آی وی اف
آی وی اف

آی وی اف

آی وی افReviewed by زناشویی برتر on Jun 21Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع درمان نازایی با روش آی وی اف می پردازیم , در بحث تنظیم خانواده یکی از اهداف تنظیم خانواده تولد فرزندان سالم و کنترل شده در یک خانواده است بطوریکه خانواده ها و زوجین با استفاده از دارو های جنسی و وسایلی مانند کاندوم زنانه و کاندوم مردانه دچار باروری ناخواسته نشوند . در این میان خانواده هایی هستند که به علت وجود مشکلات جنسی مختلف نمیتوانند به اهداف تنظیم خانواده و برنامه ریزی های خود دست یابند از این رو روش های بارداری آی وی اف و … برای کمک به این افراد ابداع شده است .

آی وی اف

امروزه در زمینه کمک به افراد نابارور پیشرفت های زیادی صورت گرفته است و تکنولوژی و ابزار ابداع شده در این زمینه میتواند تا حد زیادی به این افراد کمک کند و آنها را به اهدافشان برساند , این پیشرفت به حدی بوده است که از هر ۵ زوجی که برای بچه دارشدن به مراکز درمان نازایی مراجعه میکنند یکی از آنها دارای فرزند میشود . آی وی اف چیست ؟ آی وی اف یا IVF ( In vitro fertilization ) یکی از روش های درمان ناباروری و لقاح آزمایشگاهی ( لقاح خارج رحمی ) است که برای کمک به افرادی که به نازایی مبتلا هستند ابداع شده است و به عنوان یکی از موثر ترین و قدیمیترین روش های درمان نازایی شناخته میشود . اگر افراد با روش هایی همچون آی یو آی مشکلشان حل نشد به روش های پیشرفته تری همچون آی وی اف روی می آورند که در ادامه به برررسی موضوعاتی همچون مراحل آی وی اف و … می پردازیم .

مراحل انجام آی وی اف

افرادی که برای حاملگی به روش آی وی اف مراجعه میکنند دارای مشکلات و اختلالات جنسی هستند که این اختلالات با بوجود آوردن آسیب های مختلف باعث عدم لقاح اسپرم با تخمک میشوند که در روش آی وی اف با انتقال اسپرم و تخمک به فضای خارج رحم باعث لقاح این دو میشوند زیرا محیطی که توسط پزشکان در ازمایشگاه بوجود آورده میشود بهترین مکان برای انجام لقاح بین اسپرم و تخمک است , در ادامه به بررسی موضوع مراحل درمان با روش آی وی اف می پردازیم .

 

در ابتدا باید خانم برای تشخیص زمان آزاد سازی تخمک چندین بار آزمایش دهد و در ادامه با مصرف دارو های مختلف و هورمون های مخصوص تخمدان ها را برای آزاد سازی تخمک آماده سازی کرد و در برخی موارد نیز ممکن است با تجویز دارو هایی زمان تخمک گذاری را به تعویق بیندازند .

 • جدا کردن تخمک آزاد شده

به محض اینکه تخمک آزاد شد با انجام عمل سونوگرافی محل دقیق تخمک را شناسایی کرده و با استفاده از سوزن اقدام به خارج کردن تخمک میکنند و بعد از انجام این کار منی فرد مورد آزمایش قرار میگیرد و در صورت نبود بیماری های جنسی همچون آزواسپرمی اسپرم های سالم با تخمک در یک لوله آزمایش تحت شرایط کنترل شده ترکیب میشوند .

 • انتقال تخمک لقاح یافته به درون رحم

پس از ۲ الی ۵ روز از لقاح تخمک لقاح یافته با اسپرم به شکل توپی از سلول ها به نام جنین در می آیند . تعداد مشخصی از جنین ها با وسیله ای بنام کاتتر به داخل رحم و یا قسمت بالای رحم انتقال داده میشوند و در صورت صلاح دید پزشک مابقی جنین ها به صورت فریز در می آیند تا در صورت موفق نبودن ای وی اف در وهله اول در مراحل بعدی از این جنین ها استفاده شود . در صورت موفق بودن عمل جراحی جنین ها رشد میکنند و به صورت طبیعی رشد خود را ادامه میدهند .

در چه مواردی آی وی اف مورد استفاده قرار میگیرد ؟

روش بارداری با آی وی اف در مواردی که بیمار دارای علائمی مانند موارد زیر باشد مورد استفاده قرار میگیرد :

 • مسدود شدن دو طرفه لوله های فالوپ
 • آندومتریوز در زنان
 • اختلال در تخمک گذاری
 • کم بودن میزان اسپرم در مردان
 • ناباروری به دلیل مشکلات ناشی از گردن رحم

طول درمان آی وی اف

تقریبا نصف رو زطول میکشد تا اسپرم از مرد و تخمک از زن برای لقاح خارج رحمی گرفته شود و برای رسیدن تخمک ها باید چند هفته نیز صبر کرد و همچنین ۲ تا ۵ روز نیز باید صبر کرد تا جنین ها آماده انتقال به رحم مادر شوند البته در همان روز مادر مرخص میشود و در مراجعات بعدی این کار انجام میشود . به طور کلی بین ۴ الی ۶ هفته طول میکشد تا طول درمان عمل آی وی اف کامل شود .

عوارض انجام آی وی اف

 • انجام عمل آی وی اف و انجام لقاح در آزمایشگاه بسیار پر هزینه است .
 • با انجام عمل آی وی اف احتمال بارداری چند قلو وجود دارد زیرا چندین جنین به داخل رحم منتقل میشود .
 • احتمال بارداری خارج از رحم در روش آی وی اف وجود دارد .
 • با انجام روش آی وی اف و مصرف دارو ها برای انجام این روش ممکن است تخمدان ها تحریک شوند و رد طی این تحریک بزرگ تر شوند که نشانه هایی همچون افزایش وزن , تنفس کوتاه , سر گیجه , درد های لگن و حالت تهوع و استفراغ از نشانه های تحریک بیش از حد تخمدان است .
 • خطر بروز خونریزی و عفونت در روش آی وی اف وجود دارد .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *