خانه / ازدواج / ازدواج و هدف های اصلی آن
ازدواج-و-هدف-اصلی-آن

ازدواج و هدف های اصلی آن

ازدواج و هدف های اصلی آنReviewed by زناشویی برتر on Apr 11Rating: 5.0

در این بخش در رابطه با مبحث مقدس ازدواج و هدف های اصلی آن به ارائه ی مطالبی می پردازیم . بدون شک هر کسی برای آغاز یک زندگی مشترک باید اطلاعاتی درباره ازدواج و به طور کلی تمامیت ازدواج و اهدف های آن داشته باشد تا با موفقیت بتواند انتخاب های درست داشته باشد و به اهداف خود برسد و زندگی خوب و سرشار از عشقی را آغاز کند . هر فردی برای خود تصوری از ازدواج دارد که ممکن است این تصور و طرز فکر او با فرد دیگری یا حتی واقعیت تفاوت داشته باشد پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا ازدواج و هدف های اصلی آن را بطور کامل بشناسید .

ازدواج چیست

 

 

ازدواج و هدف های اصلی آن

قبل از اینکه به مبحث اهداف ازدواج بپردازیم به خود ازدواج و معنای آن می پردازیم . واژه ی ازدواج عبارت است از آغاز قراردادی رسمی و قلبی برای پذیرش مسئولیت ها و تعهد های متقابل یک فرد برای فرد دیگر به منظور تشکیل زندگی مشترک و آغاز زناشویی , تا هر دو طرف در سایه ی این پیمان مقدس در طول زندگی با همدلی و حمایت همدیگر در مسیر مشخصی حرکت کنند و به اهداف خود برسند . این قرارداد ازدواج با رضایت طرفین منعقد میشود و علاوه بر ثبت خطی در قلب های آن دو نیز ثبت میشود و مهر و محبت بوجود آمده در میان زوجین باعث تحکیم پایه های ازدواج میشود . در آیین اسلام ازدواج دو فرد با یکدیگر و محرم شدن آنها با بیان الفاظ و عباراتی قرآنی انجام میشود و بعد از انجام این کار ها و رسم و رسومات مربوط به فرهنگ هر جامعه زن و مرد به هم محرم شده اند و میتوانند زندگی خود را شروع کنند و به عبارتی با خواندن خطبه ی عقد پیمان ازدواج را بسته اند .

عقد در فرهنگ اسلامی

واژه ی عقد در لغت به معنای گره و گره زدن است و در فرهنگ عامیانه نیز به این معنا است که هر چیزی که باعث ایجاد ارتباط بین دو طرف شود عقد نام دارن و این واژه تنها به ازدواج بسنده نمیکند و برای بیان ایجاد رابطه های دیگری نیز بکار برده میشود مانند عقد قرارداد هایی که هیچ گونه ارتباطی با ازدواج ندارند . اما این کلمه در فرهنگ ایرانی بیشتر برای بیان ایجاد رابطه ی عاطفی و به نحوی ازدواج دو طرف بیان میشود و به این معناست که با عقد کردن دو طرف میان آنها وظایف و مسئولیت های دو طرفه ای ایجاد میشود که باید هر دو در انجام آنها کوتاهی نکنند و از سوی دیگر چه از لحاظ شرعی و چه از لحاظ قانونی نسبت به یکدیگر حقوقی دارند که باید آنها را رعایت کنند .

ازدواج چیست و اهداف آن

ضرورت های ازدواج

ازدواج دارای ضرورت هایی است که شاید برای بسیاری از افراد همین ضرورت ها باعث شود که به زندگی مشترک روی آورند و برای ازدواج پیش قدمی کنند . ضرورت های ازدواج برای هر دو جنس مرد و زن یکسان است و در ادامه به بیان هر یک از ضرورت ها و توضیحاتی مختصر درباره هر کدام می پردازیم .

الف ) ضرورت اجتماعی

شاید در نگاه اول ازدواج یک امر کاملا شخصی و مربوط به دو نفر باشد که این عمل را انجام میدهند اما اگر خوب دقت کنیم می بینیم که ازدواج علاوه بر بعد فردی دارای بعد اجتماعی نیز هست و با فرض اینکه با ازدواج دو فرد با یکدیگر اسایش و امنیت بیشتری در جامعه برقرار میشود میتوان به اهمیت بعد اجتماعی ازدواج نیز پی برد . شما در نظر بگیرید که با ازدواج افراد با یکدیگر چقدر بی بند و برای و روابط نامشروع در جامعه کاهش پیدا میکند پس با بیان این دلایل میتوان به بعد اجتماعی ازدواج نیز پی برد .

ب ) ضرورت فردی

ضرورت فردی ازدواج خود دارای مواردی هست مانند :

 • پاسخ درست به فطرت انسانی :

همانطور که میدانید هر موجودی دارای غرایزی است که ناخواسته او را به انجام کارهایی وا میدارد و غرایز زیادی در هر موجودی وجود دارد و در انسان نیز غریزه یا مانند غریزه ی جنسی باعث میشود که فرد ناخواسته نیز به ازدواج فکر کند و برای انجام آن برنامه ریزی کند و هدف هایی برای خود مشخص کند .

 • عامل ایجاد امنیت و آسایش :

انسان با آغاز سن بلوغ وارد بازه ای از زندگی خود میشود که غریزه های او بیشتر از پیش خود را نشان میدهند و غریزه ی جنسی نیز در این میان از همه بیشتر خود را نمایان میکند پس با آغاز سن بلوغ شور و غوغایی در فرد آغاز میشود که برای تسکین این شور و غوغا باید نیاز جنسی خود را برطرف کند و چه خوب است که فرد با ازدواج این کار را انجام دهد نه با انجام کار های ناپسند و روابط نامشروع , پس فرد میتواند با ازدواج نوعی آرامش ذهنی و جنسی برای خود به ارمغان بیاورد و دیگر دغدغه ای به نام فکر مشغولی در رابطه با برخی از روابط مانند نیاز جنسی نداشته باشد .

 • عامل نجات از تنهایی و آغاز زندگی مشترک :

عامل نجات از تنهایی درست است از ضرورت های فردی محسوب میشود اما چندان به ضرورت اجتماعی نیز بی ارتباط نیست . همانطور که میدانید انسان ذاتا موجودی اجتماعی است و به زندگی اجتماعی خو گرفته است و همواره میکوشد تا با ایجاد رابطه های مختلف با افراد زیادی باشد و به نحوی زندگی اجتماعی داشته باشد پس این نیز دلیل دیگری بر ازدواج میتواند باشد زیرا با ازدواج فرد کسی را دارد که در مواقع خوشی و ناراحتی همدم و همدرد او باشد و به او دلگرمی بدهد تا با امید بیشتری به زندگی ادامه دهد .

 • بروز استعداد های فردی :

انسان برای بروز استعداد به محیطی امن و آرام نیاز دارد و چه محیطی بیشتر از محیط خانواده و زندگی مشترک گرم و دلپذیر است ؟ هر دو طرف با ازدواج با آرامش خاطر و تمرکز بیشتری به کار های خود ادامه میدهند و در همین جهت استعداد های آنها بیشتر نمایان میشوند .

ج ) ضرورت مذهبی

علاوه بر ضرورت های فردی و اجتماعی در دین اسلام ضرورت دیگری بنام ضرورت مذهبی وجود دارد که فرد را ایجاب میکند تا ازدواج کند و به سنت های دین و مذهب خود احترام بگذارد و آنها را انجام دهد . ازدواج در دین اسلام به حدی با اهمیت است که در برخی از روایات ذکر شده است که فرد با ازدواج دین خود را کامل میکند و نیمی از دین خود را حفظ کرده است شاید  اهمیت این موضوع به آن دلیل است که با ازدواج بی بند و باری کمتر میشود و با تولید مثل نسل انسان گسترش پیدا میکند . در اینجا ضرورت مذهبی به دو دسته تقسیم میشود :

ازدواج از نظر قرآن کریم :

در قرآن کریم بار ها به مسئله ی ازدواج اشاره شده است و د رضمن سوره هایی کاملا به این مسئله پرداخته شده است که در زیر نمونه هایی از کلام با ارزش قرآن را بیان میکنیم .

<< و از نشانه ها و آیات خداوندی است که برای شما از خودتان جفتی بیافرید تا در کنار او آرامش یافته و با هم انس بگیرید و میان شما دوستی و مهربانی برقرار نموده است . در این نشانه هایی است برای گروهی که تفکر میکنند . ( سوره ی روم / ۲۱ ) >>

و در ضمن آیه ای دیگر آمده است که :

<< ای مردم بترسید از پروردگار خود , او که شما را از یک تن آفرید و از او جفتش را بیافرید و از آنان مردان و زنان بسیاری گسترانید و بترسید از خداوندی که از او و از ارحام پرسیده می شوید , به درستی که خداوند بر شما نگهبان است . ( سوره ی نساء / ۱ ) >>

ازدواج از نظر معصومین :

همانطور که گفته شد ازدواج بسیار مهم است بطوریکه ضمن احادیثی بیان شده است که هیچ بنایی نزد خداوند محبوب تر از ازدواج نیست . پیامبر گرامی اسلام ضمن حدیثی می فرمایند :

<< نزد خداوند هیچ بنایی محبوب تر از خانه ای نیست که از طریق ازدواج آباد گردد.>>

ازدواج-و-هدف-های-اصلی-آن

 

هدف های اصلی ازدواج

 •  حفظ پاکدامنی و کسب اخلاق نیک :

ازدواج از نظر اسلام وسیله ای برای پاکدامنی و حفظ عفت و حیا است. رسول خدا (ص) به زید بن حارثه یکی از یاران خود فرمودند : ازدواج کن تا پاکدامن باشی .

 •   تکمیل دین:

ازدواج غیر از ایجاد نظم در زندگی، وسیله ای برای حفظ و تکمیل دین است و باعث میشود تا فرد انجام بسیاری از گناهان را ترک کند و راه را برای سعادت مندی خود هموار کند .

لذا، رسول اکرم (ص) فرمودند : هر کس ازدواج کند نیمی از دینش را باز یافته است.

ایشان در حدیث دیگری فرمودند:

هرکس در ابتدای جوانی ازدواج کند شیطان فریاد می کند: ای وای، دو سوم دین خود را از شرّ من حفظ کرد. (وسایل الشیعه ، ج۲۰، ص۱۷)

 •  ازدیاد نسل انسان ها 

پیامبر(ص) فرمودند: ازدواج کنید: زیرا من به زیادتی شما نسبت به امت های دیگر در قیامت مباهات می کنم.

امروزه نیز در کشور ما بدلیل گرایش جمعیت به سن میانسالی به امر تولید مثل سفارش میشود و هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد .

 • موجب ازدیاد مسلمان :

پیامبر (ص) فرمودند: چه مانعی دارد که مؤمن زنی بگیرد تا خداوند فرزندی نصیبش کند که با کلمه ی لا اله الا الله زمین را گرانبار کند؟ و تعداد موّحدین و یگانه پرستان بیشتر شود.

 •  افزایش روزی:

پیامبر فرمودند : روزی را به وسیله زن گرفتن زیاد کنید.

پیامبر (ص) فرمود: هر کس ازدواج را از ترس فقر و تنگدستی ترک کند. به خدا سوء ظن برده است، زیرا خداوند می فرماید: اگر آنها (زن و شوهر) فقیر باشند خداوند آنها را از کرم خود بی نیاز می کند.

 • پیروی از سنت پیامبر اکرم(ص) و اجرای احکام الهی

حضرت علی (ع) فرمودند:

ازدواج کنید، ازدواج سنت پیامبر(ص) است آن جناب می فرمودند : هر که می خواهد از سنت من پیروی کند، بداند که ازداج سنت من است.

 

 •  جلب رضایت الهی 

پیامبر (ص) فرمودند :

هیچ چیز نزد خداوند محبوبتر از این نیست که خانه ای در اسلام به وسیله ی ازدواج آباد گردد.

 

 •  کسب طهارت معنوی :

پیامبر (ص) فرمودند : هرکس می خواهد خدا را پاک و پاکیزه ملاقات کند باید متأهل باشد.

 • ارزش دهی به عبادات:

دو رکعت نماز متأهل بهتر از هفتاد نمازی است که مجرد می خواند.

خوب دوستان تا اینجا احادیث و روایات و توصیه هایی از ازدواج را بیان نمودیم که امیدواریم به اهمیت ازدواج پی برده باشید . کسی که ازدواج نکند همواره از مزیت ها و ارزش های والایی که به آن اشاره شد به دور است و همیشه دچار یک آشفتگی روحی و فکری است بطوریکه وقتی به فرد دیگری در جامعه نگاه میکند که زندگی مشترک و زناشویی دارد حسرت میخورد و غبطه ی زندگی اجتماعی را میخورد . پس انسان با ازدواج به نوعی تکامل دنیوی و اخروی میرسد که در سایه ی همین ازدواج میتواند پله های ترقی و پیشرفت را به سرعت طی کند و به سعادت دنیایی و اخروی برسد .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات جدید ازدواج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *