خانه / ازدواج / بهترین سن برای ازدواج
بهترین-زمان-برای-ازدواج

بهترین سن برای ازدواج

بهترین سن برای ازدواجReviewed by زناشویی برتر on Apr 13Rating: 5.0

در این قسمت به بررسی مبحث بهترین سن برای ازدواج می پردازیم که بدون شک یکی از دغدغه ها و افکار مهم افرادی است که در نزدیکی سن ازدواج قرار دارند البته نزدیک بودن به سن ازدواج ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد و فقط خود فرد میتواند بهترین زمان را برای خود معین کند , هستند افرادی که در بین سنین ۲۵ الی ۳۰ سال هستند ولی هنوز اقدام به ازدواج نکرده اند و این امر بیانگر این است که خود فرد میتواند بهترین زمان را تشخیص دهد و ما در اینجا فقط به بررسی مطالبی می پردازیم که میتواند در تشخیص این سن به خود فرد کمک کند و او را در شناخت بهتر خود یاری کند .

بهترین سن برای ازدواج

از آنجایی که ازدواج یک امر فطری و غریزی برای زن و مرد است پس هر کسی لازم به انجام این کار است . و زمانی که شخصی این غریزه را در خود حس کند میفهمد که نیاز به ازدواج دارد و باید با ازدواج با کسی نیاز های خود را برطرف سازد و همدمی برای خود پیدا کند و با آغاز زندگی مشترک و زناشویی فصل جدیدی از زندگی را برای خود ورق بزند . چیزی که در تمامی مرد ها و زن ها مشترک است این است که نیاز به ازدواج بعد از سن بلوغ احساس میشود و انسان از لحاظ بلوغ باید به هر دو نوع بلوغ جسمی و فکری رسیده باشد تا بتواند در جهت برآورده کردن نیاز های خود از جمله ازدواج برآید . همانطور که گفته شد تعیین سن ازدواج برای کسی کار درستی نیست و به طبع سلیقه ها و طرز فکر ها در هر فردی متفاوت است پس باید این کار بر عهده ی خود شخص گذاشته شود و خودش در این مورد تصمیم گیری کند . ما در زیر به نمونه های از آمادگی برای سن ازدواج اشاره میکنیم تا فرد با آگاهی بیشتری به انتخاب بهترین سن برای ازدواج دست بزند .

بهترین زمان برای ازدواج
بهترین زمان برای ازدواج

شرایط لازم برای مناسب ترین سن ازدواج

  • رشد و بلوغ جسمی :

هر فردی که بخواهد برای ازدواج اقدام کند ابتدا باید ببیند که به بلوغ جسمی رسیده است یا خیر ؟ اگر فرد به بلوغ جسمی رسیده باشد مطمئنا متوجه تغییراتی در خود میشود که بعد از این تغییرات توانایی های جنسی بدست می آورد . عموما دختران در سنین بین ۱۳ الی ۱۴ سالگی به بلوغ جنسی میرسند و این بلوغ تا سن ۱۷ سالگی کامل میشود . پسران نیز در بین سنین ۱۴ الی ۱۷ سالگی به بلوغ کامل جنسی میرسند . اولین و مهم ترین شرط برای داشتن آمادگی برای ازدواج همین بلوغ جنسی است که دختران و پسران در سنین ذکر شده توانایی جنسی کامل پیدا میکنند و اندام های جنسی آنها کامل میشود .

  • بلوغ فکری و عقلی :

درست است که بلوغ جسمی و جنسی مهمترین رکن ازدواج است اما فرد برای درک شرایط خود و زندگی نیاز به رسیدن به بلوغ فکری نیز را دارد و تا وقتی که به این بلوغ نرسد حتی نمیتواند زمان ازدواج را برای خود مشخص کند و از طرف دیگر در صورت درخواست ازدواج کسی نمیتواند خوب بودن یا بد بودن او را تشخیص دهد و به انتخاب اشتباه دست میزند . فرد با رسیدن به بلوغ فکری و عقلی میتواند استعداد ها و توانای ها و همچنین شرایط محیطی خود را بهتر از پیش درک کند و در نتیجه به انتخاب های درست دست بزند و با انتخاب فرد مناسب برای ازدواج زندگی زناشویی موفقی را اغاز کند .

  • رشد عاطفی :

رشد احساسی و عاطفی نیز از رکن های مهم ازدواج است که فرد باید به این مرحله برسد تا از ازدواج خود لذت ببرد . رسیدن به بلوغ عاطفی و احساسی باعث بوجود آمدن شور و احساس قشنگی در بین زوجین میشود و باعث تحکیم پایه های زندگی زوجین میشود و این احساس و عاطفه ی افراد نسبت به یکدیگر است که سبب میشود در هر شرایطی همدیگر را تحمل کنند و با بدی و خوبی های یکدیگر کنار بیایند . رشد عاطفی و احساسی نیز همانند بلوغ فکری به سن هیچ نسبتی ندارد و به میزان احساس و تجربه ها و استعداد های یک فرد بستگی دارد , بدون شک اگر کسی به فرد خاصی علاقه داشته باشد و او را دوست داشته باشد عاطفه و احساس در بین آنها بوجود می آید و باعث تقویت روابط بین آنها میشود .

  • رشد اجتماعی :

همراه بار شد عاطفی و فکری , فرد باید رشد اجتماعی داشته باشد و به تکامل اجتماعی برسد زیرا فرد پس از ازدواج وارد دنیای جدیدی میشود که باید بیشتر روابط اجتماعی داشته باشد و بخصوص با توجه به اینکه وارد خانواده ی جدیدی میشود توانایی برقرار کردن روابط اجتماعی خوبی با دیگران را داشته باشد . انسان ذاتا یک موجود اجتماعی است و با رفتارهای روزانه ی خود مثل رفتار با دوستان و رفتن به مدرسه و از این قبیل چیز ها کم کم به رشد اجتماعی میرسد و نیازمند انجام کار خاصی برای رسیدن به رشد اجتماعی نیست .

  • رشد اخلاقی :

اخلاق افراد نه تنها در بحث ازدواج بلکه در تمامی مراحل زندگی مورد توجه همه کس است و از ارزش هایی است که بسیار زیاد مورد توجه فردی است که میخواهد با شما ازدواج کند و با شما زندگی زناشوی را آغاز کند . افرادی هستند که نسبت به سن و سالشان اخلاقشان کودکانه مانده است و افرادی نیز هستند که اخلاق بسیار خوبی نسبت به سن و سالشان دارند . پس فرد باید به گونه ای اخلاق خود را تنظیم کند که نسبت به سن وسالش اخلاق خوبی داشته باشد تا همواره زندگی زناشویی موفقی داشته باشد و در زندگی دچار اشتباه نشود .

این ها مواردی هستند که فرد با داشتن آنها میتواند برای ازدواج اقدام کند . فراموش نکنید که تعیین سن ازدواج را فقط و فقط بر عهده ی خودتان بگذارید و اجازه ندهید که کسی برای شما در این مورد تصمیم بگیرد زیرا ممکن است به عواقب بدی منجر شود که ضرر وزیان آن فقط برای شخص شما خواهد بود . البته گفتن این حرف ها به این معنا نیست که ازدواج خود را به تعویق بیندازید و تمامی گزینه های موجود را رد کنید بلکه شما میتوانید با شناخت طرف مقابل و انتخاب درست به بهترین انتخاب دست بزنید .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات ازدواج

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *