خانه / سلامت خانواده / دوش واژینال
دوش واژینال
دوش واژینال

دوش واژینال

دوش واژینالReviewed by bestmarital on Jul 6Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع دوش واژن می پردازیم , امروزه با وجود بیماری های جنسی مختلف و سایر مشکلات مربوط به اندام های جنسی و چنین مسائلی راهکار های زیادی برای رفع این مشکلات نیز بوجود آمده است تا زوجین بدون آشفتگی و عوارض ناشی از مشکلات جنسی بتوانند زندگی زناشویی و رابطه جنسی خود را حفظ کنند و این رابطه را به دور از هر گونه مشکل و با موفقیت انجام دهند .

دوش واژینال

دوش واژینال چیست ؟ دوش واژینال روشی برای شستشوی واژن برای از بین بردن عفونت ها و بیماری های خاصی است که وسیله انجام این دوش در داروخانه ها عرضه میشود و این وسیله متشکل از یک کیسه و لوله ای است که به داخل واژن منتقل میشود . مایعی که برای شستشوی واژن در وسیله دوش واژینال استفاده میشود معمولا مخلوطی از سرکه و آب است ( ۴ قاشق چایخوری سرکه در نیم لیتر آب نیمه گرم مخلوط میشود ) . بوی واژن یکی از رایج ترین مسائلی است که بیشتر خانم ها از ترس این بو به دوش واژینال روی می آورند که باید گفت بوی واژن تا حدی طبیعی است و اگر از حد قابل مشخصی بگذرد باید اقدامات لازمه انجام شود . همانطور که گفته شد دوش واژینال یکی از روش های از بین بردن بوی بد واژن است اما بیشتر متخصصان معتقدند که این روش باعث بروز مشکلات متعددی میشود که در ادامه به بررسی این موضوعات می پردازیم .

مزایای دوش واژینال

هنوز دلیل محمکی بر اثبات فواید دوش واژینال ارائه نشده است اما برخی از خانم ها که تجربه انجام دوش واژینال را داشته اند میگویند که انجام دوش واژینال باعث میشود تا احساس تمیزی بیشتری کنند و همین عامل سوق دهنده آنها به سوی رابطه جنسی باشد که این مورد میتواند در درمان سرد مزاجی در زنان تا حدی مفید باشد . از سوی دیگر انجام دوش واژینال ۶ ماه قبل از بارداری میتواند خطر زایمان زود رس را کاهش دهد و انجام این روش در هنگام بارداری خطر زایمان زود رس را افزایش میدهد .

دوش واژینال
دوش واژینال

معایب دوش واژینال

طبق تحقیقات انجام گرفته ثابت شده است که معایب دوش واژینال از مزایای آن بیشتر است و در ادامه نیز به معایب دوش واژن اشاره میکینم :

  • عفونت واژن : واژن در حالت عادی دارای باکتری هایی است که وجود این باکتری ها برای حفظ سلامت واژن لازم و ضروری است , عفونت های واژن بیشتر در اثر فعالیت باکتری گاردنلا واژینالیس بوجود می آید که همانطور که گفته شد این باکتری به طور عادی وجود دارد و شستشوی واژن باعث مهیا کردن محیط برای رشد این باکتری میشود . مطالعات نشان میدهد زنانی که شستشوی واژن را متوقف میکنند کمتر دچار عفونت های قارچی میشوند و انجام چندین باره ی دوش واژینال خطر ابتلا به آندومتریوز در زنان و خطر زایمان زود رس را افزایش میدهد .
  • التهاب لگن : بیماری التهاب لگن ( PID ) شامل عفونت رحم و تخمدان ها است و بررسی ها نشان داده است زنانی که بیشتر دوش واژینال انجام مییدهند در خطر ابتلا به بیماری های لگنی هستند .
  • مشکلات بارداری : جالب است بدانید که زنانی که بیش از یک بار در هفته دوش واژینال میگیرند سخت تر و دیر تر از زنانی که این کار را انجام نمیدهند بارداری میشوند و در صورت بارداری ممکن است تا حدود ۷۳ درصد این بارداری ها از نوع بارداری خارج از رحم باشد .
  • سرطان رحم : دوش واژینال پی در پی خانم ها را بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار میدهد .
  • از آنجایی که داخل واژن دارای PH خاصی است پس شستشوی واژن موجب بر هم خوردن این PH میشود و این امر ممکن است مکان را برای رشد باکتری ها فراهم کند و از سوی دیگر مقاومت واژن را در مقابل عوامل مختلف کم کند و احتمال بروز زخم دهانه رحم افزایش یابد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *