خانه / سلامت خانواده / درمان واژینیسموس
درمان واژینیسموس
درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموسReviewed by زناشویی برتر on May 21Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع درمان واژینیسموس می پردازیم ,  واژینیسموس به عنوان یکی از بیماری های جنسی و یکی از اختلالات جنسی رایج در بین زنان محسوب میشود که برای اطلاع بیشتر در رابطه با این موضوع میتوانید به مطلب واژینیسموس چیست ؟ مراجعه کنید . در ادامه این مطلب به بررسی موضوعات درمان واژینیسموس و راه های درمان واژینیسموس می پردازیم .

درمان واژینیسموس

همانند هر بیماری دیگری برای درمان واژینیسموس نیز باید ابتدا این مشکل ریشه یابی شود و سپس اقدامات لازم برای درمان صورت گیرد از این رو ابتدا با مراجعه به پزشک و انجام آزمون ها و پاسخ دادن به سوالتی از قبیل داشتن سابقه مشکلات جنسی دیگر و سو استفاده های جنسی و سوالتی دیگر از قبیل داشتن روابط جنسی خطرناک در زندگی زناشویی و … به ریشه این موضوع پی برده میشود و بعد از این کار با توجه به تشخیص پزشک یکی از راه های درمانی برای واژینیسموس مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به روش های درمان واژینیسموس اشاره خواهد شده تا اطلاع بیشتری در رابطه با این بیماری و روش های رفع واژینیسموس داشته باشید .

  •  درمان روحی برای واژینیسموس

در بیشتر موارد بروز بیماری واژینیسموس ممکن است در اثر استرس و اضطراب های ناشی از درد مقاربت باشد که در این موارد با ارائه مشاوره های روانپزشکی و روش های گفتاری مناسب میتوان فرد را برای برقراری رابطه بدون درد آماده کرد و دیگر عضلات اطراف واژن به شدت انقباض نداشته باشند زیرا عامل بوجود آورنده این انقباض یعنی ترس برطرف شده است .

  • استفاده از آب گرم و ژل ها برای درمان واژینیسموس

در بیشتر موارد به زنان توصیه میشود که حدود بیست الی سی دقیقه قبل از رابطه جنسی و دخول با آب گرم خود را شستشو دهند و یا در وان آب گرم بنشینند زیرا این کار باعث شل شدن و به حالت استراحت در آمدن عضلات نواحی واژن میشود و با اهمیت دادن بیشتر به معاشقه در طول رابطه جنسی میتوان احساس آرامش بیشتری را در زن القا کرد نه اینکه قبل از هر عملی به سراغ دخول بروید . همچنین با استفاده از ژل های لوبریکانت که در موارد مختلفی مانند دوران یائسگی و خشکی واژن و اولین رابطه جنسی استفاده میشود میتوان حالت سهولت بیشتری را به عمل دخول بخشید و زنان مبتلا به واژینیسموس با استفاده از این ژل ها دچار انقباضات غیر ارادی کمتری شوند .

  • پروتز درمانی در درمان واژینیسموس

برای درمان عارضه واژینیسموس معمولا داروی خاصی تجویز نمیشود و فقط از تعدادی مسکن و آرامشبخش عضلات استفاده میشود ولی اگر دارو های ذکر شده هیچ گونه تاثیر مثبتی در درمان این بیماری نداشتند با مشورت پزشک میتوان به پروتز درمانی پرداخت . در این روش از پروتز های ساخته شده از جنس پلاستیک استفاده میشود که باعث گشادی واژن میشوند به طوری که در طول روز های مشخص به مطب پزشک مراجعه کرده و از پروتز درمانی برای گشادی واژن استفاده میشود تا دهانه واژن در هنگام دخول تحریک کمتری را حس کند . در طی انجام این عمل ورزش هایی نیز برای تقویت عضلات ناحیه لگن و اندام تناسلی معرفی میشود تا بدن فرد و عضلات او آمادگی بیشتری برای انجام حرکات مختلف داشته باشد .

  • تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس

تزریق بوتاکس در صورت برای فلج شدن عضلات صورت میگیرد و موجب میشود تا عضلات حرکتی نداشته باشند و دیگر چین و چروک بوجود نیاید از آنجایی که در بیماری واژینیسموس عضلات بصورت ناگهانی و غیر ارادی دچار اسپاسم میشوند پس با تزریق بوتاکس میتوان سبب فلج شدن عضلات این ناحیه شد که لازم به ذکر است که این روش در تمامی بیماران پاسخ مثبت و تاثیر گذار ندارد و ممکن است عوارضی داشته باشد و حتی اسپاسم عضلات برگشت پذیر باشد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه جدید ترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *