خانه / زناشویی / دانستنی های جنسی / آزمایش های تشخیص نا باروری
آزمایشات تشخیص نا باروری
آزمایشات تشخیص نا باروری

آزمایش های تشخیص نا باروری

آزمایش های تشخیص نا باروریReviewed by bestmarital on Jul 8Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به دانستنی های جنسی به بررسی موضوع آزمایشات تشخیص ناباروری می پردازیم , نا باروری یکی از مشکلات نسبتا رایج در میان مردان و زنان است و میتواند در اثر مواد مختلفی همچون بیماری های جنسی مانند آزو اسپرمی در مردان و یا عمل های جراحی همچون برداشتن رحم در زنان بوجود بیاید و در مواردی نیز علت نازایی در مردان و زنان ناشناخته باقی می ماند و با انجام آزمایشات پیچیده ای علت آن مشخص میشود از این رو در این مقاله به بررسی انواع آزمایشات برای تشخیص نا باروری می پردازیم .

آزمایش های تشخیص نا باروری

برای انجام آزمایش های تشخیص نا باروری باید در ابتدا توجه داشته باشید که اطلاعات کامل و با جزئیات دقیقی در رابطه با سلامت بدن خود و حتی نوع رابطه جنسی به پزشک معالج بدهید و پزشک با در نظر گرفتن این شرایط و ارائه توضیحات توسط شما یکی از راه های درمان نا باروری را برای شما تجویز کند , از سوی دیگر انجام درمان های نا باروری یکی از موارد وقت بر و هزینه بر است و ممکن است افراد در طی درمان مورد آزمایشات مختلف و پیچیده ای قرار گیرند پس با در نظر گرفتن این شرایط و سایر موارد که ممکن است برای شما بوجود بیاید میتوانید به پرشک مراجعه کنید و راه های درمانی مناسب برای مشکل خود را انتخاب کنید که در ادامه به معرفی آزمایشات تشخیص نا باروری در زنان و تشخیص نا باروری در مردان می پردازیم .

آزمایش های تشخیص نا باروری مخصوص زنان

قبل از اینکه به بررسی موضوع درمان و آزمایش برای ناباروری در زنان بپردازیم باید گفت که اندام تناسلی و جنسی یک زن باید سالم باشد و تخمدان ها در هر ماه بتوانند تخمک های سالمی را برای لقاح آزاد سازند و لوله های فالوپ اجازه حرکت اسپرم از خود را بدهند تا اسپرم با رسیدن به رحم و گرنه رحم با تخمک لقاح یابد و بعد از مدتی بتواند جفت تشکیل شود . پزشک بعد از در نظر گرفتن سلامت دستگاه تولید مثل شما و پرسیدن سوالاتی در رابطه با سیکل قاعدگی و منظم و نا منظم بودن عادت ماهانه به درمان و ارائه راه های درمانی برای درمان نا باروری شخص اقدام میکند .

 • تست های تخمک گذاری

در آزمایش تخمک گذاری از فرد آزمایش خون گرفته میشود تا مشخص شود که میزان و سطح هورمون های بارداری در چه حدی است و آیا تخمک از تخمدان ها آزاد میشود یا خیر ؟

 • رادیو گرافی از رحم و لوله های رحمی

با تزریق ماده حاجب به دورن رحم استفاده از اشعه برای تشخیص باز بودن و یا بسته بودن و یا هر گونه مشکل دیگری در لوله های رحمی و خود رحم از این کار استفاده میشود و انجام این کار یکی از روش های تست و ارزیابی سلامت لوله های فالوپ و رحم است .

 • لاپاراسکوپی

در طی این فرآیند با بیهوشی کامل از طریق بند ناف و ایجاد برش کوچکی به طول ۸ الی ۱۰ میلی متر وسیله ای را وارد حفره شکمی افراد میکنند و با استفاده از گار کربن دی اکسید این وسیله را بدون هیچ مشکلی و با ایجاد فضا در داخل شکم وارد میکنند و از این کار برای بررسی سلامت تخمدان ها و رحم و لوله های فالوپ استفاده میشود و از یان طریق مشکلات مربوط به این ناحیه مشخص میشود و میتوان راه های درمانی مناسبی برای رفع نازایی در نظر گرفت .

 • آزمایشات هورمونی

آزمایش های هورمونی به دلیل کنترل میزان هورمون بارداری و هورمون های تیروئیدی دوران باردرای و همچنین هورمون های هیپوفیزی انجام میشود و از این طریق میتوان سطح هورمون ها را اندازه گرفت .

 • آزمایشات مربوط به سلامت تخمدان ها

معمولا انجام این آزمایشات در اوایل عادت ماهانه و قاعدگی انجام میشود و به منظور مطمئن شدن از آزاد سازی تخمک از تخمدان و سالم بودن آن صورت میگیرد .

 • آزمایشات ژنتیکی

تست های ژنتیک در درمان و تشخیص نا باروری به منظور تشخیص هر گونه نارسایی و وجود اختلال در موارد ژنتیکی و ارثی انجام میشود .

 • آزمایش اولتراسوند لگن

این ازمایش نیز به منظور اطمینان حاصل کردن از سلامت رحم و لوله های فالوپ انجام میشود و با توجه به شرایط بدنی و سلامت زنان یکی از این راه ها مورد استفاده قرار میگیرد وتمامی تست ها در روی یک نفر انجام نمیگیرد .

پیشگیری از نا باروری

قبل از اینکه به بررسی و معرفی راه های پیشگیری از نا باروری بپردازیم باید اشاره کنیم که بیشتر نا باروری ها در مردان و زنان غیر قابل درمان هستند و پیگشیری در برخی از موارد هم موثر نیست اگر در اثر بیماری های مربوط به ژنتیک و یا فقدان اسپرم و … باشد از این رو در حفظ سلامت اسپرم های خود راه های بهتری را مورد استفاده قرار دهید که در این رابطه میتوانید به مطالب راه های افزایش اسپرم و راه های مراقبت از اسپرم ها مراجعه کنید . لازم به ذکر است که روش هایی همچون آی یو آی و آی وی اف یکی از راه های درمان نا زایی هستند . در ادامه به بررسی راه های پیشگیری از نا باروری می پردازیم .

 • تا میتوانید از ورزش های موثر و غیر سنگین برای سلامت بدن خود استفاده کنید .
 • از مصرف سیگار و دخانیات و الکل خودداری کنید .
 •  به منظور عدم افزایش دمای بدن و ایجاد خلل در فرآیند اسپرم سازی از حمام بخار و آب داغ خودداری کیند و در فصل های گرم از لباس های زیر نازک و مناسب استفاده کنید .
 • در صورت مطمئن نبودن از تصمیم برای رابطه جنسی برای بارداری از روش وازکتومی و توبکتومی استفاده نکنید و از روش های پیشگیری دیگری همچون استفاده از کاندوم و دارو های جنسی استفاده کنید .
 • از مصرف بیش از حد کافئین و نوشابه های گاز دار و سایر مواد مضر اجتناب کنید .
 • از چاقی و افزایش وزن خود با استفاده از رژیم های غذایی مناسب و ورزش جلوگیری کیند .
 • تزریقات دارو های مختلف و آمپول ها ضد بارداری و … را محدود کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و تنظیم خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *