خانه / تنظیم خانواده / تنظیم خانواده چیست ؟
تنظیم-خانواده-

تنظیم خانواده چیست ؟

تنظیم خانواده چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on Apr 11Rating: 5.0

در این بخش میخواهیم به بررسی مبحث تنظیم خانواده و اهمیت آن در رابطه ی زناشویی بپردازیم . در بحث ازدواج و زناشویی یکی از مهمترین بخش هایی که باید هر کسی به آن توجه کند و به نوعی برای آن برنامه ریزی کند بحث تنظیم خانواده است که توجه به آن باعث استحکام بنیان خانواده و موفقیت در زندگی زناشویی میشود . تنظیم خانواده بحث گسترده ای است که شامل موارد زیادی می باشد و هر شخصی با توجه به این مباحث میتواند برنامه ریزی خوبی برای زندگی خود ایجاد کند و به نحوی امر تنظیم خانواده را رعایت کند . در ادامه به بررسی معنی واژه ی تنظیم خانواده و اهمیت آن در زندگی زناشویی می پردازیم .

FAMILY-PLANNING

تنظیم خانواده چیست ؟

قبل از اینکه سراغ موارد تنظیم خانواده برویم به ارائه ی مطالبی در رابطه با تنظیم خانواده چیست و معنی این واژه می پردازیم . در فرهنگ عامیانه اصطلاح برنامه ریزی خانواده ( family planning ) را تنظیم خانواده میگویند و بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی معنی این واژه برنامه ریزی زوجین در زندگی زناشویی برای دستیابی به اهدافی مانند باروری و زاد و ولد و تعیین جنسیت فرزندان بیان میشود که همه ی این موارد به منظور بهبود کیفیت زندگی مشترک و زناشویی انجام میگیرد . البته باید توجه داشت که مواردی مانند تهدید موالید و زاد و ولد ها و باروری های ناخواسته جزو تنظیم خانواده نمی باشد زیرا این ها مواردی ناخواسته هستند که پیش می آیند و زوجین هیچگونه برنامه ای برای آن نداشته اند . پس اصطلاح تنظیم خانواده بطور کلی شامل کارهایی با برنامه ریزی از پیش تعیین شده می باشد که زوجین در جهت ایجاد تناسب اجتماعی , اقتصادی , فرهنگی و …  انجام میدهند .

تنظیم خانواده شامل چه مواردی میشود ؟

واژه تنظیم خانواده شامل مواردی همچون تنظیم باروری , برنامه ریزی زمان باروری , تنظیم تولد فرزندان , جلوگیری از باروری ناخواسته , تنظیم میزان زاد و ولد و در آخر کنترل موالید ( bitrh control ) میشود . علاوه بر تصمیم گیری های زوجین برای تنظیم خانواده دولت ها نیز برای تنظیم خانواده ها برنامه ریزی میکنند و با ارائه ی راهکار ها و دستورالعمل هایی افراد جامعه را در جهت افزایش یا عدم افزایش تولید مثل ترغیب میکنند بطور مثال در کشور ایران امروزه به دلیل رشد جمعیت به سوی میانسالی راهکار افزایش تولید مثل برای زوجین ارائه شده است پس تنها خانواده ها برای خود برنامه ریزی نمیکنند بلکه گاهی دولت ها نیز برای جامعه سیاست هایی برای تنظیم خانواده بیان میکنند .

تنظیم خانواده
تنظیم خانواده چیست

حد خدمات تنظیم خانواده

باید توجه داشت که با بیان مواردی که تنظیم خانواده شامل میشود این مبحث مهم و گسترده پایان پیدا نمیکند بلکه تنظیم خانواده شامل موارد زیادی است که به تازگی کمیته کارشناسی سازمان بهداشت جهانی WHO مواردی را به این مبحث گسترده اضافه کرد . مواردی مانند :

  • فاصله گذاری مناسب بین موالید و تولد ها
  • محدود کردن موالید
  • آموزش پیشگیری از بارداری
  • آموزش بچه داری
  • آموزش روابط مناسب بین زن و شوهر
  • مشاوره ی ژنتیک
  • ارائه ی مشاوره های قبل از ازدواج و بعد از آن
  • ارائه ی آموزش های لازم دوران بارداری
  • آماده سازی زن برای تربیت کودک
  • آموزش کنترل اقتصاد خانواده بسته به موالید

این ها مواردی بود که به تازگی به بحث تنظیم خانواده اضافه شده و با بیان این موارد باید فهمید که تنظیم خانواده موردی است که تمامی ابعاد زندگی زناشویی را در بر میگیرد و همچنین همه ی موارد ازدواج را شامل میشود . البته مواردی که در بالا بیان شد بیشتر توسط دولت ها در اختیار افراد جامعه قرار میگیرد و در کشور ایران نیز خدماتی مانند ارائه ی مشاوره و مشاوره ی ژنتیک به خوبی ارائه میشود .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه ی مقالات جدید تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *