خانه / زناشویی / دانستنی های جنسی / آی یو دی چیست ؟
آی یو دی چیست ؟
آی یو دی چیست ؟

آی یو دی چیست ؟

آی یو دی چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on Jun 12Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع آی یو دی چیست ؟ می پردازیم , در میان روش های پیشگیری از بارداری در خانم ها علاوه بر استفاده از دارو های جنسی همچون قرص ال دی و کاندوم های زنانه که روش های موقتی برای پیشگیری از بارداری محسوب میشوند روش های دیگری مانند توبکتومی و استفاده از آی یو دی وجود دارد که توبکتومی به منظور جلوگیری دائمی از بارداری و وسیله آی یو دی به منظور جلوگیری کنترل شده یعنی به میزان دلخواه مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه این مقاله به بررسی تمامی موضوعات مربوط به آی یو دی می پردازم .

آی یو دی چیست ؟

آی یو دی چیست ؟ آی یو دی ( IUD ) یا Intra Uterine Device به معنای وسیله ای داخل رحمی است که برای پیشگیری از بارداری در زنان مورد استفاده قرار میگیرد , این وسیله کوچک پلاستیکی توسط دکتر یا ماما درون رحم زن قرار میگیرد که در بیشتر موارد بسیار موثر بوده و در جلوگیری از بارداری های ناخواسته نقش مهمی ایفا میکند . آی یو دی ها به دو صورت موجود هستند و مورد استفاده قرار میگیرند که در ادامه به انواع آی یو دی ها اشاره خواهیم کرد :

 • IUD های مسی

تاثیر آی یو دی های مسی به حدی زیاد است که از هر ۱۰۰ خانم که از آن استفاده میکنند فقط یک نفر دچار حاملگی ناخواسته میشود از این رو آی یو دی های مسی به عنوان یکی از موثر ترین روش های پیشگیری از بارداری شناخته میشوند و این نوع IUD ها را تا ۱۰ سال نیز میتوان درون مهبل قرار داد .

 • IUD های پروژسترونی

آی یو دی های حاوی پروژسترون که به پروژستاسرت معروف اند نیز عملکردی همچون ای یو دی های مسی دارند و همانند آنها تاثیر خوبی در پیشگیری از بارداری دارند بطوریکه از هر ۱۰۰ خانمی که از این نوع ای یو دی استفاده میکنند فقط سه نفر دچار بارداری های ناخواسته میشوند . تفاوت آی یو دی پروژسترونی با آی یو دی مسی این است که این نوع باید هر سال یکبار تعویض شود . وجود پروژسترون در این نوع آی یو دی ها باعث کاهش خونریزی و انقباضات رحمی میشود که معمولا در هنگام استفاده از آی یو دی ها این علائم ایجاد میشود .

نحوه عملکرد آی یو دی ها

آی یو دی ها باعث بروز یک نوع واکنش التهابی در رحم میشوند که این واکنش مانع انتقال اسپرم و رسیدن به تخمک و انجام عمل لقاح میشود و وجود عواملی همچون مس و پروژسترون این واکنش التهابی را تقویت میکند . از سوی دیگر وجود مس به عنوان سمی برای اسپرم ها باعث کشته شدن آنها میشود و اسپرم هایی که از این مس عبور کنند دیگر توانایی بارور کردن تخمک را نخواهند داشت .

چه افرادی میتوانند از آی یو دی استفاده کنند ؟

خانم هایی که در گذشته هیچگونه سابقه ای در ابتلا به بیماری های عفونی و التهاب لگن نداشته اند میتوانند بدون هیچ مشکلی از آی یو دی های استفاده کنند , ممکن است برخی از خانم ها که تا کنون حاملگی نداشته اند بر اثر عواملی همچون انقباضات و خونریزی هنگام استفاده از آی یو دی از استفاده از IUD خودداری کنند و از طرفی احتمال جا نیفتادن و حی بیرون افتادن آی یو دی نسبت به خانم هایی که حاملگی داشته اند بیشتر است .

در صورت داشتن علائم زیر از آی یو دی استفاده نکنید

 • داشتن انقباضات شدید رحمی و خونریزی های شدید در دوران قاعدگی
 • کم خونی و سایر خونریزی ها
 • وجود اختلال در رحم , تخمدان و حتی لوله های فالوپ
 • جواب آزمایش پاپ اسمیر منفی
 • سابقه داشتن حاملگی خارج رحمی
 • وجود اختلالات جنسی متعدد
 • داشتن آلرژی به مس
 • وجود اختلالات قلبی
 • سابقه ابتلا به بیماری های عفونی مقاربتی همچون سوزاک و سیفلیس و …
 • وجود بیماری های زمینه ای همچون دیابت و ایدز و … که موجب بروز عفونت میشوند

عوارض استفاده از آی یو دی ها

برخی از خانم ها در صورت استفاده از آی یو دی ها دچار عوارض آی یو دی میشوند که از این عوارض میتوان به بروز انقباضات شدید رحمی و خونریزی شدید هنگام قاعدگی و کمر درد اشاره کرد که با مصرف قرص های ایبوپروفن و سایر مسکن ها میتوان این درد ها را تا حد زیادی کاهش داد . خانم هایی که بعد از بچه دار شدن اقدام به استفاده از آی یو دی میکنند کمتر دچار این عوارض میشوند اما خانم هایی که بارداری را تجربه نکرده اند ممکن است در همان سال های ابتدایی استفاده از آی یو دی اقدام به بیرون آوردن آن کنند .

خطرات استفاده از آی یو دی ها

 • عفونت یا التهاب لگن

عفونت های لگنی و بروز مشکل در رحم و تخمدان و لوله های فالوپ میتواند باعث نازایی و عقیم شدن خانم شود از این رو در صورت استفاده از IUD ممکن است برخی از خانم ها دچار چنین عوارضی شوند که متوسط مبتلا شدن به این نوع بیماری ها از هر ۱۰۰۰ خانم ۱۰ نفر است که تا رووز بیستم استفاده از آی یو دی دچار التهاب لگنی شده اند و از روز بیست و یکم به بعد این التهاب به تدریج کاهش می یابد و رفع میشود به طور کلی از هر ۱۰۰۰ خانم یک نفر دچار عفونت های لگنی میشود که نیاز به درمان و اقدامات درمانی دارد .

نشانه های بروز عفونت لگنی : درد های شکمی , درد هنگام نزدیکی جنسی و ترشحات غیر طبیعی در زنان از واژن و …

 • پارگی رحم

در مواردی آی یو دی باعث سوراخ شدن رحم میشود که در این صورت با انجام عمل جراحی میتوان آنرا بیرون آورد و از بروز مشکلات دیگر جلوگیری کرد .

 • بیرون افتادگی آی یو دی

در طول سال اول و همان یک ماهه اول استفاده از آی یو دی ها ممکن است این اتفاق بیفتد و آی یو دی بیرون بزند که احتمال این اتفاق ۲ تا ۱۰ درصد است و در بین خانم هایی که سابقه بچه دار شدن دارند احتمال این اتفاق فقط حدود ۲ الی ۳ درصد است . بعد از یک سال اول احتمال بیرون افتادگی آی یو دی حدود یک تا سه درصد است و اگر آی یو دی بیرون بیفتد و فرد متوجه نشود ممکن است بارداری ناخواسته روی بدهد .

 • احتمال باردار شدن

اگر با وجود استفاده از IUD باز هم حاملگی رخ دهد که خیلی نادر است باید فورا به بیرون آوردن این وسیله اقدام نمود زیرا وجود آی یو دی با بارداری خطر سقط جنین را دو برابر و خطر زایمان زودتر از موعد را چهار برابر میکند . توجه داشته باشید که در صورت حاملگی با وجود آی یو دی این احتمال وجود دارد که بارداری خارج از رحم باشد پس فورا به پزشک مراجعه کنید .

نحوه گذاشتن آی یو دی

قبل از گذاشتن آی یو دی فرد باید آزمایشاتی از قبیل تست پاپ اسمیر , حاملگی و معاینه پستان ها را انجام دهد و در صورت نبود هیچگونه مشکلی اقدام به انجام این عمل کرد که قبل از نصب این وسیله با استفاده از وسیله دیگری اندازه , قطر و عمق رحم اندازه گیری میشود , IUD معمولا را در هر زمانی میتوان استفاده کرد امامعمولا در روز های آخر عادت ماهانه گذاشته میشود زیرا در این زمان دهانه رحم بیشتر باز است و موثر تر واقع میشود . در مدت زمان ۵ الی ۱۵ دقیقه میتوان آی یو دی را نصب کرد و برای جلوگیری از بروز درد میتوان یکی دو ساعت قبل از نصب آی یو دی از قرص هایی همچون استامینوفن استفاده کرد . بعد از قرار دادن آی یو دی تا ۵ الی ۷ روز از برقراری رابطه جنسی و استفاده از تامپون خودداری کنید زیرا انجام این دستور ها باعث جلوگیری از عفونت میشوند .

پیگیری وضعیت آی یو دی

برای مطمئن شدن از بیرون نیفتادن آی یو دی میتوانید در روز های آخر عادت ماهانه با فرو کردن انگشت تمیز خود داخل مهبل نخ انتهایی آی یو دی را لمس کنید و در صورتیکه نخ را احساس نکردید به پزشک مراجعه کنید و برای اطمینان از وجود آی یو دی میتوانید هر سه ماه یکبار به پزشک مراجعه کنید و در هر سال تست پاپ اسمیر انجام دهید .

در صورت بروز علائم زیر و استفاده از آی یو دی به پزشک مراجعه کنید

نحوه بیرون آوردن آی یو دی

هیچگاه به صورت خود سر اقدام به بیرون آوردن آی یو دی ها نکنید , در هر زمانی که بخواهید میتوانید آی یو دی را با مراجعه به پزشک بیرون بیاورید و خارج کردن آن از نصب آن راحت تر است .

مزایای استفاده از آی یو دی

 • عدم بروز مشکلات جنسی و مشکل در هنگام رابطه جنسی
 • نیاز به مراقبت ندارد
 • بلافاصله بعد از نصب موثر می باشد
 • نسبت به قرص ها و … دارای عوارض کمتری است
 • اثر آن طولانی مدت می باشد

معایب استفاده از آی یو دی

 • از انتقال بیماری های عفونی مقاربتی مانند ایدز جلوگیری نمیکند
 • نصب و خارج کردن آن باید زیر نظر پزشک باشد
 • ممکن است خود به خود بیرون بیفتد
 • در برخی از موارد سبب بروز اختلال در قاعدگی میشود

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه جدید ترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *