خانه / سلامت خانواده / درد سینه در دوران بارداری
درد سینه در دوران بارداری
درد سینه در دوران بارداری

درد سینه در دوران بارداری

درد سینه در دوران بارداریReviewed by bestmarital on Jul 6Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع درد سینه در بارداری می پردازیم , دوران بارداری یکی از مهمترین دوره های زندگی هر فردی است که با ورود به این دوران تغییرات مهم و جدیدی را در زندگی خود احساس میکند و علاوه بر تغییر در زندگی اجتماعی و حتی بروز تغییراتی در زندگی زناشویی ممکن است با تغییرات دیگری روبرو باشد که از جمله تغییراتی که بیشتر خانم های باردار با آن روبرو  هستند میتواند به تغییرات سینه در بارداری اشاره کرد .

درد سینه در دوران بارداری

سینه ها یکی از اندام های مهم در بدن زنان محسوب میشوند که در هر تغییری نقش مهمی دارند و عوامل زیادی را تحت تاثیر قرار میدهند و به طور مقابل مورد تاثیر عوامل مختلفی نیز قرار میگیرند و علاوه بر افزودن زیبایی به اندام زنان در دوره های مهمی همچون قاعدگی و بارداری نیز نقش دارند . تغییرات هورمون ها و حتی تغییرات قاعدگی و بروز اختلالات جنسی مختلف با تغییراتی همچون درد سینه ها در دوران بارداری همراه است و از سوی دیگر سینه ها با داشتن عصب های حسی فراوان یکی از نقاط حساس بدن زنان محسوب میشوند که در افرادی که به سختی به اوج لذت جنسی میرسند میتواند وسیله ای برای تحریک بیشتر و رسیدن به اوج میل جنسی بیشتر و در نتیجه ارضا شدن فرد شود و از طرفی مردان به سینه ها علاقه زیادی دارند که در این رابطه میتوانید به مطلب علت علاقه مرد به سینه زن مراجعه کنید پس سینه ها یکی از مهم ترین اعضای بدن چه از لحاظ طبیعی چه از لحاظ جنسی محسوب میشوند .

علت درد سینه در دوران بارداری

علت درد سینه در بارداری میتواند ناشی از تغییرات هورمون های استروژن و پروژسترون باشد زیرا با افزایش این هورمون ها در دوره های مختلف بارداری فشار خون در سینه ها نیز تغییر می یابد و بروز این حالت ممکن است سبب بروز درد , تورم , گزگز , سوزش و حساسیت غیر عادی در سینه ها شود . ناراحتی های سینه در دوران بارداری همچون بروز درد های سینه قبل از پریود شدن است و این نوع درد ها در مراحل اولیه بارداری عادی است و ممکن است تا هفته های ۵ و ۶ نیز همراه خانم باردار باشد و حتی تا سه ماهه اول وجود داشته باشد .

تغییرات سینه در بارداری

پستان ها در دوران بارداری کمی تغییر سایز خواهند داشت و دائما به دلیل افزایش هورمون های مخصوص بزرگ میشوند و ممکن است یک یا دو سایز بزرگ تر شوند که این بزرگ شدن از هفته ۸ شروع میشود . تغییرات پستان ها در بارداری ممکن است به شکل های مختلف همچون افزایش سایز آنها و رنگی تر شدن نوک پستان ها و درد و خارش سینه ها و ظاهر شود و به علت کش آمدن پوست سینه ها پارگی هایی در روی پوست ایجاد شود . بافت چربی و بافت های دیگر موجود در پستان با تغییراتی همراه هستند که باعث آمادگی آنها برای شیر دهی میشود . در اواخر بارداری و اوایل شیر دهی ممکن است ماده زرد رنگی از پستان ها خارج شود گه این ماده کولوستروم یا آغوز ( colostrum ) نامیده میشود , همچنین ممکن است این ماده از پستان شما خارج نشود در این صورت نگران نباشید زیرا پستان های شما در هر حال در ساخته شدن این ماده فعالیت دارد .

راه های کاهش درد سینه

بهترین راه کاهش درد سینه در دوران بارداری استفاده از سینه بند های مناسب است , از آنجایی که بعد از دوران بارداری باید شیردهی به نوزاد را شروع کنید باید از سینه بند های مناسب استفاده کنید تا در هنگام شیر دهی به نوزاد دچار مشکل نشوید پس بهتر است بجای سینه بند های فنری از سینه بند های نخی استفاده کنید تا بهتر بتوانید فرآیند شیر دهی را انجام دهید . بهتر است در سه ماهه سوم بارداری از سینه بند های مخصوص استفاده کنید تا به علت سنگینی سینه ها به افتادگی سینه ها مبتلا نشوید و هم چنین در هنگام ورزش و خواب نیز از سینه بند مناسب استفاده کنید و سعی کنید سینه خود را در ساعاتی آزاد نگه دارید تا دائما در احاطه سینه بند ها نباشند . در انتخاب سینه بند های خود دقت داشته باشید که نه زیاد تنگ باشد نه زیاد بزرگ اما همواره بهتر است کمی بزرک باشد زیرا سینه شما در طول بارداری در حال رشد کردن است .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *