ایدز
ایدز

ایدز

ایدزReviewed by زناشویی برتر on Jun 2Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به دانستنی های جنسی به بررسی موضوع بیماری ایدز می پردازیم , بیماری ایدز یا نشانگان نقص ایمنی یکی از بیماری هایی است که با مبتلا کردن افراد علاوه بر بروز نقص در سیستم ایمنی افراد سبب بروز مشکلات متعددی در زندگی زناشویی زوجین میشود و زمینه را برای بروز مشکلات جنسی و سایر بیماری های جنسی فراهم میکند , از این رو ابتلا به این بیماری با زندگی زناشویی افراد چندان بی ارتباط نیست .

ایدز

ایدز ( AIDS ) که مخفف واژه انگلیسی Acquired Immune Deficiency Syndrome است به معنی سندروم نقص ایمنی اکتسابی می باشد . افراد مبتلا به بیماری ایدز سیستم ایمنی ضعیفی پیدا میکنند و با گذشت زمان و بروز عوارض مبتلا شدن به ایدز که از طریق آزمایشات مشخص میشود  در مقابل بیماری های عفونی و سایر عوامل بیماری از هیچگونه مقاومتی ندارند و در معرض ابتلا به هر گونه بیماری قرار دارند , هر فرد مبتلا به ویروس HIV ممکن است خود او بعد از گذشت چندین سال به ایدز مبتلا شود ولی در این مدت میتواند افراد دیگر را به ایدز مبتلا کند .

HIV چیست ؟

ویروس HIV مخفف Human Immunodeficiency Virus به معنی ویروس نقص ایمنی انسان است که ویروس اچ ای وی برای زنده ماندن خود و رشد و تکثیر به سلول های بدن انسان حمله میکند و با ورود به نوعی از سلول های سیستم ایمنی بنام T کمک کننده آنها را آلوده میکنند و در درون این سلول ها به تکثیر و تولید مثل خود می پردازند و زمانی که سلول پر از ویروس اچ ای وی شد سلول پاره شده و این ویروس ها در تمامی سلول های بدن تکثیر میشوند و به این ترتیب تمامی سلول های بدن آلوده میشوند و فرد مبتلا به ایدز میشود و از این پس سیستم ایمنی بدن او در مقابل عوامل بیماری زا ضعیف میشود . البته باید توجه کرد که ویروس ایدز میتواند تا ده سال نیز در بدن فرد باشد و او را مبتلا به ایدز نکند که به این دوران , دوران نهفتگی یا کمون گفته میشود و فرد با انجام آزمایشات و بررسی تعداد گلبول های موجود در خون متوجه بیماری ایدز میشود .

راه های انتقال ویروس ایدز

 • رابطه جنسی نا امن و پر خطر

ویروس HIV از طریق رابطه جنسی نیز میتواند منتقل شود بدین صورت که اگر یکی از افراد موجود در رابطه به این بیماری مبتلا باشد از طریق های مختلفی مانند ترشحات واژن و ترشح مایع منی و حتی مایع قبل از منی نیز میتواند به فرد دیگر منتقل شود . علاوه بر رابطه واژنی روابط پر خطری مانند رابطه جنسی معقدی و رابطه جنسی دهانی و هم جنس بازی نیز میتوانند باعث انتقال بیماری ایدز شوند و این در حالیست که اگر در  دهان افراد زخم یا خراشی وجود داشته باشد ویروس ایدز از طریق رابطه دهانی منتقل میشود . زنان بیشتر در معرض ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی هستند زیرا مایع منی میتواند تا چندین روز در مجرای واژن آنها باقی بماند و علاوه بر این سلول های واژن و دهانه آن در مبتلا شدن به بیماری های عفونی و عوامل بیماری زا بسیار ضعیف هستند . لازم به ذکر است که احتمال انتقال ویروس اچ ای وی در صورت ابتلا بودن به بیماری هایی همچون سوزاک و … بیشتر می باشد .

 • انتقال از مادر به کودک

اگر مادری به ایدز مبتلا باشد این احتمال وجود دارد که نوزاد او در داخل رحم نیز به ویروس ایدز مبتلا شده باشد و یا در دوران کودکی ویروس ایدز میتواند از طریق شیر دادن به نوزاد منتقل شود که امروزه دارو هایی وجود دارند که این احتمال را میتوانند صفر کنند اما با این وجود در بسیاری از کشور ها بدلیل نبود امکانات کافی از این طریق نیز بیماری ایدز منتقل میشود .

 • استفاده مشترک از سرنگ و سوزن آلوده به ویروس برای تزریق

استفاده مشترک چندین فرد از سرنگ میتواند سبب بروز بیماری ایدز شود , این روش در افراد معتاد که تزریق انجام میدهند بسیار شایع است و سبب انتقال ایدز میشود و یا ممکن است افرادی بدون اطلاع از سرنگ آلوده به ایدز استفاده کنند و به بیماری ایدز مبتلا شوند . استفاده از سوزن آلوده در هنگام خالکوبی , استفاده از سوزن آلوده برای سوراخ کردن گوش , ختنه , درمان های دندانپزشکی , استفاده از تیغ و مواد اصلاح صورت آلوده و … نیز میتواند در صورت خونریزی افراد را به ایدز مبتلا کند .

 • تزریق خون

تزریق و انتقال خون نیز یکی از راههای ابتلا به بیماری ایدز است در سال ۱۹۸۰ افراد مبتلا به بیماری هموفیلی که خونشان در هنگام خونریزی منعقد نمیشد با تزریق خون و استفاده از فراورده های خونی افراد دیگر به ایدز مبتلا شدند که امروزه با آزمایش خون های تزریقی تقریبا احتمال انتقال ایدز از این راه به صفر رسیده است . حتی در صورت پیوند اعضا نیز احتمال انتقال ایدز وجود دارد .

چه کسانی نیاز به انجام آزمایش ایدز دارند ؟

در ادامه رفتار هایی معرفی میشود که اگر هر یک از این رفتار ها را انجام داده اید بهتر است که برای تشخیص مبتلا بودن یا نبودن به ایدز به پزشک مراجعه کنید .

 • استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق حتی در صورت یکبار استفاده
 • مبتلا بودن به بیماری های جنسی مانند سیفلیس و سوزاک و …
 • تماس جنسی با فرد آلوده به HIV
 • تماس جنسی با فرد معتاد حتی اگر همسرتان مواد مخدر مصرف میکند
 • تماس جنسی با افرادی که سابقه ابتلا به بیماری های جنسی داشته اند
 • تماس جنسی با افرادی که رد رابطه جنسی بی بند و بار بوده اند و روابط جنسی زیادی داشته اند
 • تماس جنسی با افرادی که همجنس بازی داشته اند
 • سابقه مورد تجاوز قرار گرفتن
 • استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر قبل از رابطه جنسی

توجه داشته باشید که در صورت استفاده از کاندوم احتمال انتقال ویروس در موارد بالا تا حد زیادی کاهش می یابد اما برای مطمئن شدن حتی در صورت استفاده از کاندوم نیز به پزشک مراجعه کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *