خانه / زناشویی / بیماری های جنسی / آزواسپرمی چیست ؟
آزواسپرمی چیست؟
آزواسپرمی چیست؟

آزواسپرمی چیست ؟

آزواسپرمی چیست ؟Reviewed by زناشویی برتر on Jun 18Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به بیماری های جنسی به بررسی موضوع اختلال آزواسپرمی چیست ؟ می پردازیم , در میان اختلالات جنسی مربوط به مردان بیماری ها و مشکلات جنسی مربوط به اسپرم ها بخش عظیمی از این اختلالات را شامل میشوند که موجب بروز مشکلات زیادی در باروری و زندگی زناشویی زوجین میشوند و متاسفانه باید به این نکته اشاره کرد که بیماری های مربوط به اسپرم در موارد کمی قابل درمان هستند و میتوان سلامت اولیه آنها را بازگرداند .

آزواسپرمی چیست ؟

آزواسپرمی چیست ؟ آزواسپرمی یا Azoospermia اصطلاحی است که برای افرادی که دارای تعداد اسپرم صفر در مایع منی هستند بکار میرود , در این نوع بیماری هیچگونه اتفاقی ظاهری در مایع منی بوجود نمیاید و حدودا یک درصد از کل منی را اسپرم ها تشکیل میدهند . افرادی که به این نوع اختلال مبتلا هستند عملکرد جنسی طبیعی دارند و مانند هر مرد سالم دیگری قابلیت ارضا شدن و رسیدن به اوج لذت جنسی را دارند و تنها مشکل آنها در هنگام رابطه جنسی برای بارداری بوجود میاید که در این مورد اسپرم های شخص مبتلا به آزواسپرمی برای انتقال به رحم زن کافی نیستند و در همان وهله اول از بین میروند زیرا تعداد بسیار کمی اسپرم در داخل منی انزال شده این افراد وجود دارد .

انواع آزواسپرمی

آزو اسپرمی بنا به دو علت بوجود می آید و هر یک از این دو علت باعث بوجود آمدن یک نوع آزواسپرمی میشوند که ممکن است آزواسپرمی به دلیل انسداد مسیر لوله اسپرم بوجود بیاید که به این نوع آزواسپرمی انسدادی میگویند و علت دیگر بروز آزواسپرمی میتواند تولید نکردن اسپرم توسط بیضه ها باشد که به این نوع آزواسپرمی غیر انسدادی می گویند . برای تشخیص نوع آزواسپرمی با استفاده از آزمایش هورمونی FSH و اندازه گیری بیضه میتوان اقدام نمود که اگر اندازه بیضه کوچک اما مقدار هورمون FSH زیاد باشد به احتمال زیاد فرد به آزواسپرمی غیر انسدادی است و در این صورت احتمال بچه دار شدن این فرد صفر است و در برخی از موارد نیز مردان بطور مادر زاد فاقد لوله های منی بر هستند و حجم منی این افراد خیلی کم است .

علل آزواسپرمی

یکی از علل بروز آزواسپرمی استفاده نادرست و نابجای افراد ورزشکار از هورمون های استروئیدی و تستوسترون است که امروزه علاوه بر این هورمون ها دارو های چربی سوز نیز با داشتن مقادیر زیاد این هورمون ها باعث بروز آزواسپرمی میشوند . هر چند که برای بیماری آزواسپرمی به ندرت میتوان علل زمینه ای پیدا کرد و بیشتر بصورت مادرزادی در افراد وجود دارد اما بیماری های زمینه ای همچون دیابت , نارسایی های کلیوی , سارکوئیدوز و افزایش کلسیم خون میتوانند سبب بروز آزواسپرمی شوند .

تشخیص آزواسپرمی

تشخیص بیماری آزواسپرمی بوسیله انجام دو آزمایش میکروسکوپیک به فاصله ۴ هفته از یکدیگر است که این آزمایش بر روی مایع منی انجام میشود همچنین برای تشخیص این نوع اختلال باید طبق آزمایش استاندارد سازمان جهانی باشد . در برخی از آزمایش ها  ممکن است پس از سانتریفوژ کردن منی تعدادی اسپرم رسوب کرده مشاهده شود که به این اسپرم ها کریپتواسپرمی یا اسپرم مخفی گفته میشود .

درمان آزواسپرمی انسدادی

برای درمان آزواسپرمی های انسدادی که نسبت به درمان آزواسپرمی غیر انسدادی دارای درمان آسانتری است میتوان از روش های زیر استفاده کرد :

  • در روشی لوله های منی بر را به اپیدیدیم با میکروسکوپ وصل میکنند و به علت نازک و ظریف بودن این عمل جراحی معمولا با موفقیت کمی همراه است و به علت مشکل بودن حدود ۳ ساعت این عمل جراحی طول میکشد , با وجود موفق یودن این عمل در موارد اندک نیز میزان باردار کردن ۱۰ درصد است .
  • گاهی در این بیماری انسداد فقط در مجرای انزالی مانند اپیدیدیم و لوله های منی بر صورت میگیرد که در اینصورت با برش این مجرا ها و باز کردن آنها میتوان این مشکل را برطرف کرد که برطرف کردن این نوع انسداد به مراتب راحت تر است .
  • افرادی که مبتلا به فقدان مادرزادی دو طرف لوله منی بر هستند با انجام عمل جراحی به اصطلاح PESA که مخفف کلمه Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration میتوانند این مشکل را برطرف کنند که در آن از طریق پوست بیضه اسپرم ها از اپیدیدیم خارج میشوند و در ازمایشگاه با تخمک مورد نظر لقاح داده میشوند تا بارداری صورت گیرد .
  • در روش دیگری بنام MESA که مخفف کلمه Microepididymal Sperm Aspiration است کیسه بیضه پاره میشود و با استفاده از میکروسکوپ صحت وجود اسپرم تایید میشود و پس از صحت وجود اسپرم آنرا برای لقاح در آزمایشگاه آماده میکنند .
  • در برخی از افراد مبتلا به آزواسپرمی ممکن است نتوان از اپیدیدیم مستقیما اسپرم خارج کرد که در این بیماران از روش TESA که مخفف کلمه Testicular Sperm Aspiration است استفاده میشود که در این روش با استفاده از سوزن های مخصوص از بیضه اسپرم بیرون کشیده میشود .

درمان آزواسپرمی غیر انسدادی

بیماران مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی قاعدتا باید نابارور باشند و توانایی باروری نداشته باشند اما امروزه پیشرفت هایی در این زمینه صورت گرفته است که با استفاده از دارو های جنسی تحریک کننده و روش های مختلف بیضه ها را برای ساخت اسپرم تحریک میکنند :

  • در یکی از روش ها در افرادی که هورمون FSH بالا نیست و اندازه بیضه طبیعی است میتوان تا حدودی با استفاده زا دارو بیضه ها را تحریک کرد .
  • در برخی از موارد عدم نزول به موقع بیضه ها میتواند سبب کوچک ماندن بیضه ها و در نتیجه آزواسپرمی شود که در این روش نیز میتوان با دارو بیضه ها را تا حدودی تحریک کرد .
  • در برخی از مردان مبتلا به آزواسپرمی مشاهده شده است که منی آنها دارای اسپرم است اما در حین انتقال و انزال از بین میروند که برای این موارد نیز اسپرم توسط عمل جراحی خارج و در آزمایشگاه برای لقاح آماده میشود .

با توجه به توضیحات اسپرم ها در باروری مهم ترین نقش را برعهده دارند از این رو باید سلامت اسپرم ها حفظ شوند که در رابطه با این موضوع در وب سایت زناشویی برتر میتوانید به مقالات غذا های مفید برای افزایش قدرت باروری , راه های افزایش اسپرم و راه هایی برای مراقبت از اسپرم ها مراجعه کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *