خانه / زناشویی / بیماری های جنسی / آنورگاسمی چیست ؟
آنورگاسمی چیست ؟
آنورگاسمی چیست ؟

آنورگاسمی چیست ؟

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع اختلال آنورگاسمی چیست ؟ می پردازیم , ارتباط جنسی و برقراری رابطه های موفق یکی از مهم ترین مسائل زندگی زناشویی است که باید برای هر دو فرد موجود در رابطه از اهمیت زیادی برخوردار باشد . بروز هر یک از مشکلات جنسی در هر فرد باید فورا مورد توجه قرار گیرد و اقدامات لازم برای درمان این مشکل صورت بگیرد تا موجب بروز مشکلات دیگری در زندگی مشترک افراد نشود .

آنورگاسمی چیست ؟

آنورگاسمی چیست ؟ آنورگاسمی ( anorgasmi ) نوعی بیماری جنسی است که مانع از رسیدن فرد به اوج لذت جنسی میشود و مانع کسب لذت کافی از رابطه میشود . توجه داشته باشید که ارگاسم از نظر طبی به معنای احساس لذت فراوان و رفع تنش های جنسی است که با انقباضات عضلات کف لگن و سایر عضو های درگیر همراه است که این نوع رفع تنش جنسی با علائمی همچون لرزش دست و پا ها و حتی احساس شادی و ناراحتی و هیجان نیز میتواند همراه باشد که بروز این اتفاقات میتواند در هر زنی متفاوت باشد . بیماری آنورگاسمی یکی از اختلالات جنسی رایج محسوب میشود که در میان هر ۵ زن یکی از آنها به این اختلال مبتلاست از این رو نحوه به ارگاسم رسیدن و شدت ارگاسم و حتی مدت زمان به ارگاسم رسیدن در زنان مختلف میتواند متفاوت باشد .

انواع آنورگاسمی

 • آنورگاسمی اولیه

این وضعیت بدان معناست که زن از ابتدای زندگی در همین وضعیت قرار داشته است و حتی برای یک بار هم به اوج لذت جنسی نرسیذه است .

 • آنورگاسمی ثانویه

این وضعیت بدان معناست که زن از ابتدا به ارگاسم رسیده و در طول رابطه های خود این احساس را تجربه کرده و پس از گذشت مدتی به این اختلال مبتلا شده است .

 • آنورگاسمی موقعیتی

این وضعیت بدان معناست که زن تنها در موقعیت ها و شراط خاص به ارگاسم میرسد که حدودا ۸۰ درصد زنان در این وضعیت قرار دارند یعنی فقط از طریق تحریک نقاط خاصی مانند لمس کلیتورسی و نقطه جی به ارگاسم میرسند .

 • آنورگاسمی عمومی

این وضعیت بدان معناست که زن در هیچ موقعیتی نمیتواند به ارگاسم برسد .

علل بروز آنورگاسمی

در این بخش به بررسی موضوع دلایل بروز آنورگاسمی یا علت به ارگاسم نرسیدن می پردازیم , نباید فراموش کرد که ارگاسم و رسیدن به اوج لذت جنسی فرآیند پیچیده ای است که میتواند علل مختلفی داشته باشد و ما در اینجا به بررسی تمامی علل نرسیدن به اوج لذت جنسی می پردازیم .

 1. علل جسمی
 • بیماری ها

از بیماری های زمینه ای که ممکن است سبب بروز چنین اختلالاتی شوند میتوان به دیابت و ناراحتی های عصبی و .. اشاره کرد همچنین ممکن است در اثر جراحی هایی مانند برداشتن رحم و جراحی بر روی رحم و اندام تناسلی فرد دچار اختلال جنسی آنورگاسمی شود . تجربه نکردن ارگاسم با بروز مشکلات جنسی دیگری از قبیل درد واژن یا واژینیسموس شود .

 • دارو ها

بسیاری از دارو ها از قبیل دارو های ضد افسردگی , دارو های فشار خون و دارو های ضد هیستامینی و ضد حساسیت و … اشاره کرد که دارو های ضد افسردگی در مردان علاوه بر تاثیر بر ارگاسم در مردان و بروز مشکل در آن سبب اختلال در نعوظ نیز میشوند .

 • الکل و مواد مخدر

مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر میتواند سبب بروز اختلال در ارگاسم شوند .

 • سالمندی و افزایش سن

با افزایش سن تغییراتی در بدن ایجاد میشود که موجب ایجاد تغییراتی در گردش خون و مقدار هورمون ها و حتی عملکرد بخش های مختلف بدن میشود , از جمله این تغییرات میتوان به بروز اختلالات هورمونی در هر دو جنس مرد و زن اشاره کرد که به ترتیب سبب بروز مشکلاتی مانند سرد مزاجی در مردان و سرد مزاجی در زنان میشود . زنان با نزدیک شدن به سن یائسگی میزان هورمون استروژن در بدنشان کم میشود و این کاهش هورمون میتواند سبب بروز اختلالاتی در رسیده به اوج میل جنسی و اختلال برانگیختگی جنسی شود زیرا کاهش استروژن سبب کاهش تحریک پذیری اندام هایی مانند کلیتوریس و سینه ها شود .

۲. علل روانی

 • مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب
 • استرس و فشار های ناشی از کار روزانه
 • باور های غلط
 • ترس از بیماری های مقاربتی مانند سوزاک و ایدز
 • ترس از بارداری
 • و …

۳. علل ارتباطی

همانطور که رابطه جنسی تاثیر مستقیمی بر سایر روابط بین زن و شوهر دارد , روابط عاطفی و احساسی دیگر نیز تاثیر مستقیمی بر کیفیت رابطه جنسی زناشویی افراد دارند که در ادامه به برخی از علل ارتباطی در بروز آنورگاسمی می پردازیم .

 • نداشتن پیوند عاطفی با همسر
 • تعارض و وجود اختلافات زیاد
 • نبود تفاهم در فرهنگ جنسی
 • نبود اعتماد بین زن و شوهر
 • و …

درمان آنورگاسمی

درمان بیماری آنورگاسمی یکی از درمان های سخت محسوب میشود که نیازمند دقت زیاد است زیرا فرآیند ارگاسم بسیار پیچیده است و تشخیص ریشه مشکل نیز پیچیده است و برای درمان آن باید تمامی جنبه های زندگی فرد مبتلا در نظر گرفته شود و چیزی بیشتر از تجویز دارو برای فرد در نظر گرفته شود . برای درمان اختلال آنورگاسمی باید موارد زیر را در نظر بگیرید .

 • بدنتان را بشناسید

قبل از هر چیزی خود شما باید از بدنتان اطلاعات کافی داشته باشید تا این اطلاعات را در اختیار پزشک قرار دهید و بدین صورت او را در جهت تشخیص و درمان بهتر یاری کنید .

 • افزایش تحریک جنسی

برخی از زنان به علت نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با روابط جنسی و تحریک کافی در طول رابطه خود به اندازه کافی تحریک نمیشوند و یا در طول رابطه از تحریک نقاط حساس بدن زنان مانند کلیتوریس و … استفاده نمیشود پس با افزایش تحریک جنسی میتوان این مشکل را تا حدی برطرف کرد که در این رابطه میتوانید به مطالبی همچون مسائل مهم در رابطه جنسی مراجعه کنید .

 • مشاوره و درمان

اختلافات و دعوا های زناشویی نیز میتواند سبب بروز این مشکل شود پس با استفاده از مشاوره ها و مراجعه به روانشناس نیز میتوان تا حد زیادی به رفع این مشکل پرداخت البته تا حدی که ریشه در علل روانی داشته باشد . در ادامه به بررسی درمان های طبی آنورگاسمی می پردازیم .

درمان های پزشکی آنورگاسمی

در درمان پزشکی برای رفع آنورگاسمی میتوان به روش های زیر تکیه کرد که به طور قطعی نمیتوان درمان صددرصد را برای این روش ها در نظر گرفت اما در اغلب موارد سبب درمان آنورگاسمی میشوند .

 • رفع بیماری های زمینه ای

در صورت مبتلا بودن به بیماری های زمینه ای ابتدا باید آن ها را درمان کنید و یا در صورت مصرف قرص هایی برای رفع این مشکلات دوز و میزان مصرف دارو ها را تغییر دهید .

 • درمان با استفاده از هورمون استروژن

درمان با استفاده از استروژن به روش های مختلف همچون استفاده از کرم ها و ژل ها و همچنین قرص ها و حلقه هایی که مواد خود را به آرامی آزاد میکنند و حتی قرص های خوراکی میتواند تا حد زیادی در درمان این اختلال کمک کند و موجب افزایش گردش خون در واژن شود و تحریک جنسی بیشتری توسط فرد میشود .

 • درمان با استفاده از هورمون تستوسترون

اگر درمان با استروژن و پروژسترون موثر نباشد از روش استفاده از هورمون تستوسترون استفاده میشود , از آنجایی که مقداری تستوسترون در بدن زنان وجود دارد پس استفاده از این هورمون شاید بتواند سبب تحریک جنسی بیشتر فرد شود و فرد ارگاسم را تجربه کند . البته باید در درمان با استفاده از تستوسترون عوارض این هورمون در زنان مانند آکنه و رشد مو های زائد و … را در نظر گرفت .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه جدید ترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *