خانه / زناشویی / ترشحات سفید واژن
ترشحات سفید واژن
ترشحات سفید واژن

ترشحات سفید واژن

ترشحات سفید واژنReviewed by زناشویی برتر on Jun 26Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به مشکلات جنسی به بررسی موضوع ترشحات سفید رنگ واژن می پردازیم , واژن اندامی است که به طور طبیعی دارای ترشحاتی است و این ترشحات طبیعی دارای فواید بسیاری برای بدن و افرایش کیفیت ارگاسم هستند و حتی این ترشحات در جلوگیری از بروز بیماری های جنسی همچون خشکی واژن دارای اهمیت زیادی هستند و موجب سهولت دخول و افزایش مدت زمان رابطه جنسی از واژن نیز میشوند از این رو باید به سلامت واژن و ترشحات واژن اهمیت زیادی قائل شد تا فرد با مشکلات متعدد روبرو نشوند .

ترشحات سفید واژن

ترشح بی رنگ از واژن کاملا طبیعی است و ترشح موکوز از گردن رحم که سرویکس نامیده میشود در زنان کاملا طبیعی و لازم و ضروری است و این میزان ترشح در دوره های مختلف قاعدگی تغییر میکند , توجه داشته باشید که ترشحات طبیعی دارای بوی تند و رنگ خاص نیستند و در صورت ترشح طبیعی واژن ممکن است احساس کمی نارحتی یا خیسی و مرطوبی داشته باشید اما در صورت طبیعی بودن ترشحات هیچگاه احساس سوزش و خارش ناحیه تناسلی زن و اطراف واژن احساس نمیشود . در اینجا ممکن است برای برخی از خانم ها سوال بوجود بیاید که چگونه بفهمم ترشحات سفید واژن غیر طبیعی است ؟ که برای تشخیص ترشحات غیر طبیعی باید گفت که هر گونه تغییری که در مقدار و رنگ و بوی ترشحات بوجود بیاید ممکن است در اثر عفونت واژینالی باشد که علائم عفونت واژنی عبارتند از :

  • تغییر در رنگ ترشحات
  • ترشحات زیاد و بیش از حد غیر طبیعی
  • بروز بوی ناگهانی از ترشحات
  • بروز درد و خارش لگن و اطراف واژن در هنگام ترشحات
  • خونریزی ناگهانی از واژن

البته توجه داشته باشید که برای تشخیص بیماری های عفونی و تشخیص دادن دقیق غیر طبیعی بودن ترشحات واژن بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

علل ترشحات غیر طبیعی

علل مختلفی برای بروز ترشحات غیر طبیعی از واژن وجود دارد اما شایع ترین آنها را میتوان عفونت دانست که این عفونت ممکن است در اثر رفتار های پر خطر جنسی و بیماری های جنسی و مقاربتی همچون سوزاک و … و یا در اثر بر هم ریختن تعادلی در واژنتان مانند شستشو واژن بوجود آمده باشد . در ادامه به بررسی شایع ترین علل ترشح غیر طبیعی واژن می پردازیم :

  • برفک یکی از عفونت های قارچی است که باعث بروز ترشح غیر طبیعی میشود .
  • واژینوز باکتریال یکی از عفونت های باکتریایی است که سبب بروز اختلال در واژن و ترشحات غلیظ واژن میشود .
  • تریکوموناس در اثر رابطه جنسی منتقل میشود و عامل بوجود آورنده آن یک انگل کوچک است و سبب ترشحات غیر طبیعی سفید رنگ واژن میشود .
  • گونوره یا همان کلامیدیا یکی از بیماری هایی است که سبب بروز ترشحات غیر طبیعی سفید و غلیظ واژن میشود و عامل باکتریایی دارد .
  • هرپس تناسالی نیز یکی از بیماری های منتقل شونده از راه تماس جنسی است که عامل بوجود آورنده آن هرپس سیمپلکس است .

در ادامه راهنمایی هایی برای نوع ترشحات غیر طبیعی واژن و عوامل بوجود آورنده این ترشحات بیان میشود تا شما عزیزان با استفاده از مطالب ارائه شده توسط وب سایت زناشویی برتر تا حدی مشکلات جنسی و اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید .

ترشحات سفید رنگ و آبکی واژینالی همراه با خارش شدید

اگر ترشحات واژن شما پنیری شکل باشد یعنی غلیظ و یا رقیق و سفید باشد در این صورت ممکن است تا حد زیادی برفک داشته باشید که این اختلال باعث بروز خارش شدید در اطراف شرمگاه میشود و در مواردی نیز با بوی مخمر همراه است و ممکن است بدون بو نیز باشد . توجه داشته باشید که تقریبا تمامی زنان دچار عفونت قارچی میشوند پس با دارو های تجویز شده توسط پزشک و یا دارو های ضد قارچی میتوان این عارضه را به راحتی درمان کرد .

ترشحات سفید یا خاکستری همراه با بوی ماهی

اگر ترشحات واژنتان سفید یا خاکستری بود و بعد از رابطه جنسی بوی بد ماهی داد ممکن است واژینوز باکتریال داشته باشید که در اثر اختلال در کارکرد باکتری های مفید و سایر عوامل بوجود می آید و با خارش و التهاب همراه نخواهد بود . این بیماری نیز در اثر عامل باکتریایی بوجود می آید و با دارو های آنتی بیوتیکی تجویز شده توسط پزشک میتواند آنرا درمان کرد .

ترشحات زرد و کف آلود واژن

در صورتی که ترشحات خروجی از واژن همراه با رنگ زرد و سبز و با حالت کف آلود بود ممکن است به تریکوموناس آلوده باشید که عامل آن انگلی کوچک بوده و در مواردی نیز ممکن است این عارضه با علائم دیگری همچون بوی ماهی و احساس درد در حین دفع ادرار و یا خارش اطراف واژن همراه باشد .

ترشحات غیر طبیعی همراه با درد و خونریزی

اگر بعد از رابطه جنسی و در بین قاعدگی های دوره ای و در اطراف شکم و لگن احساس درد دارید ممکن است به کلامیدیا یا گونوره مبتلا باشید که در این صورت ترشحات واژن به سبزی می گراید و هر چه زود تر باید آنرا درمان کنید زیرا گسترش آن باعث در گیر شدن تخمدان و رحم با این بیماری میشود .

ترشحات در خانم های جوان و افراد مسن

داشتن ترشحات غیر طبیعی واژن در دختر خانم های جوان که به سن بلوغ نرسیده اند کاملا غیر عادی است و ممکن است رد اثر وجود جسمی همچون تامپون در داخل واژن باشد که با توجه به وجود پرده بکارت این مورد میتواند سبب بوجود آمدن مشکلات جدی برای این افراد شود . در مورد ترشحات غیر طبیعی در خانم هایی که به سن یائسگی رسیده اند نیز باید گفت که وجود ترشحات غیر طبیعی در افراد مسن غیر طبیعی است و باید فورا به پزشک مراجعه شود تا احتمال وجود سرطان رحم و آندومتر رد شود . همچنین در رابطه با ترشحات بیشتر واژن میتوانید به مطالبی همچون برون ریزی ترشحات واژن در هنگام ارگاسم و ترشحات غیر طبیعی در زنان مراجعه کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *