خانه / سلامت خانواده / آندومتریوز در زنان
اندومتریوز-در-زنان
بیماری اندومتریوز در زنان

آندومتریوز در زنان

آندومتریوز در زنانReviewed by زناشویی برتر on Apr 14Rating: 5.0

در این بخش به ارائه ی مقالاتی در رابطه با بیماری آندومتریوز و عوامل و علائم آن می پردازیم . همانطور که میدانید بیماری های زنانه میتوانند زمینه ساز مشکلاتی از قبیل نازایی و … شوند و بیماری آندومتریوز نیز یکی از بیماری هایی است که بی ارتباط با مشکلات دیگر نیست و تشخیص و درمان این بیماری در حوزه ی تنظیم خانواده قرار میگیرد و زوجین در صورت مشاهده ی علائم این بیماری باید هر چه سریع تر در صدد رفع آن برآیند تا دچار دیگر عوارض بیماری آندومتریوز نشوند .

آندومتریوز در زنان

در مطالب گذشته با عنوان اختلالات جنسی و ریشه های آن به شایع ترین اختلالات جنسی زنانه اشاره شد که در این میان اختلالاتی وجود داشتند که زمینه ساز بوجود آمدن آندومتریوز بودند پس در زنان بخصوص در بخش جنسی بیماری ها چندان بی ارتباط با یکدیگر نیستند و هر بیماری ای میتواند زمینه ساز بیماری های دیگر شود از این رو باید توجه بیشتری به بخش سلامت زنان شود . آندومتریوز چیست ؟ آندومتریوز به معنی وجود غده های آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از بافت آندومتر و رحم است . در این بیماری بافت داخلی رحم ( آندومتر ) در بیرون از رحم پایه ریزی میشود و شروع به شکل گیری میکند و لگن شایع ترین محل برای این پایه ریزی و بیماری آندومتریوز است . لازم به ذکر است که این بافت میتواند در تمامی بافت های بدن بجز طحال بوجود آید . این بافت بیشتر در نقاط پایینی شکم مانند سطح تخمدان , پشت رحم و در حفره ی لگنی بوجود بیاید و این بیماری به چهار مرحله ی محدود , خفیف , متوسط و شدید تقسیم میشود و تشخیص اینکه بیمار در کدام مرحله قرار دارد بر عهده ی پزشک است .

آندومتریوز
اندومتریوز در زنان

علت بیماری آندومتریوز و راه تشخیص آن

هنوز علت دقیقی برای بروز این بیماری مشخص نشده است اما بیشتر متخصصین و پزشکین بر این عقیده معتقدند که معمولا در هنگام تخمک گذاری لایه ی داخلی رحم ( آندومتر ) ضخیم میشود تا آماده پذیرفتن تخم لقاح یافته شود , اگر این اتفاق نیفتد این بافت داخلی کنده شده و در هنگام خونریزی عادت ماهانه از بدن خارج میشود و در برخی از موارد این بافت تجمع یافته از راه لوله های رحمی به حفره ی لگنی میرود و در آنجا به سایر بافت های لگن متصل میشود و به تدریج رشد میکند و به سایر بافت ها نیز نفوذ میکند و به این ترتیب بیماری آندومتریوز در زنان بروز کرده و کم کم علائم آن در فرد دیده میشود . تنها راه تشخیص این بیماری داشتن نمونه بافت شناسی است یعنی از این بافت نمونه ای برداشته میشود و به آزمایشگاه داده میشود تا نوع این بافت را تشخیص دهند که امورزه بیشتر به روش لاپاراسکوپی این کار را انجام میدهند و در این روش با ایجاد منفذی در روی شکم وسیله ای نوک تیز را به درون شکم میفرستند و با استفاده از این وسیله حفره ی لگنی و احشای لگنی بررسی میشود و به این طریق میتوانند بیماری و مرحله ی پیش روی آنرا تشخیص دهند .

علائم آندومتریوز

به دلیل اینکه بیماری آندمتریوز به تدریج پبشروی میکند ممکن است که علائمی که ذکر میشود بطور ناگهانی یا طی چندین سال بروز کنند :

  • درد در ناحیه ی لگن در هنگام عادت ماهانه بخصوص در روز های آخر
  • درد در ناحیه ی لگن در اوقات مختلف
  • بروز درد به هنگام نزدیکی و برقراری رابطه ی جنسی
  • لکه بینی قبل از اینکه عادت ماهانه شروع شود
  • وجود خون در ادرار و مدفوع
  • کمر درد
  • درد به هنگام انقباضات روده ای
  • نازایی

درمان آندومتریوز

توجه داشته باشید که برای پیشگیری از این بیماری نمیتوان اقدام خاصی را انجام داد و تنها راه رفع آن تشخیص و درمان به موقع است .درمان این بیماری و نحوه ی انجام اقدامات لازم برای رفع آن طبق نظر پزشک و باید متناسب با مرحله بیماری , سن بیمار و تصمیم او بر بچه دارشدن یا نشدن و … باشد . اگر در زندگی زناشویی خود تصمیم بر بچه دارشدن دارید زودتر به این کار اقدام کنید زیرا یکی از کارهایی که شدت بیماری را کاهش میدهد حاملگی است , البته توجه داشته باشید که اگر زودتر اقدام به حاملگی نکنید ممکن است این کار شما به نازایی بیانجامد . پس برای تشخیص و درمان باید با توجه به مرحله بیماری و سایر عوامل ذکر شده اقدام کرد و در اینجا نمیتوان هیچ روشی را برای درمان آن معرفی کرد زیرا بیماری ممکن است درهر فردی در مرحله ی متفاوتی باشد و فرد تصمیم متفاوتی برای باردار شدن یا نشدن داشته باشد .

منبع : زناشویی برتر مرجع مقالات جدید سلامت خانواده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *