خونریزی رحم
خونریزی رحم

خونریزی رحم

خونریزی رحمReviewed by bestmarital on Jul 6Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع خونریزی رحم زنان می پردازیم , در میان بیماری های مربوط به زنان بیماری های رحمی و اندام های وابسته به این عضو از رایج ترین بیماری ها محسوب میشوند که موجب بروز مشکلات جنسی متعددی برای زوجین میشود و از این رو زوجین در برقراری رابطه جنسی زناشویی خود و سایر روابط دچار مشکل میشوند پس از این رو باید به دنبال راه های درمان خونریزی رحم باشند تا از عوارض این اختلال در امان باشند .

خونریزی رحم

خونریزی رحم چیست ؟ خونریزی رحمی عبارت است از هر گونه خونریزی غیر طبیعی رحم در زمان های غیر عادی و یا خونریزی شدید در زمان قاعدگی و پریود که به این نوع خونریزی های خونریزی رحمی یا خونریزی غیر طبیعی رحمی ( Abnormal uterine bleeding ) میگویند . با این تعریف هر نوع خونریزی منظم و نا منظم در زمان های منظم و نا منظم غیر از قاعدگی , خونریزی های بین دو پریود , دو بار قاعدگی در ماه , طولانی شدن دوره قاعدگی , خونریزی پس از یک سال قطع پریود , خونریزی های پس از یائسگی , خونریزی های خارج از دوره ماهانه و … در دسته بندی خونریزی های رحمی قرار میگیرند .

علل خونریزی رحم

خونریزی رحمی نیز همچون سایر بیماری های جنسی مربوط به سلامت زنان میتواند در اثر عوامل مختلف و متعددی بوجود بیاید و با توجه به پیچیدگی دستگاه تناسلی و جنسی زنان یافتن علت دقیق این مشکل در بیشتر موارد سخت است اما علت خونریزی رحمی را در دو دسته بندی بر اساس سن و علت بیماری مورد بحث قرار میدهند که در ادامه به بررسی جداگانه این دو بحث می پردازیم . علت خونریزی رحم بر اساس شرایط سنی :

 • خونریزی رحم از نوزادی تا قبل از رسیدن به بلوغ :

در برخی از نوزادان به علت تغییرات هورمونی در مقدار استروژن ممکن است خونریزی مشاهده شود که پس از اطمینان حاصل کردن از نبود توده های لگنی این مشکل با مراقبت های لازم رفع میشود و جای نگرانی وجود ندارد .

 • خونریزی رحم در دوران بلوغ

دوران بلوغ دوره بروز تغییرات متعدد در شرایط بدنی و جنسی افراد است و بروز تغییرات هورمونی در دوران بلوغ بیشتر از هر مورد دیگری نمود پیدا میکند به همین علت تغییرات هورمونی ممکن است سبب بروز خون ریزی رحم شود .

 • خونریزی رحم در خانم های باردار

از آنجایی که خانم های باردار برای انجام تست های پزشکی بیشتر از همه به پزشک مراجعه میکنند و از سوی دیگری میزان گردش خون در دهانه رحم به علت وجود بچه بیشتر میشود پس انجام آزمایش پاپ اسمیر و آزمایشات دیگر میتواند سبب بروز خونریزی رحمی شود و این خونریزی به شکل لکه بینی مشاهده شود که اولین احتمال در صورت خونریزی رحم در دوران بارداری احتمال سقط شدن جنین است .

 • خونریزی رحم در خانم های یائسه

در دوران یائسگی به علت کاهش هورمون های استروژن و سایر هورمون های جنسی دیواره رحم نازک شده و دیگر توانایی های قبل از یائسگی را ندارد از این رو انجام تست های مختلف و حتی بروز تغییرات در این دوران میتواند سبب بروز خونریزی شود .

خونریزی رحمی بر اساس علت :

انجام آزمایش برای تشخیص خونریزی رحم

تشخیص اولیه خونریزی رحم با استفاده از انجام معاینات پزشک و زیر نظر گرفتن زمان خونریزی های فرد صورت میگیرد اما برای تشخیص نهایی خونریزی رحم از راه های زیر استفاده میشود :

 • انجام سونوگرافی بهترین و مناسبترین راه برای تشخیص خونریزی رحمی است .
 • شمارش تعداد گلبول های خون ( CBC )
 • انجام آزمایشات مختلف هورمونی برای سنجش سطح هورمون های جنسی
 • تست بارداری
 • تست بررسی سلامت غده تیروئید
 • انجام آزمایش پاپ اسمیر برای عفونت دهانه رحم
 • نمونه برداری از رحم
 • هیستروسکوپی یا سونوگرافی رحم
 • انجام سونوگرافی از طریق واژن

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *