آی یو آی
آی یو آی

آی یو آی

آی یو آیReviewed by زناشویی برتر on Jun 21Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به دانستنی های جنسی به بررسی موضوع بارداری به روش آی یو آی می پردازیم , افرادی که به دلیل وجود مشکلات جنسی و عللی همچون اختلالات جنسی مانند کمبود اسپرم و مشکل در انزال و … نمیتوانند به طور طبیعی یعنی با انجام یکی از پوزیشن ها و ریختن مایع منی در داخل مهبل زن بارداری را رقم بزنند باید از روش های پیشرفته ای برای انجام این کار استفاده کنند تا منجر به بارداری زن شوند از این رو سالهای زیادی است که روش آی یو آی به عنوان یکی از این روش ها مورد استفاده برای این افراد قرار میگیرد .

آی یو آی

آی یو آی چیست ؟ ای یو ای یا IUI که مخفف کلمه Intra Uterine Insemination است به معنی تلقیح داخل رحمی اسپرم است , آی یو آی یکی از روش های کمک کننده در بارداری است که به تنهایی و یا با تحریک تخمدان در درمان نازایی میتواند موثر باشد . عمل آی یو آی به معنی تزریق اسپرم شسته شده و تقویت شده به رحم و یا حفره ای بالاتر از رحم زن است و به عنوان یکی از دخالت های بسیار موثر در باردار کردن خانم ها در زندگی های زناشویی درگیر با مشکل نازایی محسوب میشود .

آی یو آی
آی یو آی

در چه مواردی آی یو آی استفاده میشود ؟

انجام عمل آی یو آی برای درمان نازایی به تنهایی یا به کمک روش های دیگر به صورت ترکیبی میتوانند برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرد که از این موارد میتوان به مشکلات زیر اشاره کرد :

  • علل مردانه انجام آی یو آی

مشکلات جنسی همچون مشکلات مربوط به اسپرم همانند کاهش تحرک و فعالیت اسپرم ها , انزال رتروگراد یا ارگاسم خشک , جراحی و صدمه به اندام و دستگاه تناسلی و بیماری های زمینه ای همچون دیابت و … .

  • علل زنانه انجام آی یو آی

تخمک گذاری نامناسب در خانم , موارد درمانی عدم پاسخگویی به درمانهای سرپایی مربوط به تخمک گذاری , واژینیسموس و آندومتریوز در زنان و حتی تنگی پرده بکارت و تنگی شدید دهانه واژن به علت های مختلف .

نحوه انجام عمل آی یو آی

برای انجام عمل آی یو آی ابتدا در سه روز اول قاعدگی از خانم آزمایش هایی همراه با سونوگرافی واژینال گرفته میشود و در طی انجام این آزمایشات متوالی با تجویز دارو های مختلف برای تحریک تخمدان ها آمادگی های لازم برای پذیرش اسپرم در رحم خانم ایجاد میشود و در این زمان برنامه خاصی برای برقراری رابطه جنسی به بیمار داده میشود تا در این مدت رابطه جنسی کنترل شده برقرار کنند . هنگامی که اندازه فولیکول ها به اندازه مورد نظر رسید با تزریق دارو های نهایی برای آزادی فولیکول ها بعد از دو روز بیمار با همسرش باید برای انجام این عمل به کلینیک پزشک مربوطه مراجعه کنند و در هنگام مراجعه نمونه مایع منی مرد گرفته میشود و در صورت نبود مشکلاتی همچون آزواسپرمی ادامه آزمایش گرفته میشود و طی انجام عمل هایی بر روی اسپرم و شستشو و تقویت آنها بهترین و سالم ترین اسپرم ها برای تزریق به خانم آماده میشوند . اسپرم های جدا شده با سرنگ کاتتر آی یو آی وارد رحم زن میشوند و انجام عمل آی یو آی بدون بیهوشی و درد انجام میشود و حدود ۲۰ دقیقه طول میکشد .

شرایط انجام عمل آی یو آی

برای انجام عمل آی یو آی باید در ابتدا منی فرد دارای اسپرم هایی باشد که توانایی بارور کردن تخمک را داشته باشند و از سوی دیگر اندام تناسلی زن نیز توانایی پذیرش اسپرم ها را داشته باشد که برای این شرایط اصولا دو مورد بیشتر از همه مورد نظر افراد است , یکی اینکه باید لوله های رحمی باید باز باشند و دیگری اینکه تعداد اسپرم ها حداقل ۵ میلیون در میلی لیتر باشد .

میزان موفقیت عمل آی یو آی

خانم هایی که برای عمل آی یو آی اقدام میکنند در طی انجام آزمایشات حتما باید یک عکس رنگی از رحم بگیرند که درباره میزان درد آی یو آی باید گفت که درد این عمل بسیار کمتر از گرفتن عکس رنگی است و میتوان میزان این درد را به آزمایش پاپ اسمیر تشبیه کرد و ممکن است کمی درد نیز بعد از انجام این عمل به علت ورود اسپرم در زیر شکم حس شود . میزان موفقیت عمل آی یو آی با در نظر گرفتن وضعیت آندومتر سالم و اسپرم و سایر فاکتور میزان موفقیت در هر بار حدود ۳۰ درصد است .

میزان موفقیت آی یو آی
میزان موفقیت آی یو آی

البته عوامل زیادی بر میزان موفقیت آی یو آی تاثیر گذارند که بیشتر این عوامل از دسترس فرد خارج اند ولی با رعایت نکاتی میتوان میزان موفقیت این عمل را افزایش داد که از این نکات میتوان به مواردی همچون کاهش تماس با مواد شیمیایی و دوری از مصرف دخانیات و الکل و رژیم غذایی مناسب و … اشاره کرد زیرا مواردی همچون سیگار موجب مرگ اسپرم ها میشوند . پوشیدن لباس تنگ و حتی نحوه استحمام با آب داغ و سرد نیز بر اسپرم سازی و … موثر هستند .

بهترین زمان انجام آی یو آی

انجام عمل آی یو آی معمولا حداکثر ۳ بار انجام میشود و برای جوابدهی قطعی این عمل سه بار تکرار میشود ولی اکثر مراجعه کنندگان در همان بار اول به نتیجه خواهند رسید . مناسب ترین زمان برای انجام آی یو آی ۶ الی ۱۲ ساعت قبل از تخمک گذاری است که البته در مواردی به علت وجود مشکلات جنسی از سوی مرد این عمل بهتر است بعد از تخمک گذاری انجام شود .

خطرات آی یو آی

بارداری به روش آی یو آی هیچگونه خطری ندارد و برای افرادی که به دلیل وجود مشکلات نازایی دارند بهترین عمل است ولی در برخی از موارد ممکن است خطر وجود بارداری خارج از رحم و حتی بارداری های ۲ و چند قلو وجود داشته باشد .

پیگیری های بعد از انجام آی یو آی

برای اطمینان حاصل کردن از جوابدهی آی یو آی یک تا هفت روز بعد از انجام این عمل اقدام به انجام آزمایش سنجش میزان پروژسترون میشود که باید بیشتر از ۱۵ ml/ng باشد . به دلیل اینکه عمل لایه گزینی ۶ الی ۱۰ روز بعد از تخمک گذاری انجام میشود بنابراین دو هفته بعد از آی یو آی باید تست خون حاملگی ( تست بتا ) انجام شود .

آی یو آی
آی یو آی

مراقبت های پس از عمل آی یو آی

  • استراحت مطلق به مدت نیم الی یک ساعت روی تخت بعد از انجام عمل
  • کاهش فعالیت روزانه در روز های بعد از عمل
  • خودداری از انجام کارهای سنگین تا مشخص شدن نتیجه آزمایش
  • پرهیز از مصرف غذا های مضر و پر چرب و استفاده بیشتر از میوه و سبزیجات

توجه داشته باشید که در مواردی ممکن است لکه بینی های کم مشاهده شود ولی در مواردی که بعد از عمل دچار خونریزی شدید به پزشک مراجعه کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *