خانه / زناشویی / اختلالات جنسی و ریشه های آن
اختلالات جنسی
اختلالات جنسی و ریشه آن

اختلالات جنسی و ریشه های آن

اختلالات جنسی و ریشه های آنReviewed by زناشویی برتر on Apr 12Rating: 5.0

در این بخش به ارائه ی مطالبی در رابطه با اختلالات جنسی در مردان و زنان و ریشه های آن می پردازیم . همانطور که مطلع هستید مشکلات و اختلالات جنسی در میان افراد بسیار رایج است و این اختلالات و مشکلات در افراد زیادی مشاهده میشود و هر کسی درصدد حل مشکلات و اختلالات مربوط به روابط جنسی است زیرا رابطه ی جنسی بخش مهمی از زندگی زناشویی و ازدواج طرفین را شامل میشود تا جایی که امروزه آمار بسیاری از طلاق ها مربوط به مشکلات جنسی میشود پس هر کسی دوست دارد با حل مشکلات جنسی خود رونق و شیرینی بیشتری به زندگی زناشویی خود ببخشد . در بحث سلامت خانواده هر دو جنس مرد و زن باید به این نکته توجه کنند و در صورت بروز هر گونه اختلالی سریعا برای برطرف کردن و درمان آن اقدام کنند .

اختلالات جنسی
اختلالات جنسی و ریشه های آن

اختلالات جنسی و ریشه های آن

آمار ها در مورد اختلالات جنسی نشان میدهد که از میان هر ده مرد سه نفر  و از میان هر ده زن چهار نفر دچار اختلالات جنسی هستند که این آمار تکان دهنده حاکی از آن است امروزه مشکلات و اختلالات جنسی به یک مشکل بزرگ برای روابط زناشویی تبدیل شده است که هر چه زود تر باید برای رفع این مشکلات اقدامات لازم انجام شود . از میان اختلالات جنسی رایج در مردان میتوان به مواردی همچون اختلالات نعوظ , انزال زودرس , کاهش میل جنسی و انزال دیررس اشاره کرد . و از اختلالات جنسی رایج در زنان میتوان به مواردی همچون عدم به ارگاسم رسیدن زنان , سواستفاده جنسی , انقباض ماهیچه های اطراف واژن و نزدیکی خطرناک اشاره کرد . البته مواردی که ذکر شد فقط رایج ترین اختلالات جنسی در بین مردان و زنان بود که در ادامه هر کدام مورد بحث و بررسی قرار میگیرند که در ابتدا اختلالات مربوط به آقایان را مورد بررسی قرار میدهیم و به هر دو مورد اختلالات جنسی و ریشه های آن می پردازیم . .

اختلالات نعوظ  Erectile dysfunction

اختلالات نعوظ عبارت است از عدم توانایی مرد برای راست کردن آلت تناسلی خود یا عدم توانایی حفظ این حالت در طول رابطه ی جنسی . ممکن است که این مشکل برای همه اتفاق افتاده باشد و بروز این مشکل برای یکی دو بار نمیتواند مشکل ساز باشد اما در صورت بروز مکرر و تکرار این عمل فرد به اختلال نعوظ مبتلاست و برای حل آن باید به پزشک مراجعه کند . برخی از مشکلات جنسی مانند اختلال در نعوظ میتواند ریشه در بیماری های دیگری مانند دیابت , فشارخون , عدم تعادل هورمونی , مشکلات پروستات و … داشته باشد و گاهی در اثر مصرف برخی از دارو ها بوجود می آید که در این صورت باید با مشاوره پزشک مصرف داروی مشکل ساز را تغییر بدهید . علاوه بر مشکلات جسمی مانند بیماری ها عواملی روحی و روانی نیز مانند استرس زیاد , افسردگی , عدم اعتماد به نفس , ترس از حامله شدن فرد مقابل و … میتواند زمینه ساز بروز اختلال در نعوظ شوند . برای درمان این مورد میتوان به پزشک مراجعه کرد و با انجام اقدامات لازم آنرا برطرف کرد .

انزال زودرس Premature ejaculation

انزال زودرس یا زود انزالی عبارت است از خروج سریع منی پس از کمی تحریک یا به عبارتی زود ارضا شدن . یکی از ریشه های این مشکل میتواند بدلیل آگاهی نداشتن زوجین از نقاط حساس بدن یکدیگر باشد پس برای جلوگیری از بروز این مشکل باید هر دو طرف آگاهی کامل درباره بدن یکدیگر داشته باشند . از سوی دیگر این مشکل میتواند ریشه در گذشته و کارهایی که مرد در گذشته انجام داده است داشته باشد کارهایی مانند خودارضایی و روابط نامشروع جنسی باعث بروز این مشکل میشوند . این مردان با مراجعه به پزشک و دریافت دارو هایی که برای آنها تجویز میشود میتوانند این مشکل را حل کنند .

کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی میتواند دلایل زیادی داشته باشد و از جمله عوامل روحی که در کاهش میل جنسی تاثیرگذارند میتوان به هیجان زیاد , استرس , افسردگی , ترس از انتقاد و ناتوانی , مشکلات شخصی با همسر , برآورده نکردن انتظارات شخص مقابل و احساس کمبود داشتن اشاره کرد . از موارد جسمی که سبب بروز کاهش میل جنسی میشوند میتوان به اختلالات هورمونی و افزایش سن و کهن سالی  اشاره کرد که به تدریج در هر فردی باعث کاهش میل جنسی میشوند اما در افراد جوان که دچار این مشکل هستند ممکن مشکلاتی مانند کار سخت و پرمشغله بودن سبب بروز این مشکل شود که این افراد میتوانند با مراجعه به روانپزشک این مشکل را حل کنند .

اختلال جنسی
اختلالات جنسی و ریشه آن

انزال دیررس Retarded Ejaculation

این بیماری به ندرت در مردان دیده میشود و فرد دیر از حد معمولی ارضا میشود و انزال در او صورت میگیرد و این افراد برای ارضا شدن به یک تحریک شدید نیاز دارند . بسیاری از این افراد در طول رابطه ممکن است فقط با استمناء به انزال برسند و با تحریک توسط جنس مخالف به انزال نرسند . دلایل شایع بروز این مشکل میتواند مصرف زیاد الکل یا مواد مخدر باشد و یا بر اثر مصرف دارو هایی مانند دارو های ضدافسردگی باشد که در این صورت باید با مشورت پزشک میزان مصرف داروی مورد نظر تغییر پیدا کند . افرادی که دارای این اختلال هستند میتوانند با مراجعه به روانشناس راه های بهبود را طی کنند .

در ادامه به بررسی اختلالات جنسی مربوط به زنان می پردازیم .

عدم به ارگاسم رسیدن زنان

در این اختلال زنان به اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم نمیرسند و یا به سختی و پس از یک تحریک بسیار شدید به این مرحله میرسند . این مشکل میتواند ریشه در مواردی مانند حیا و شرم از برقراری رابطه جنسی , راحت نبودن در طول رابطه , نداشتن حس محبت به طرف مقابل , سابقه سواستفاده جنسی و … داشته باشد . برای حل این مشکل باید فرد به روانشناس مراجعه کند و  با انجام راهکارهایی که توسط روانشناس ارائه میشود این مشکل را برطرف سازد .

سو استفاده جنسی Sexual Trauma

اختلالی به نام سو استفاده جنسی به تنهایی میتواند زمینه ساز سایر اختلالات جنسی باشد و حتی تا پایان زندگی نیز با فرد همراه باشد و همواره باعث رنج و عذاب او باشد . سو استفاده ی جنسی میتواند اختلالات دیگری در زندگی زناشویی مانند عدم رسیدن به ارگاسم , عدم لذت بردن از رابطه ی جنسی , ترس , انقباض ماهیچه های واژن و بسیاری از مشکلات دیگر شود .

انقباض ماهیچه های اطراف واژن Vaginismus

در این نوع اختلال همه ی ماهیچه ها و یا قسمتی از ماهیچه های اطراف واژن دچار انقباض شدید میشوند و نزدیکی را بسیار سخت میکنند و در افرادی که مبتلا به این نوع اختلال هستند نزدیکی بسیار با درد همراه است . این نوع اختلال میتواند ریشه در کودکی فرد و کارهایی که انجام داده است داشته باشد مانند اینکه شاید مورد تجاوز جنسی قرار گرفته شده باشد و یا اولین رابطه ی جنسی او در شب ازدواج خطرناک بوده باشد و … همچنین ممکن است بروز این مشکل بر اثر ترس از نزدیکی , حامله شدن و حتی احساس کمبود داشتن و … باشد . افرادی که به این عارضه مبتلا هستند باید تحت درمان روانپزشک و پزشک متخصص قرار بگیرند .

اختلال جنسی
اختلال جنسی و ریشه آن

نزدیکی خطرناک Painful Intercourse

بروز درد در برخی از موارد عادی است ولی اگر همیشه هنگام نزدیکی درد شروع شود در اینصورت عادی نیست . نزدیکی خطرناک میتواند دلیلی بر آندومتریوز , خشکی واژن , نازک شدن دیواره واژن , نزدیک شدن به سن یائسگی و … باشد ولی اگر این مشکل مدت طولانی ای وجود داشته باشد ممکن است در اثر عوامل روحی ای مانند استرس , هیجان زیاد , اضطراب و سوء استفاده ی جنسی و … باشد . در این نوع عارضه بهتر است به پزشک مراجعه شود ولی در صورت خفیف بودن این موضوع میتوان با استفاده از ژل لوبریکانت عواملی مانند خشکی واژن را از بین برد .

 

توجه داشته باشید که از مصرف دارو ها و موادی که فقط تبلیغ آنها را مشاهده کرده اید خودداری کنید و بهتر است برای رفع هر یک از موارد بالا به پزشکین و روانشناسان متخصص مراجعه کنید .

منبع : زناشویی برتر مرجع معتبر ارائه مقالات سلامت خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *