خانه / زناشویی / بیماری های جنسی / دو رحمی بودن زنان
دو رحمی بودن زنان
دو رحمی بودن زنان

دو رحمی بودن زنان

دو رحمی بودن زنانReviewed by bestmarital on Aug 19Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع دو شاخ بودن رحم در زنان می پردازیم , در میان مشکلات و بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی زنان اختلالات جنسی مروبط به رحم و تخمدان بیشترین بخش رابه خود اختصاص میدهند و موجب بروز مشکلاتی همچون نازایی و نا باروری میشوند پس باید برای شناسایی و رفع این مشکلات اقدامات لازم صورت بگیرد تا افراد دچار مشکلات بزرگ تری نشوند .

دو رحمی بودن زنان

قبل از اینکه به موضوع دو رحمی بودن زنان بپردازیم به مسئله پیدایش و بوجود آمدن رحم در جنین می پردازیم , رحم در ابتدا به صورت دو لوله کوچک مجزا از یکدیگر است که بعدها این لوله ها رشد میکنند و به یکدیگر متصل میشوند اما گاهی این اتفاق به درستی صورت نمیگیرد و هر کدام از لوله ها به تنهایی و بصورت مجزا از یکدیگر رشد میکنند و دو رحم را بوجود می آورند که ممکن است این دو رحم یک دهانه داشته باشند و یا هر کدام از رحم ها یک دهانه جدا داشته باشند و در اینصورت فرد دارای دو واژن خواهد بود . عارضه دو رحمی بودن بسیار نادر است و در صورت بروز زنانی که دارای این اختلال باشند به تولد نوزادان ناقص و یا سقط جنین مبتلا میشوند توجه داشته باشید که عارضه دو رحمی بودن در بیشتر موارد تشخیص داده نمیشود و بعد از بروز علایم دو رحمی بودن باید به درمان آن اقدام کرد .

دو رحمی بودن زنان
دو رحمی بودن زنان

علائم رحم دو شاخ

تشخیص به موقع رحم دو شاخ بسیار مهم است بخصوص اگر میخواهید رابطه جنسی برای بارداری انجام دهید و میخواهید باردار شوید زیرا اگر این عارضه تشخیص داده نشود ممکن است دچار سقط جنین در بارداری شوید و یا نوزاد نارس بدنیا آورید پس با مشورت پزشک و ارائه شماوره ها و راهکار ها از سوی او میتوانید با وجود این عارضه نیز بارداری سالم را تجربه کنید و با بارداری خطرناک روبرو نباشید پس در اولین اقدام برای رابطه جنسی برای بدنیا آوردن بچه و حتی در صورت سقط جنین های مکرر به پزشک مراجعه کنید . از علایم رحم دو شاخه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • درد و فشار غیر عادی در دوران قاعدگی
  • بروز خونریزی زیاد در قاعدگی
  • خونریزی غیر طبیعی از واژن
  • درد های لگنی

عوارض دو رحمی بودن

بسیاری از خانم هایی که دارای دو رحم هستند نیز روابط زناشویی عادی و حتی ممکن است بارداری عادی نیز داشته باشند اما در مواردی همچون هنگام بدنیا آمدن بچه و بالغ شدن او ممکن است مشکلاتی پیش بیاید و اندام های او ناقص باشند و یا برای مثال در هنگام زایمان طبیعی بجای اینکه سر جنین رو به پایین باشد پا ها و باسن او رو به پایین باشد .

راه های تشخیص دو رحمی بودن

رحم دو شاخه ممکن است در طی معاینه توسط پزشک تشخیص داده شود و یا از طریق انجام آزمایش هایی مانند آزمایشات زیر تشخیص داده شود :

  • سونوگرافی
  • سونوهیستروگرام

در این روش ابتدا مایعی به واژن و دهانه رحم تزریق میشود و پس از آن اسکن سونوگرافی انجام میشود و از این طریق مشکلات جنسی مربوط به رحم مشخص میشود .

  • ام آر آی

خطر بارداری ناقص در افراد دو رحمی بیشتر است زیرا رحم آنها کوچکتر است پس با ام آر آی میتوان به تشخیص دو رحمی بودن پرداخت .

  • هیستروسالپینگوگرافی

در طی این روش یک ماده رنگی به دهانه رحم و داخل رحم تزریق میشود و با حرکت این رنگ در طول و داخل رحم و عکس برداری با استفاده از اشعه ایکس مشکلات مربوط به رحم مشخص میشود .

توجه داشته باشید که برای درمان دو رحمی بودن باید به پزشک مراجعه شود و در موارد اندکی جراحی صورت میگیرد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و سلامت خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *