خانه / سلامت خانواده / بارداری خارج از رحم
بارداری خارج از رحم
بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحمReviewed by زناشویی برتر on Jun 11Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع بارداری خارج رحمی می پردازیم , بارداری خارج از رحم یکی از مشکلاتی است که اکثر زنان آن را تجربه میکنند و حدودا ۲۰ % بارداری ها خارج از رحم صورت میگیرد که این آمار نشان دهنده این است که از هر پنج بارداری یکی از آنها در خارج از رحم صورت میگیرد پس این مسئله به عنوان یک اختلال رایج در مسائل بارداری شناخته شده و نیازمند توجه بیشتری برای راه های پیشگیری از بارداری خارج رحمی و … است .

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم چیست ؟ بارداری های معمولی اکثرا در انتهای رحم پیشرفت میکنند اما ممکن است تخمک بارور به طور نادرست در لوله رحم پایین بیاید و خارج از رحم رشد کند و به این صورت بارداری خارج رحمی صورت گیرد و اگر از این مسئله جلوگیری نشود جنین در خارج از رحم رشد میکند و به محض بزرگ شدن رحم دیگر توانایی نگه داشتن آنرا از دست میدهد و از این رو آسیب زیادی به بافت رحم و دیگر اعضای دستگاه تولید مثل زن وارد میشود که گاها این آسیب ها موجب مرگ زن میشوند , جالب است بدانید که بارداری خارج از رحم اولین علت مرگ زنان باردار است . شایع ترین علت صدمه دیدن لوله رحم عفونت همین عضو با نام سالپنژیت است که این نوع عفونت عموما توسط باکتری کلامیدیا که در حین روابط جنسی منتقل میشود بوجود می آید .

علائم بارداری خارج از رحم

زنانی که بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری به برقراری رابطه جنسی می پردازند و با این وجود قاعدگی منظم دارند و به طور ناگهانی قاعدگیشان دچار تاخیری میشود ممکن است فکر کنند که باردار شده اند , فکر باردار شدن زمانی در ذهن آنها تقویت میشود که تاخیر در قاعدگی آنها همراه با درد و کمی خونریزی باشد که در اینجا برخی از خانم ها عادت ماهانه نا منظم و قاعدگی های طولانی را با خونریزی ناشی از بارداری اشتباه میگیرند و از این رو هیچگونه اقدامی برای مراجعه به پزشک انجام نمیدهند . در صورت مشاهده بارداری همراه با خونریزی و درد به پزشک مراجعه کنید زیرا بروز این علائم ممکن است نشانه هایی از بارداری خارج از رحم و حتی سقط جنین باشد .

بارداری خارج رحم
بارداری خارج رحم

علل بروز بارداری خارج از رحم

علت بارداری خارج از رحم هنوز هم شناخته نشده است و علت مشخصی برای آن وجود ندارد اما مواردی وجود دارند که میتوانند زمینه ساز بروز بارداری خارج از رحم شوند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد :

  • سابقه داشتن آندومتریوز
  • سابقه داشتن بارداری خارج از رحم
  • عمل های جراحی مختلف در دستگاه تناسلی و تولید مثل
  • عفونت مجرای فالوپ
  • مصرف دخانیات و الکل زیاد
  • استفاده از دارو های جنسی مختلف برای باروری و تخمک گذاری و …
  • بروز عفونت ها و بیماری های عفونی مانند سوزاک و … نیز باعث آسیب و بروز بارداری خارج از رحم میشوند

تشخیص بارداری خارج از رحم

تشخیص بارداری خارج رحمی از راه انجام آزمایش های میزان هورمون بارداری و اکو گرافی ممکن است که در ادامه به بررسی هر کدام از این دو روش می پردازیم :

  • آزمایش هورمون بارداری , بارداری یا عدم بارداری را تایید میکند و میزان پیشرفت بارداری را نشان میدهد که انجام اولیه این آزمایش نشان نمیدهد که جنین در چه وضعیتی است یا وضعیت سقط شدن را نشان نمیدهد و برای پی بردن به این موضوع انجام دوم آزمایش خونی لازم است تا به تغییرات هورمون ها پی برده شود و از روی این تغییرات به بارداری خارج رحمی پی برد .
  • اکوگرافی نشان دهنده مکان دقیق جنین می باشد و به وسیله انجام این آزمایش میتوان به این مورد پی برد که بارداری خارج از رحم است یا داخل لوله رحم .

درمان بارداری خارج از رحم

در مواردی که بارداری خارج از رحم زود تشخیص داده شود از درمان دارویی استفاده میشود و در این صورت از داروی متوترکسات استفاده میشود , این دارو درون مجرای لوله های فالوپ تزریق میشود و با ایجاد خلل در عملکرد تخمک لقاح یافته مانع رشد بیش از حد آن میشود و بدین صورت میتوان روش پیشگیری از بارداری خارج رحمی و درمان آنرا مد نظر گرفت که در این روش نیازی به بستری شدن نیست و بیمار بعد از گذشت چند ماه میتواند دوباره برای بارداری اقدام کند . در مورد دیگری که مربوط به پیشرفت بیش از حد تخمک می باشد چاره ای جز انجام عمل جراحی نیست و در این صورت ممکن است لوله فالوپ نیز همراه با جنین خارج شود ( سالپنژکتومی ) که با خارج کردن لوله فالوپ اگر طرف دیگر از لوله ها سالم باشد هنوز هم احتمال بارداری وجود دارد . در برخی موارد نیز به علت پیشرفت بیش از حد باید رحم نیز خارج شود ( هیسترکتومی ) که در این صورت امکان باروری دوباره وجود نخواهد داشت .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه جدید ترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *