خانه / زناشویی / دانستنی های جنسی / انواع قرص های ضد بارداری
انواع قرص های ضد بارداری
انواع قرص های ضد بارداری

انواع قرص های ضد بارداری

انواع قرص های ضد بارداریReviewed by زناشویی برتر on Jun 13Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع انواع قرص های ضد بارداری می پردازیم , تعداد فرزندان و حتی زمان تولد فرزندان در یکی از مباحث مهم ازدواج به نام تنظیم خانواده قرار میگیرد که باید از همان ابتدای ازدواج موضوع تنظیم خانواده مورد توجه افراد قرار گیرد و برای آن برنامه ریزی های لازم انجام شود از این رو با استفاده از روش های جلوگیری از بارداری میتوان تولد فرزندان و سایر موارد مربوط به تنظیم خانواده را کنترل کرد که استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری نیز در میان این روش ها قرار دارد .

انواع قرص های ضد بارداری

در میان روش های جلوگیری از بارداری استفاده از قرص های ضد بارداری و دارو های جنسی بیشتر مورد توجه خانم ها قرار دارد و افراد زیادی به استفاده از این قرص ها روی می آورند زیرا دلایلی همچون تهیه و استفاده آسان و عدم نیاز به مراقبت های روزانه و … سبب شده است تا خانم ها استفاده از قرص های جنسی را راحت ترین راه برای پیشگیری از بارداری به حساب آورند و آنرا مورد استفاده قرار دهند . استفاده از روش های هورمونی برای جلوگیری از بارداری از سال ۱۹۶۰ شروع شده و این روش های هورمونی به طریق های مختلف همچون تزریقی و کاشتنی و خوراکی وجود دارند که روش خوراکی پر طرفدار ترین روش است که خانم های زیادی به آن روی می آورند که قرص های خوراکی میتوانند ترکیبی از استروژن و پروژستین باشند و یا به صورت پروژستین محض ( minipill ) باشند که در ادامه به انواع قرص های ضد بارداری می پردازیم .

قرص های ترکیبی

بیشتر قرص های ضد بارداری دارای استروژن و پروژستین هستند که به این نوع دارو ها قرص های مرکب یا مختلط میگویند و به دو شکل موجود هستند :

  • قرص های منو فازیک ( تک مرحله ای )

میزان هورمون های موجود در این قرص ترکیبی در تمامی دوره ها یکسان است و به دو صورت قرص ال دی ( Low dose ) با بسته بندی ۲۱ عددی قرص زرد رنگ و قرص اچ دی ( high dose ) دربسته بندی ۲۱ عددی قرص سفید رنگ وجود دارند که میزان استروژن موجود در این قرص ها بیشتر از قرص های ال دی است .

  • قرص های مولتی فازیک ( چند مرحله ای )

مقدار هورمون ها در این نوع قرص ها در دوره ها مختلف است و به این دلیل به این نوع قرص ها بی فازیک و قرص های تری فازیک ( سه مرحله ای ) نیز گفته میشود که هدف از ساخت این تولیدات کاهش مقدار پروژستین کل مصرفی در هر دوره بدون از بین رفتن اثر قرص های ضد بارداری است که در هر دوره میزان پروژستین کاهش می یابد و دوز آن در دوره بعدی افزایش پیدا میکند که به علت کاهش تغییرات متابولیک مربوط به پروژستین این قرص ها با عوارض کمی روبرو هستند . در قرص های بی فازیک مقدار استروژن ثابت است و میزان پروژستین در ۱۰ روز اول کم است و در ۱۱ روز دوم افزایش می یابد اما در قرص های تری فازیک مقدار استروژن عموما ثابت است و ممکن است به طور متوسط و اندک در روز های بعدی افزایش پیدا کند .

معایب قرص های تری فازیک

  • سردرگمی در تشخیص و نوع مصرف این قرص ها ( این قرص ها به رنگ های سفید و نارنجی و زرد موجود هستتند )
  • خونریزی و وجود لکه در صورت مصرف
  • عدم انعطاف پذیری در مصرف با دوز دو برابر در صورت فراموش کردن مصرف در یک روز

قرص های متوالی

این نوع قرص ها شامل دو نوع قرص در هر بسته هستند و یکی از این قرص ها حاوی استروژن خالی است و از روز پنجم به بعد قاعدگی مصرف میشود و تا ۱۵ الی ۱۶ روز بعد از این روز مصرف میشوند . میزان موفقیت این قرص ها حدود ۹۸ درصد است و به علت نزدیکی به فیزیولوژی طبیعی بدن با شرایط بدنی هر شخصی سازگار هستند .

قرص های minipill

این قرص ها با حاوی بودن پروژستین باید به طور روزانه مصرف شود . مصرف این قرص در موارد قطع مصرف قرص های ترکیبی نیز میتواند ادامه داشته باشد و در دوران شیر دهی نیز میتوان آنرا مصرف کرد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه جدید ترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *