خانه / سلامت خانواده / آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیرReviewed by زناشویی برتر on Jun 7Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به سلامت زنان به بررسی موضوع آزمایش پاپ اسمیر چیست ؟ می پردازیم , رابطه جنسی موفق رابطه ای است که به دور از انواع مشکلات جنسی و بیماری های جنسی باشد در این صورت زوجین بدون هیچگونه مشکلی با عشق و احساس به برقراری چنین رابطه ای می پردازند پس باید زوجین در حفظ سلامت خود از طریق های مختلف مانند انجام آزمایش اطمینان حاصل کنند . در ادامه به بررسی موضوعاتی همچون انجام آزمایش پاپ اسمیر و نحوه انجام آزمایش پاپ اسمیر و … می پردازیم .

آزمایش پاپ اسمیر

سلامت جنسی و بهداشت جنسی زنان و حتی مردان برای برقراری یک رابطه موفق لازم و ضروری است از این رو هر دو فرد موجود در یک زندگی زناشویی باید به سلامت خود توجه لازم را داشته باشند و از سلامت جنسی و جسمی خود از طریق های مختلف مانند انجام آزمایش های مختلف مثل آزمایش پاپ اسمیر در زنان مطلع شود و اطمینان حاصل کند همچنین با استفاده از آزمایشات دیگر نیز میتوان به وجود مشکلات دیگری از فبیل ایدز و … پی برد و از انتقال آن جلوگیری کرد . پاپ اسمیر چیست ؟ آزمایش پاپ یا پاپ اسمیر ( pap smear ) عبارت است از برداشتن نمونه از سلول های گردنه رحم در خانم ها برای تشخیص بیماری ها و سرطان های قسمت تناسلی زن . آزمایش پاپ اسمیر بهترین روش برای شناسایی و تشخیص سرطان ها و مواردی است که ممکن است باعث سرطان رحم و گردنه رحم شوند زیرا اگر چنین سرطان هایی زود تشخیص داده شوند امکان درمان آنها تا حد زیادی وجود دارد , از زمانی که آزمایشات پاپ اسمیر در میان مردم رایج شد درصد زیادی از مبتلایان به سرطان گردن رحم کم شد اما برای تشخیص این مشکلات باید این آزمایش بطور مداوم انجام شود .

نحوه انجام آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام میشود ؟ آزمایش پاپ اسمیر در هنگام معاینه لگنی خانم ها انجام میشود . با استفاده از وسیله ای بنام اسپکولوم پزشک دهانه اندام تناسلی را برای معاینه رحم و نمونه برداری باز میکند , پس از آن با استفاده از اسپیچولا و یک برس کوچک تعدادی از سلول های مورد نطر را جمع آوری میکند و از این سلول ها در آزمایشگاه برای تشخیص بیماری استفاده میشود . لازم به ذکر است که انجام این آزمایش با هیچگونه دردی همراه نیست و فقط ممکن است معاینه لگنی کمی ناراحت کننده باشد .

چند وقت یکبار پاپ اسمیر لازم است ؟

تکرار آزمایش پاپ اسمیر باید چه زمان هایی باشد ؟ در سال های ابتدای رایج شدن این آزماش توصیه میشد که پس از اولین رابطه جنسی یا تا سن ۲۱ سالگی ( بسته به این که هر کدام زود تر اتفاق افتاده باشد ) باید هر سال یکبار این آزمایش انجام شود همچنین باید خانم های زیر ۳۰ سال هر سال این آزمایش را انجام میدادند و در خانم هایی که بالای ۳۰ سال سن دارند باید سه سال متوالی این آزمایش را انجام میدانند و در صورت منفی بودن ازمایشات یعنی سرطانی نبودن سلول ها و عدم مبتلا بودن به ویروس پاپیلومای انسانی دیگر تا چند سال نیازی به انجام آن نبود . اما امروزه توصیه میشود که خانم های زیر ۳۰ سال هر دو سال یکبار و خانم های بالای ۳۰ سال هر سه سال یکبار آنرا انجام دهند .

نتایج آزمایش پاپ اسمیر

  • اعلام نتایج آزمایش پاپ اسمیر حدودا ۳ هفته و یا بیشتر طول میکشد .
  • پاپ اسمیر طبیعی یعنی اینکه گردنه رحم طبیعی است و هیچگونه مشکلی وجود ندارد .
  • پاپ اسمیر غیر طبیعی یعنی اینکه سلول های گردنه رحم ظاهر و عملکرد طبیعی ندارند , در این موارد اکثرا تکرار آزمایش برای اطمینان بیشتر انجام میشود .
  • در صورت مثبت بودن پاپ اسمیر قبل از اقدام به جراحی و اقدامات گسترده دیگر معمولا بیمار توسط وسیله ای دیگر بنام کولپوسکوپی ( میکروسکوپ ریز ) برای مشاهده سلولهای و رحم مورد معاینه قرار میگیرد .

نکاتی در مورد انجام آزمایش پاپ اسمیر

  • عدم انجام رابطه جنسی , استفاده از کرم ها و لوسیون ها و شستشوی واژن ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش .
  • از انجایی که کاهش استروژن میتواند در نتایج ازمایشات خلل ایجاد کند پس در زنانی که به سن یائسگی رسیده اند پس از آزمایش اول به آنها استروژن تزریق میشود و آزمایش تکرار میشود .
  • ممکن است در وهله اول به دلیل وجود عفونت و یا بدست نیامدن سلول های کافی نتیجه ای را نتوان برای آزمایش اعلام کرد که در این صورت آزمایش تکرار میشود .
  • در دوران قاعدگی برای انجام آزمایش نزد پزشک مراجعه نکنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات سلامت خانواده و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *