خانه / زناشویی / دانستنی های جنسی / توبکتومی چیست ؟
توبکتومی چیست ؟
توبکتومی چیست ؟

توبکتومی چیست ؟

توبکتومی چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on Jun 10Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع عمل توبکتومی چیست ؟ می پردازیم , در میان روش های جلوگیری از بارداری در خانم ها استفاده از دارو های جنسی همچون قرص های ضد بارداری رایج ترین روش است که این روش دارای عوارض زیادی است که در این رابطه میتوانید به عوارض قرص های ضد بارداری مراجعه کنید . بعد از قرص های ضد بارداری انجام عمل جراحی توبکتومی و کاندوم های زنانه ( نسبتا رایج ) بیشترین درصد از روش های پیشگیری از بارداری را به خود اختصاص داده اند .

توبکتومی چیست ؟

توبکتومی چیست ؟ جراحی توبکتومی ( Tubectomy ) یا بستن لوله در خانم ها یکی از روش های پیشگیری از بارداری است که موجب عقیم شدن خانم ها میشود که در این روش لوله های رحم مسدود میشوند و از انتقال تخمک به رحم جلوگیری میشود . در روش بستن لوله های رحمی از رسیدن اسپرم به رحم و لقاح با تخمک جلوگیری میشود . برای انجام جراحی توبکتومی در خانم ها روش های مختلفی وجود دارد که در این روش ها لوله رحم بریده , سوزانده , یا با استفاده از حلقه و کلیپس بسته میشوند که در ادامه به بررسی برخی از روش های انجام توبکتومی اشاره میشود .

بستن لوله های رحمی
بستن لوله های رحمی

روش جراحی برای بستن لوله ها

روش جراحی برای بستن لوله در خانم ها نیز همانند وازکتومی یکی از ساده ترین عمل های جراحی محسوب میشود که میتوان آنرا با استفاده از بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام داد . روش های متعددی برای بستن لوله های رحم وجود داند مانند لاپاروتومی , کولپوتومی , کولدوسکوپی , هیستروسکوپی و هسترکتومی که روش های نامبرده دارای معایب و عوارض زیادی هستند و امروزه استفاده از دو روش مینی لاپاراتومی و لاپاراسکوپی رایج ترین و کم عوارض ترین روش ها برای بستن لوله های رحم هستند .

روش جراحی لاپاروسکوپی

در این روش با استفاده از گاز کربن دی اکسید شکم را پر میکنند و از این طریق سبب جدا شدن حفره شکمی از رحم و لوله های رحم میشوند سپس با استفاده از ایجاد یک شکاف کوچک در زیر ناف دستگاه لاپاراسکوپ را وارد بدن زن میکنند , سوراخ کوچک دیگری در بالای موهای عانه ایجاد میشود تا دستگاهی که قرار است لوله ها را ببرد یا بسوزاند از طریق آن سوراخ وارد بدن زن شود که تمامی این اعمال در کمتر از نیم ساعت انجام میشود .

بستن لوله های رحمی به روش لاپاراسکوپی
بستن لوله های رحمی به روش لاپاراسکوپی

مزایای بستن لوله های رحم در زنان

 • جلوگیری دائمی از بارداری
 • عدم بوجود آورن اختلال هورمونی و اختلال در سایر اندام ها
 • عدم بوجود آوردن مشکلاتی مانند عادت ماهانه نا منظم
 • سریع بودن اثر گذاری
 • کم هزینه بودن و عدم نیاز به مراقبت های بعد از جراحی
 • بر روی عملکرد های مختلف مانند عملکرد تخمدان و … تاثیر منفی ندارد

معایب بستن لوله های رحم

 • از انتقال بیماری های مقاربتی همچون سیفلیس و سوزاک جلوگیری نمیکند
 • انجام عمل جراحی برای رسیدن به هدف
 • ممکن است در صورت پشیمانی باز کردن لوله ها به طور کامل موفقیت آمیز نباشد
 • پیچیده بودن نسبت به انجام عمل جراحی وازکتومی در مردان

آیا امکان بازگشت قدرت باروری پس از بستن لوله ها وجود دارد ؟

جراحی توبکتومی به عنوان یکی از روش های دائمی جلوگیری از بارداری مورد استفاده قرار میگیرد اما امکان بازگشت این عمل و باز کردن لوله ها پس از مدتی با امکان موفقیت ۷۰ درصدی همراه است البته اگر مدت زیادی از انجام توبکتومی نگذشته باشد زیرا ممکن است بافت ها تخریب شده باشند و امکان بازگشت این عمل وجود نداشته باشد .

نکاتی درباره جراحی توبکتومی

 • پس از انجام عمل بهتر است تا سه روز از انجام کار ها سنگین خودداری کنید و به استراحت بپردازید
 • بهتر است تا بروز اولین قاعدگی پس از انجام عمل به رابطه جنسی نپردازید
 • اگر جراحی از طریق مهبل صورت گرفته باشد بهتر است تا دو هفته از وارد کردن چیزی به مهبل خود خودداری کنید و در صورت استفاده از تامپون برای مدتی آنرا کنار بگذارید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *