مرحله به فاصله پنج دقیقه انجام میشود و لازم به ذکر است که در صورت مثبت بودن آزمایش پاپ اسمیر این روش مورد استفاده قرار میگیرد و در مواردی فریز کردن در تست های پاپ اسمیر بعدی موجب بروز اختلال در این آزمایش و کاذب بودن مثبت یا منفی بودن این آزمایش شود . در مواردی فریز کردن نیز با موفقیت همراه نیست و باید بعد از انجام این کار رابطه جنسی با احتیاط انجام شود یعنی از کاندوم استفاده شود و از وسایلی همچون تامپون استفاده نشود . انجام فریز برای درمان زخم دهانه رحم در موارد زیر بهتر است انجام نشود :

  • در صورت باردار بودن خانم مبتلا به زخم دهانه رحم
  • مبتلا بودن به التهابات لگنی
  • انجام فریز در دوران قاعدگی و خونریزی

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *