خانه / احکام شرعی / اصطلاحات جنسی در دین
اصطلاحات-جنسی-در-دین
برخی از اصطلاحات جنسی در دین

اصطلاحات جنسی در دین

در این بخش به معرفی برخی از اصطلاحات جنسی در دین می پردازیم . دین مبین اسلام به بررسی و توضیح هر عمل و کاری پرداخته است و برای آن احکام مخصوصی تعیین کرده است و برای آن حدو حدودی نیز مشخص کرده تا فرد از این حد تجاوز نکند و رعایت کردن این مرز های مشخص شده سبب رسیدن فرد به سعادت میشود , از این رو دین اسلام در رابطه با اعمال جنسی نیز توصیه ها و احکامی برای دانستنی های جنسی مشخص کرده است  و برای این عمل اهمیت زیادی قائل شده است و این اهمیت را میتوان از میزان احادیث و آیات موجود در قرآن کریم مشاهده کرد . بر خلاف تصور برخی از افراد که فکر میکنن دین اسلام انسان ها را در رابطه با مسائل جنسی محدود کرده است باید گفت که دین اسلام این مسئله را به عنوان یکی از مهمترین اتفاق های زندگی انسان تلقی میکند . در جواب افرادی با طرز فکر این که اسلام مسائل جنسی را محدود کرده است باید گفت که افرادی با چنین طرز فکری همواره بدنبال بی بند و باری و روابط نامشروع هستند و برقراری رابطه را فقط با بی بند و باری دوست دارند و اسلام نیز بی بند و باری و روابط نامشروع را منع کرده به این خاطر افراد چنین تصور غلطی دارند .

اصطلاحات جنسی در دین

همانطور که گفته شد دین اسلام برای مسائل جنسی اهمیت و ارزش والایی قائل است تا جایی که اهمیت ازدواج و ازدیاد نسل مسلمانان بار ها در قرآن کریم توصیه شده است و پیامبر اکرم ( ص ) نیز ضمن احادیثی به ازدواج توصیه کرده است و احکام زیادی برای این مسئله ی مهم وجود دارد و هر کلمه و واژه ای در این رابطه دارای یک اصطلاح دینی است که از گذشته های دور این اصطلاحات استفاده میشد و با ورود کلمه ها و واژه های انگلیسی این کلمات جایگاه خود را از دست دادند . در ادامه به برخی از اصطلاحات جنسی در دین و معنی و مفهوم آن می پردازیم .

  • منی

به مایع نسبتا غلیظی که در اثر نزدیکی  احتلام  استمنا و عمل دیگری از غدد تناسلی بیرون می آید مایع منی گفته میشود . البته خروج منی در مرد و زن متفاوت است و احکام مختلفی برای آن وجود دارد . که خروج منی رد مرد دارای سه علامت است :

۱ . همراه با شهوت بیرون می آید .

۲ . با جهش و پرت شدن بیرون می آید .

۳ . بعد از خروج منی بدن فرد احساس خستگی میکند و حالتی لرزان در بدن او ایجاد میشود .

خروج منی با نشانه های بالا همراه است و اگر یکی از نشانه های بالا وجود نداشت حکم به منی نمیشود و یا باید از روی سایر نشانه ها مانند برجای ماندن آب منی بر روی لباس ها به خروج آن پی برد و اگر فرد به خروج منی حتم پیدا کرد باید غسل جنابت انجام دهد و تا این کار را انجام ندهد نمیتواند به عباداتی مانند نماز بپردازد . در زنان اگر خروج ترشحات همراه با شهوت و احساس لذت باشد حکم به منی میشود و این تنها نشانه ای است که سبب میشود فرد باید غسل جنابت انجام دهد . هر رطوبت و لکه بینی ای در زنان نیازمند غسل نیست بلکه ممکن است این ترشحات پس از کمی تحریک از آنها ترشح شود و منی نباشد پس هر ترشحی نیازمند انجام غسل نیست .

  • جنابت

جنابت به نجاست باطنی و روحی گفته میشود و در اصطلاح به معنای دوری است و این حالت بعد از خروج منی اتفاق می افتد و فرد برای خارج شدن از این حالت باید طبق احکام دینی غسل جنابت به جا بیاورد . انسانی که در این حالت قرار دارد از آنجایی که بدون طهارت شمرده میشود به او لقب جنب بودن یعنی دور بودن از نماز و روزه اطلاق میشود . بر اثر دو چیز غسل جنابت بر فرد واجب میشود . اول اینکه بر اثر آمیزش به شرط دخول و وارد شدن آلت تناسلی در هر دو جنس مرد و زن و در رابطه ی زناشویی و دوم اینکه منی از بدن فرد خارج شود حال فرقی نمیکند که خروج منی در بیداری و آگاهی باشد یا در خواب و بی اختیاری , در هر صورت انجام غسل جنابت بر گردن فرد واجب میشود چه خروج منی ارادی باشد چه ناخواسته . شاید کسی فکر کند که اگر با همسرش رابطه ی جنسی انجام دهد ولی از او منی خارج نشود غسل بر او واجب نیست اما برای زن و شوهر هیچ فرقی نمیکند که منی خارج شود یا نه در صورت برقراری رابطه ی جنسی باید هر دو غسل جنابت انجام دهند .

  • احتلام

احتلام از واژه ی حلم گرفته شده است و به معنای خواب و رویا است یعنی اگر فرد خوابی با لذت جنسی تجربه کند که در این نوع خواب اگر از فرد منی خارج شود باید غسل انجام دهد و بعد از آن به عباداتی مانند نماز بپردازد .

  • استمنا یا خودارضایی

استمنا یا خودارضایی کاری است که فرد با انجام آن سبب خررج منی از خود یا دیگری شود و همواره این عمل با استفاده از ابزار مختلف نیست بلکه خروج منی با نگاه کردن به یک عکس یا فیلم مبتذل نیز استمنا محسوب میشود و یکی از اعمال حرامی است که در احکام شرعی جزو گناهان کبیره محسوب میشود و در صورت انجام این کار و خروج منی غسل جنابت بر فرد واجب میشود و اگر این کار انجام شود و منی خارج نشود نیازی به غسل نیست ولی باز هم گناه محسوب میشود . این عمل کفاره یا عمل خاصی برای جبران ندارد و تنها راه جبران این عمل توبه از آن و نرفتن سراغ آن است .

  • مذی

مذی در اصطلاح به آبی گفته میشود که در اثر انجام معاشقه و بازی با همسر یا فرد دیگری از فرد خارج میشود و در صورت خروج این آب نیازی به غسل نیست البته اگر منی همراه با آن خارج نشود غسل نیاز نیست ولی اگر شخص مشهاده کند یا شک کند که منی از او خارج شده است باید غسل کند .

  • وذی

اصطلاح وذی در اصل به آب کم اختصاص پیدا میکند و به آبی گفته میشود که بعد از خروج منی از فرد خارج میشود و این آب نیز در صورتی که با خروج منی همراه نباشد پاک است و نیازی به انجام غسل نیست .

  • ودی

ودی در اصطلاح به معنای جاری شدن آب آب و غیر آب است و به اصطلاح به آبی گفته میشود که بعد از خروج بول از فرد خارج میشود و کمی حالت چسبنده دارد و سفید رنگ است . این آب نیز اگر با خروج بول و منی همراه نباشد پاک است .

  • عرق جنب از حرام

این اصطلاح به عرقی اطلاق میشود که از انجام کارهای حرام حاصل شود و طبق نطر بیشتر فقها لباسی که به این عرق آلوده شود بهتر است با آن نماز نخواند .

موارد فوق برخی از اصطلاحاتی بودند که در دین از آنها استفاده میشود و از آنجایی که این مسائل از درجه ی بالایی در دین اسلام قرار دارند این اصطلاحات و احکام مربوط به آنها به این چند مورد ختم نمیشود اما ما سعی کردیم که رایج ترین اصطلاحات را در اینجا بیان کنیم و افراد بتوانند از آنها استفاده کنند .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه ی مقالات احکام شرعی

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *