خانه / زناشویی / خارش ناحیه تناسلی زن
خارش ناحیه تناسلی زن
خارش ناحیه تناسلی زن

خارش ناحیه تناسلی زن

خارش ناحیه تناسلی زنReviewed by زناشویی برتر on Jun 7Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به مشکلات جنسی به بررسی موضوع خارش ناحیه تناسلی زن می پردازیم , خارش اندام تناسلی زن را نمیتوان به عنوان یکی از اختلالات جنسی به شمار آورد اما خارش واژن نیز یکی از رایج ترین مشکلات در بین زنان است که در صورت عدم درمان میتواند سبب بروز بیماری های جنسی و سایر بیماری های پوستی شود و تاثیرات منفی بر رابطه جنسی افراد و در نتیجه زندگی زناشویی افراد داشته باشد .

خارش ناحیه تناسلی زن

موقعیت قرار گیری واژن یعنی محیط بسته و مرطوب و همچنین شرایط خاص این ناحیه و قرار گیری در بین تلاقی سه دستگاه تناسلی , گوارشی , ادراری و داشتن گیرنده های حسی فراون در این ناحیه سبب شده است تا شرایط برای رشد انواع میکروب ها و باکتری ها مهیا شود و احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند خارش و سوزش بیشتر شود . خارش ناحیه تناسلی زن میتواند به طور مداوم باشد و در برخی از زنان خارش پس از رابطه جنسی بوجود می آید که در این رابطه میتوانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید . در ادامه به بررسی دقیق تر موضوع خارش اندام تناسلی زن مانند خارش مهبل می پردازیم .

علل بروز خارش ناحیه تناسلی زن

خارش طولانی مدت ناحیه تناسلی زن میتواند در اثر وجود چندین عامل مانند بیماری های جنسی مثل واژینیت و عفونت قارچی باشد که در ادامه به برخی از علل خارش ناحیه تناسلی و عوامل تشدید کننده خارش ناحیه تناسلی زن می پردازیم .

 • شستشو زیاد با صابون و دیگر مواد شوینده

بعد از هر بار دفع ادرار و دسشویی رفتن شستشو با آب خالی و خشک کردن ناحیه تناسلی کافی است و با این کار بهداشت جنسی زنان تا حد زیادی رعایت میشود و نیازی به شستشو ناحیه تناسلی با مواد مختلف نیست . برخی از زنان برای جلوگیری از خارش ناحیه تناسلی به طور سر خود به استفاده از مواد شوینده مختلف روی می آورند بدون اینکه بدانند همین مواد نیز میتواند باعث بوجود آمدن خارش واژن شود .

 • استفاده از لباس های تنگ

پوشیدن لباس های تنگ و چسپان بویژه لباس هایی از جنس پلاستیک باعث میشود تا محیط مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها بوجود بیاید و عفونت های قارچی در ناحیه تناسلی بروز کنند که عفونت های قارچی یکی از عوامل بوجود آورده خارش و سوزش ناحیه تناسلی هستند .

رعایت نکردن نکات بهداشتی در زمان های حساسی مانند قاعدگی و حتی رابطه جنسی در دوران قاعدگی نیز میتواند زمینه را برای بوجود آمدن مشکلاتی از قبیل خارش ناحیه تناسلی زن فراهم کند از این رو زنان با در نظر گرفتن توصیه های مهم برای دوران قاعدگی باید نهایت بهداشت را در این دوره رعایت کنند .

 • خشک کردن با سشوار

برخی از زنان فکر میکنند که پس از استحمام باید با سشوار خود را خشک کنند و هیچگونه رطوبتی در این قسمت باقی نماند اما باید گفت که خشک کردن با دستال کاغذی نرم و بدون مواد معطر کافیست و استفاده از سشوار ممکن است سبب خشکی پوست و خارش و سوزش واژن شود .

 • استفاده از کرم ها و مواد مختلف

استفاده از کرم ها و مواد ضد خارش نیز به خودی خود میتواند سبب بروز خارش واژن شود پس از مصرف خود سر و بدون تجویز مواد مختلف برای درمان عارضه های خود خودداری کنید زیرا در برخی موارد ممکن است این مواد به علت ناسازگاری با شرایط شما نتیجه عکس داشته باشند .

 • استفاده از وسایلی مانند نوار بهداشتی

برخی از خانم ها با استفاده از نوار بهداشتی دچار سوزش و خارش در اندام تناسلی خود میشوند که این دسته از خانم ها میوانند بجای استفاده از نوار بهداشتی از تامپون استفاده کنند .

 • استفاده از کاندوم و سایر وسایل ضد بارداری

ممکن است موادی که در ساخت کاندوم بکار میرود باعث بروز حساسیت در برخی از زنان شوند پس استفاده از کاندوم صورت مشاهده حساسیت را فراموش کنید . همچنین مواد روان کننده و ژل هایی مانند لوبریکانت نیز میتوانند در برخی از زنان موجب بروز حساسیت شوند که در این مورد نیز بهتر است که مصرف این مواد را قطع کنید .

نکات مهم در مورد خارش ناحیه تناسلی زن

 • در صورت مشاهده بروز خارش در اندام تناسلی به فکر این نیفتید که به بیماری های جنسی مبتلا شده اید و این بیماری ها از راه تماس جنسی به شما منتقل شده است زیرا ممکن ایت فقط یک عامل زود گذر باشد , پس هیچگونه استرسی به خود وارد نکنید زیرا استرس نیز از عوامل تشدید کننده خارش واژن است .
 • مسائل روحی روانی نقش مهمی در درمان این نوع مشکلات دارند پس اگر مبتلا به بیماری های روحی روانی مثل افسردگی هستید ابتدا به درمان افسردگی بپردازید زیرا درمان خارش ناحیه تناسلی با وجود ناراحتی های روانی ممکن نیست .
 • برای درمان خارش ناحیه تناسلی به روش های خود سر روی نیاورید زیرا ممکن است موجب بروز مشکلات دیگری شود .

راه های فوری برای درمان خارش ناحیه تناسلی

قبل ار معرفی راه های درمان خارش ناحیه تناسلی به صورت فوری باید گفت که برای درمان قطعی این عارضه باید به پزشک متخصص مراجعه شود و راهکارهایی که در ادامه معرفی میشود فقط برای رفع موقتی این مشکل هستند .

 • کمپرس آب سرد شده در یخچال ( آب شیر را در یخچال سرد کنید نه در فریزر )
 • دو بار در روز به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استفاده از کمپرس آب سرد
 • سپس ناحیه را خشک کنید و از وازلین معمولی ( بدون مواد معطر و … ) استفاده کنید
 • اگر خارش بر طرف نشد و مانع دفع ادرار و مقاربت شد میتوانید به طور موقت از پماد لیدو کائین استفاده کنید , توجه داشته باشید که از پماد استفاده کنید نه ژل و کرم لیدو کائین

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و سلامت خانوده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *