آمنوره چیست ؟

آمنوره چیست ؟

آمنوره چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on May 9Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع آمنوره چیست ؟ می پردازیم , اختلال آمنوره یا فقدان قاعدگی نیز یکی از بیماری های جنسی رایج در میان زنان محسوب میشود که میتوان سبب نگرانی زنان شود و تاثیرات منفی در زندگی زناشویی و روابط آنها داشته باشد و تا حدی در میزان باروری زنان تاثیرات منفی داشته باشد و باعث کاهش قدرت باروری آنها شود از این رو طبیعی است که این مورد سبب بروز نگرانی در هر زنی شود .

آمنوره چیست ؟

شاید شنیدن کلمه آمنوره برای برخی ها تازگی داشته باشد و اصلا ندانند که به چه معناست و سوال آنها این باشد که آمنوره چیست ؟ آمنوره عبارت است از فقدان قاعدگی یا پریود نشدن زن که این نوع اختلال به دو دسته تقسیم مشود , آمنوره اولیه یعنی هیچگونه قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی رخ ندهد و دسته دوم آمنوره ثانویه است که این نوع یعنی اینکه زن تا مدتی پریود شده است و از آن پس دیگر پریود نشده یا با شروع عادت ماهانه نا منظم پس از مدتی به آمنوره مبتلا شده است . بسیاری از خانم ها با قطع شدن عادت ماهانه خود فکر میکنند که حاملگی آنها شروع شده است ولی قطع شدن چرخه قاعدگی میتواند ناشی از عوامل دیگری نیز همچون عدم اتفاق افتادن قاعدگی یا همان آمنوره باشد .

علاوه بر نگرانی هایی که از سوی مبتلا شدن به آمنوره در فرد ایجاد میشود بد تر از آن این است که عارضه آمنوره در اثر بیماری های جنسی دیگر ایجاد میشود و بررسی آن نشان دهنده از وجود یکی دیگر از اختلالات جنسی است از این رو همواره زنان با شنیدن اینکه مبتلا به آمنوره هستند ترس وجودشان را فرا میگیرد و حتی ممکن است استرس و فشار ناشی از این ابتلا به این بیماری سبب بروز عوارض دیگری همچون افسردگی ذهنی شود و فرد اعتماد به نفس خود را نیز از دست بدهد و دیگر نتواند مانند سابق به روابط زناشویی خود پایبند باشد .

علائم آمنوره

مهمترین و اصلی ترین علامت آمنوره این است که دیگر قاعدگی ندارید , که در امنوره اولیه برای تشخیص باید تا سن ۱۶ سالگی صبر کرد و بعد از آن اگر شخص همچنان قاعدگی نداشت اقدامات لازم برای درمان این نوع بیماری انجام شود . در آمنوره ثانویه زن حدود ۳ الی ۶ ماه قاعدگی ندارد و ممکن است این حالت با علائم دیگری مانند سر درد , ترشحات غیر عادی از پستان , درد و خارش سینه ها ناشی از تغییرات هورمون ها , تغییرات بینایی و ریزش مو همراه باشد . آمنوره ثانویه رایج ترین نوع آمنوره در میان زنان است و آمنوره اولیه در هر هزار زن در یک نفر مشاهده میشود و به این علت بسیار رایج نیست .

علت آمنوره اولیه

اختلالات کروموزومی و نقص در تولید اولیه فولیکول های جنسی میتواند سبب بروز آمنوره اولیه باشد و همچنین اختلال در کار سایر هورمون های تنظیم کننده و کمک کننده به رشد اندام های تناسلی نیز میتواند سبب بروز آمنوره اولیه شوند .

  • مشکلات هیپوتالاموس

از آنجایی که هیپوتالاموس وظایف مهمی در بدن از جمله تنظیم حرارات بدن و تنظیم تشنگی و گرسنگی و … بدن دارد آسیب وارده شده به این قسمت که میتواند ناشی از ضربه و ورزش سنگین باشد ممکن است سبب ایجاد آمنوره در زنان شود .

  • مشکلات هیپوفیز

از آنجایی که هیپوفیز نیز در تنظیم چرخه قاعدگی نقش دارد و باعث منظم شدن این چرخه میشود پس آسیب به این غده هم میتواند سبب بروز اختلال در قاعدگی و آمنوره شود .

  • بیماری های مادر زادی

ممکن است در هنگام نوزادی واژن و اندام های تناسلی فرد به طور کامل شکل نگرفته باشد و همین امر سبب بروز آمنوره اولیه شود و همچنین انسداد دهانه واژن و طول رحم نیز میتواند باعث بوجود آمدن آمنوره شود .

علت آمنوره ثانویه

  • حاملگی

ممکن است در طول بارداری و حتی بعد از حاملگی فرد دچار آمنوره ثانویه شود  زیرا با بارور شدن تخمک دیگر دیواره رحم دچار ریزش نمیشود .

  • روش های ضد بارداری

برخی از زن هایی که از وسایل و دارو های ضد بارداری استفاده میکنند ممکن است بعد از اتمام دوره مصرف این قرص ها ۵ الی ۷ ماه قاعدگی در آنها اتفاق نیفتد و این را باید در نظر گرفت که اکثر روش های ضد بارداری میتوانند باعث ایجاد آمنوره شوند پس قبل از انجام هر کاری با پزشک متخصص مشورت کنید .

  • شیر دهی

در زنانی که نوزاد خود را شیر میدهند ممکن است قاعدگی رخ ندهد البته باید توجه داشت که در این زنان حتی اگر قاعدگی با خونریزی همراه نباشد هم چنان تخمک گذاری انجام میشود پس احتمال حاملگی همچنان وجود دارد برای اطلاع از این موضوع میتوانید به مطلب بارداری در دوران قاعدگی مراجعه کنید .

  • استرس

استرس یکی از عوامل آسیب دهنده به مغز بخصوص هیپوتالاموس می باشد از این رو استرس با آسیب به این قسمت میتواند سبب بروز آمنوره ثانویه شود .

  • دارو ها

مصرف برخی از دارو ها مانند دارو های ضد افسردگی و دارو های استروئیدی میتوانند از عوامل ایجاد آمنوره ثانویه باشند .

  • عدم تعادل هورمونی

یکی از عواملی که سبب بروز آمنوره ثانویه میشود عدم تعادل هورمونی است که باعث بوجود آمدن سندروم های مختلف تخمدان از جمله کیست تخمدان زنان شود . از سوی دیگر کیست تخمدان باعث بوجود آمدن عادت ماهانه نا منظم میشود از این رو میتوان گفت که آمنوره ثانویه میتواند در اثر تغییرات هورمونی نیز ایجاد شود . از سوی دیگر عدم تعادل هورمونی سبب میشود تا فرد با عواملی همچون لاغری مواجه شود و لاغری نیز میتواند سبب بروز آمنوره شود .

  • یائسگی زود رس

یائسگی زنان باید به طور طبیعی در سن ۵۱ سالگی رخ بدهد اما در اثر عواملی ممکن است که یائسگی قبل از ۴۰ سالگی رخ بدهد که در این صورت فرد دچار یائسگی زود رس شده است که همین اختلال میتواند به دنبال خود سبب روز آمنوره ثانویه نیز شود .

اگر چنانچه تا سن ۱۶ سالگی هیچ گونه نشانه ای از شروع قاعدگی مشاهده نکردید و همچنین اگر قبلا قاعده شده اید و مدتی است که این اتفاق برایتان نمی افتد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید .

منبع : زناشویی برتر مرجع ارائه مقالات سلامت خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *